یکی از مشکلات نشر؛ لابی‌ فروش کاغذ دولتی در بازار آزاد است

  گفت و گو با میثم قاسمی، مدیر انتشارات امتیاز

  0
  62
  مشکلات نشر

  مدیر انتشارات امتیاز درباره یکی از مشکلات نشر گفت: لابی‌ هایی وجود دارد که کاغذ را احتکار می‌ کنند و یا کاغذی که با ارز دولتی وارد کرده‌ اند را می‌ توان در بازار آزاد دید.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایکنا؛ میثم قاسمی، مدیر انتشارات امتیاز درباره مشکلات نشر گفت: بخشی از مشکلات نشر اعم از کمبود کاغذ، گرانی آن و سایر ملزومات چاپ و … ناشی از تحریم‌ ها است و ناشران در این شرایط سعی می‌ کنند محتاط تر عمل کنند تا به حیات خود ادامه دهند. همین مسئله منجر به کاهش تولید شده است.

  وی افزود: تولید و نشر کتاب در کشورمان مستلزم حمایت‌ های دولتی است، زیرا هنوز به صورت حرفه‌ ای درنیامده است که بتواند به یک صنعت تبدیل شود. همچنین مشکل دیگر در توزیع کاغذ است که در انبارها دپو شده است و برای تولید در میان ناشران توزیع نمی‌ شود.

  قاسمی ادامه داد: یکسری لابی‌ هایی وجود دارد که کاغذ را احتکار می‌ کنند و یا کاغذی که با ارز دولتی وارد کرده‌ اند را می‌ توان در بازار آزاد دید. من ناشر وقتی کاغذ یارانه‌ ای به دستم نمی‌ رسد، توان آن را ندارم که از بازار آزاد تهیه کنم و در صورت تهیه، قیمت پشت جلد کتاب افزایش زیادی خواهد داشت که با وجود مشکلات اقتصادی، مخاطب هم از خرید آن ناتوان خواهد بود.

  این ناشر تصریح کرد: به نظر می‌ رسد، مشکل اصلی در مدیریت تأمین و توزیع کاغذ است و این ضعف مدیریتی آسیب زیادی به فرهنگ زده است که امیدوارم با آمدن دولت سیزدهم، بخشی از مشکلات نشر حل شود و همان طور که در رابطه با بیمه هنرمندان اقدامات خوبی را از صندوق هنرمندان شاهد هستیم، در زمینه نشر نیز شاهد یک دگرگونی باشیم.

   

  مشکلات نشر و مخاطبان کتاب

  این ناشر در ادامه بخشی از مسائل و مشکلات نشر را مربوط به مخاطبان دانست و بیان کرد: باید مصرف فرهنگی از جمله کتاب در کشورمان نهادینه شود. اغلب مشکل ما در این زمینه مربوط به گرانی کتاب نیست و کسی که اهل مطالعه و کتاب است، دست از مطالعه برنمی‌دارد. بنابراین این طور نیست که بگوییم تولید کتاب کاغذی کم شده و مخاطبان به کتاب الکترونیک روی آورده‌اند، چون مصرف کتاب‌های الکترونیکی نیز چندان زیاد نیست که بگوییم جایگزین کتاب‌های کاغذی شده است. با تجربه‌ای که دارم، معتقدم مشکل نشر ما بیشتر مربوط به ضعف فرهنگ مطالعه است که باید از سوی مدارس و رسانه‌ها که قدرت بیشتری دارند، مورد توجه قرار گیرد.

  بیشتر بخوانید: مشکلات و تنگناهای حوزه نشر کتاب

  وی در ادامه به انتظاراتش از دولت جدید در حوزه فرهنگ اشاره کرد و گفت: دید من نسبت به مسائل فرهنگی این است که به قول استاد شفیعی کدکنی می‌خواهم من فردی خود را به من اجتماعی ارتقا دهم. به نظر می‌رسد ما بیشتر نیازمند راهکارهای ترویجی در حوزه کتاب و کتابخوانی هستیم. این مشکلات با مدیریت صحیح حل‌شدنی است و مسئله مهمتر نهادینه شدن فرهنگ مطالعه در جامعه است و می‌توان گفت در ارتباط مستقیم با کاهش آسیب‌های اجتماعی، بزهکاری‌ها و بهداشت روانی و … قرار دارد.

  مطلب قبلیبسته بندی محصولات ایرانی نیازمند تحول و نوسازی
  مطلب بعدیهشتمین جشنواره صنعت چاپ البرز برگزار شد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  ده − هشت =