حل مشکل نظارت بر چاپ دیجیتال و پیگیری حقوق ناشران

  گفت و گو با محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

  0
  94
  نظارت بر چاپ دیجیتال

  محمد مهدی اسماعیلی با اشاره به اینکه مهم‌ترین دغدغه وزارت ارشاد در حوزه کتاب پیگیری حقوق ناشران است از اراده و اقدام این وزارتخانه برای حل مشکلش با وزارت صمت در موضوع نظارت بر چاپ دیجیتال سخن گفت.

  مدت‌هاست که هر آشفته بازاری در صنعت نشر کتاب به موضوع نایابی کاغذ ربط داده می‌ شود و حالا مسئله قاچاق کتاب در واحدهای چاپ دیجیتال صدای ناشران و دغدغه‌ مندان حوزه کتاب را هم بلند کرده است.

  جای خالی متولی نظارت بر چاپ دیجیتال

  مدت زمانی است که صنعت چاپ در ایران با مسئله چاپ دیجیتال دست‌وپنجه نرم می‌ کند. از کاهش مصرف کاغذ و تغییر ذائقه مخاطبان و رشد نشر الکترونیک و کتاب‌ های صوتی گرفته تا پایگاه‌ های خبری برخط، توسعه پلتفرم‌ های آنلاین، همه و همه حکایت از آن دارند که آینده متعلق به دیجیتال است، اما همچنان جای خالی نظارت بر چاپ دیجیتال به صورت جدی و قانونی وجود دارد. با تحولاتی که امروزه در چاپ دیجیتال رخ داده است باید سازوکارهای نظارتی دولت و قوانین و دستورالعمل‌های پیشین موردبازنگری جدی قرار بگیرد.

  دو وزارتخانه مدعی نظارت بر چاپ دیجیتال هستند

  مدتی قبل رئیس اتحادیه چاپخانه ‌داران تهران عنوان کرده بود که 90 درصد از تخلفات در حوزه کتاب به‌ واسطه «چاپ دیجیتال» انجام می‌ شود. وی گفت بود: وزارت ارشاد باید نظارت بر چاپ دیجیتال را گسترده‌تر کند. این چاپخانه‌ ها زیرمجموعه ما نیستند؛ درحالی‌که جالب است بدانید چاپ دیجیتال در چارت وزارت ارشاد زیرمجموعه اتحادیه چاپخانه‌ داران است، اما وزارت صنعت بدون در نظر گرفتن متولی اصلی صنعت چاپ، یعنی وزارت ارشاد و بدون در نظر گرفتن نظر کارشناسی «اتاق اصناف» که معتقد است چاپ دیجیتال باید زیرمجموعه اتحادیه چاپخانه‌ داران باشد، آن را به اتحادیه لیتوگرافان واگذار کرده که نه نظارت و شناختی از کار دارد و نه ورودی داشته است.

  بیشتر بخوانید: اتحادیه لیتوگرافان مسئول جدید صدور مجوز چاپ دیجیتال

  احیای حقوق ناشرین و صنعت چاپ

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از پانا؛ محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره راهکار وزارت ارشاد برای حل اختلافش با وزارت صمت عنوان کرد: یکی از لوایحی که قرار بود به مجلس برود درباره همین موضوع بود و ما آن را متوقف کردیم. من با آقای دکتر فاطمی امین، وزیر صمت صحبت کرده‌ ام و قرار است با یک تیم کارشناسی بنشینیم و صحبت کنیم.

  وزیر ارشاد گفت: قطعاً در این موضوع با اولویت حقوق ناشرین و صنعت چاپ یک تصمیم مشخصی گرفته خواهد شد.

  وزیر ارشاد همچنین درباره موضوع قاچاق کتاب و پیگیری لایحه حمایت از حقوق ناشران توسط وزارت ارشاد دولت سیزدهم عنوان کرد: این لایحه را به‌عنوان یکی از جدی‌ترین کارهای وزارتخانه پیگیری می‌کنیم و قطعاً موارد حمایتی بیشتری به این لایحه اضافه خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه سال‌هاست این قانون درحالی‌که پیگیری است اما کمتر به نتیجه رسیده است، اظهار کرد: در مورد این لایحه آسیب‌شناسی کرده‌ایم تا موانعی که باعث شده تا کار به نتیجه نرسد، مشخص شود و همان را اعمال خواهیم کرد. در لایحه حمایت از ناشرین به جد پیگیر حقوق ناشرین هستیم و به نظر من تحول خوبی در این حوزه اتفاق خواهد افتاد.

  نظارت بر چاپ دیجیتال

  مطلب قبلیمهم ترین ویژگی های میلیاردرهای جوان
  مطلب بعدیششمین جشنواره صنعت چاپ خراسان شمالی برگزار می شود

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج + 8 =