آنچه باید از مشکلات بازار کاغذ بدانیم!

  0
  77
  تخصیص کاغذ

  برنامه گفت و گوی 18:30 با حضور برخی از فعالان حوزه کاغذ با موضوع مشکلات بازار کاغذ برگزار شد. مصرف روزانه و نیاز ناشران و مطبوعات به کاغذ و مشکلاتی که در تامین آن وجود دارد از جمله مسائلی بود که در این برنامه مطرح شد. 

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با حضور در برنامه “گفتگوی ۱۸:۳۰” شبکه خبر با اشاره به تأثیر فضای مجازی بر کاهش مصرف کاغذ گفت: از حدود ۵ سال پیش تاکنون مصرف روزانه کاغذ کشور، از ۱۳۰ به ۳۰ تا ۴۰ هزار تن رسیده است.

  وی با اشاره به مشکلات بازار کاغذ افزود: هم‌اکنون حدود ۴۰ هزار تن کاغذ روزنامه و حدود ۳۸۰ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر نیاز داریم.

  رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا بیان کرد: در کشور برای تولید ۱۵۰ هزار تن کاغذ تحریر ظرفیت‌سازی شده است و باید حدود ۲۳۰ هزار تن واردات کاغذ تحریر داشته باشیم. آقای وزیر در مصاحبه اخیر از افزایش ظرفیت تولید کاغذ در ۲ سال خبر دادند که بنده معتقدم اگر چنین عزم و اراده‌ای در کشور وجود داشته باشد این کار شدنی است؛ ولی نه در ۲ سال بلکه برای تحقق این امر حداقل به ۵ سال زمان نیاز داریم.

  قیمت بالا یکی از مشکلات بازار کاغذ

  علیرضا بختیاری رئیس انجمن روزنامه‌های غیردولتی با بررسی دلایل و پیامدهای افزایش قیمت کاغذ گفت: متأسفانه کاغذ در بازار موجود نیست و اگر هم موجود باشد قیمت آن بسیار بالاست و توجیح اقتصادی ندارد.

  وی افزود: ممنوعیت واردات بدون انتقال ارز و تعلل در تخصیص ارز نیمایی برای واردات کاغذ، سبب ایجاد وقفه‌ای حدودا پنج ماهه در واردات کاغذ شده است و عملا مطبوعات کاغذی با بحران جدی کمبود و گرانی بیش از حد کاغذ مواجه شده‌اند.

  بیشتر بخوانید: سهمیه کاغذ برای همدان

  رئیس انجمن روزنامه‌های غیردولتی گفت: به دلیل وضع فعلی بازار کاغذ، برخی مدیران مسئول روزنامه‌ها اعلام کرده‌اند دیگر روزنامه‌ای چاپ نمی‌کنند.

  سیاسی کاری مسئولان

  احمد شریفان، رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا سیاسی کاری برخی مدیران را یکی دیگر از مشکلات بازار کاغذ برشمرد و گفت: تا زمانی که سیاسی کاری شود و مدیران سیاسی رأس کار باشند بازار کاغذ بر همین منوال خواهد بود.

  وی افزود: کارخانه چوب و کاغذ مازندران ظرفیت تولید روزانه ۱۸۰ هزار تن را دارد. آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور سابق مجوز و پول واردات ۳۰ هزار تن کاغذ را دریافت کرد ولی این کاغذ به بازار نیامد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  18 − 9 =