پاشنه آشیل شهرک چاپ و نشر قم

  بازدید معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهرک چاپ و نشر قم

  0
  58
  شهرک چاپ و نشر قم

  معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شنبه 29 آبان ماه به همراه جمعی از مسئولان از شهرک چاپ و نشر قم بازدید کرد. وی در این بازدید بر لزوم حل مشکلات در حوزه چاپ و نشر از جمله مسائل مربوط به سند مالکیت این شهرک تاکید کرد. 

  مشکلات مربوط به واگذاری سند شهرک چاپ و نشر قم 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا ،سیدموسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، محمودیان رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران و ابراهیمی، معاون برنامه‌ریزی شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم در این بازدید معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را همراهی می کردند. 

   یاسر احمدوند در بازدید از شهرک چاپ و نشر قم با تاکید بر لزوم حل مشکلات فعالان این حوزه گفت: این سفر نخستین سفر استانی بنده در این سمت به قم بود. اهمیت فرهنگی قم در سراسر کشور دلیل این سفر بنده بود.

  وی  ادامه داد: در دو سال اخیر رشد خوبی را در پیشرفت شهرک چاپ و نشر قم شاهد بوده‌ایم. اقبال فعالان این حوزه برای فعالیت در این بخش قابل توجه بوده است. بنده نیز علاقمند بودم اتفاقاتی که در این شهرک افتاده است، از نزدیک ببینم.

   معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: زحمات ارزشمندی در شهرک چاپ و نشر قم کشیده شده تا کار به این نقطه رسیده است و با همکاری‌های لازم امیدواریم مشکلات فعالان این بخش مرتفع شود.

   احمدوند یادآور شد: امیدوارم حل مشکلات شهرک و انجام واگذاری‌هایی که تاکنون متوقف شده است، به‌زودی به سرانجام برسد تا فعالان هر چه سریع‌تر در محل برای فعالیت تولیدی مستقر شوند.

   وی در پایان بیان کرد: واگذاری سند هم مسئله دیگری بوده که قابل حل است تا علاقمندان با رغبت بیشتری به فعالیت بپردازند؛ چراکه این شهرک می‌تواند قطب بسته‌بندی محصولات فرهنگی در کشور شود و وقتی این ظرفیت وجود دارد، نباید کار واگذاری زمین و خرید تجهیزات متوقف شود و هیچ کوتاهی در این راستا پذیرفته نیست.

   

  سهم بالای قم از نشر کشور 

   سیدموسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم هم در حاشیه این دیدار گفت: قم در بخش نشر کشور سهم بالایی دارد و به تعبیر برخی‌ها، بیروت چاپ و نشر در ایران، قم است.

   سیدموسی حسینی کاشانی افزود: شهرک چاپ و نشر قم مشکلاتی دارد؛ بسیاری از همکاران ما که در زمینه چاپ فعالیت دارند، استقبال مطلوبی از این صنعت ندارند و راه‌اندازی شهرک چاپ و نشر می‌تواند کار را تسهیل کند.

   مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای شهرک چاپ و نشر قم یکی از اهداف بلندمدت ما بوده و ما باید بتوانیم قطب بودن نشر را برای قم حفظ کنیم.

   حسینی کاشانی ادامه داد: بحمدالله سرعت کار در شهرک چاپ و نشر بیشتر شده و لازم است شرکت شهرک‌های صنعتی عنایت ویژه‌ای به شهرک چاپ و نشر داشته باشند.

   

  مشکلات اساسی شهرک چاپ و نشر قم 

   محمودی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران در قم نیز در این بازدید تصریح کرد: ما در حال حاضر مشکل اساسی در مجموعه شهرک چاپ و نشر داریم و نخستین آن عدم واگذاری است؛ در صورتی که بیش از 100 نفر در حال حاضر متقاضی دریافت زمین برای تولید و سرمایه گذاری هستند.

   وی افزود: برخی از سرمایه‌گذاران ما از شیوخ عرب بودند که حاضر بودند سرمایه‌گذاری کلانی انجام دهند؛ اما به دلیل عدم واگذاری زمین از دست رفتند.

   محمودیان تاکید کرد: صنعت چاپ در قم یکی از پنج برند کشور بوده و عدم وجود زیرساخت سرمایه‌گذاری در استان پذیرفته‌شده نیست.

   رئیس اتحادیه چاپخانه داران در قم یادآور شد: وقتی حرف از حمایت می‌آید، همه ذهن‌ها به سمت حمایت‌های مالی می‌رود؛ اما ما به دنبال این هستیم که دولت از سرمایه‌های سرمایه‌گذاران حمایت کند تا آن‌ها با خیال راحت به کار بپردازند.

  بیشتر بخوانید: اختصاص کاغذ به عملکرد ناشران بستگی دارد

   وی اضافه کرد: وقتی سرمایه‌گذاران ما می‌خواهند تجهیزاتی وارد کنند، باید دولت در بخش‌های ارزی و گمرک و موارد مورد نیاز از سرمایه‌ گذاران حمایت کند و این جدا از حمایت مالی است.

   

  آمادگی برای سرمایه گذاری 

  ابراهیمی، معاون برنامه ‌ریزی شرکت شهرک ‌های صنعتی استان قم نیز در حاشیه این بازدید گفت: به دلایل مختلف شهرک چاپ و نشر قم توفیقات لازم را کسب نکرد؛ اما در حال حاضر این آمادگی از سوی دولت و سرمایه ‌گذاران وجود دارد.

   وی بیان کرد: بخشی از این شهرک به صنایع دیگر که مورد نیاز استان بود، واگذار شده است و عدم واگذاری در شهرک به دلیل این است که این مجموعه زیر نظر اداره کل راه و شهرسازی بوده و به دلیل تغییراتی در واگذاری‌ ها، کار به دلیل فرآیند های قانونی زمان ‌بر شد.

   ابراهیمی ادامه داد: مسائل مربوط به سند مالکیت از مشکلات مهم شهرک بوده و تا زمانی که این سند به ما داده نشود، واگذاری‌ها با مشکل مواجه می‌شود و پاشنه آشیل این شهرک گرفتن اسناد مالکیت است؛ اگر این مشکل حل شود، ما واگذاری ‌ها را انجام خواهیم داد. 

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو + هشت =