مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی از رتبه‌ بندی ناشران خبر داد

  0
  53
  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی

  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی از معیارهای ارزیابی کتاب سخن گفت 

  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برنامه رتبه‌بندی ناشران در سال جاری خبر داد و گفت: رتبه‌ بندی ناشران به هدفمندی حمایت از نشر و ارتقای سطح آثار مکتوب کشور منجر خواهد شد.

  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانیبه گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌ های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدحسین ظریفیان مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین همایش سراسری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها گفت: اداره کل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ به عنوان یک مجموعه ستادی و صنفی ذیل معاونت فرهنگی وزارتخانه، در کنار دو ماموریت راهبردی صدور مجوز نشر کتاب و صدور پروانه فعالیت ناشران کشور، حمایت از آثار فاخر و ارزشمند و خرید و حمایت از آثار مفید را انجام می دهد.

  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ارزیابی و صدور مجوز کتاب در کشور امری حاکمیتی است و این امر نشان از اهمیت و جایگاه ویژه اندیشه و فکر و توجه به بالندگی جامعه و ارتقای تولید علم در نظام اسلامی دارد.

  ظریفیان ادامه داد: حفاظت از ساحت والا و تمدن ساز اندیشه و صیانت از فضای فکری جامعه و سلامت معنوی و روحی مردم موجب شده که قانونگذار، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مکلف به ارزیابی کتب کشور و صدور مجوز بر اساس مفاد قانون کند.

  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوبه ۶۶۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی را معیار ارزیابی کتاب معرفی کرد و افزود: این اداره کل تلاش می کند نسبت به رعایت مفاد این مصوبه کوتاهی نکند و مصمم است از یک سو حقوق عامه را برای بهره مندی آحاد مردم  از محتوای سالم در کتاب پاسداری کند و از سوی دیگر مدافع حقوق مادی ناشران و پدیدآورندگان کتاب ها باشد.

  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانیظریفیان با اشاره به آمار انتشار کتاب از سال ۹۵ تا سال ۱۴۰۰ گفت: در سال ۱۳۹۵،  ۸۲ هزار و ۷۵۲ عنوان کتاب منتشر شده است و این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۱۱۱ هزار و ۵۱۹ عنوان کتاب رسیده است. البته به لحاظ شمارگان، شاهد کاهش تعداد در پنج سال اخیر هستیم که یکی از علل آن افزایش ۳/۶ برابری قیمت کتاب و هزینه های بالای تمام شده کالا و خدمات است.

  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰، بیش از ۷۰ درصد کتاب‌ها چاپ اول بوده و رشد کتاب به لحاظ عناوین چاپ اول و چاپ مجدد مثبت بوده است. 

  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی با اشاره به حساسیت این اداره کل به موضوع کتاب سازی و مساله ترجمه های مخدوش افزود: ترجمه‌های یک اثر به ویژه از آثار مشهور و پر فروش اگر مخدوش و مغلوط به لحاظ مفهومی، ویرایشی و املایی باشند از سوی این دفتر مورد بررسی قرار گرفته و مغایر ضوابط شمرده خواهند شد.

  ظریفیان حمایت از کتابفروشان را از برنامه‌های اداره کل توسعه کتاب و کتابخوانی اعلام کرد و از مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها خواست کتابفروشان با سابقه و سختکوش استان خود را شناسایی و به این اداره کل معرفی کنند.

  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موضوع کاغذ گفت: تولید داخلی کاغذ با تاکید رییس جمهور و اهتمام وزیر فرهنگ و پیگیری معاون فرهنگی وزارت فرهنگ با جدیت دنبال می شود و تصمیم های خوبی برای خودکفایی در کاغذ در آینده اتخاذ شده است‌.

  ظریفیان خطاب به مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها گفت: در حوزه حمایت از  کتاب موضوع های مورد نیاز قشر جوان از جمله موضوع های تقویت کننده سرمایه اجتماعی، امید افزا و اقتدار زا مانند فرهنگ ایثار و پایداری، آثار دفاع مقدس، کتاب های با موضوع مفاد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را در اولویت قرار دهید.

  بیشتر بخوانید: چالش‌های قانونی در توسعه نشر الکترونیک

  مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: رتبه بندی ناشران یکی از برنامه هایی که در اولویت فعالیت های این اداره کل در سال جاری قرار گرفته است.

  مدیرکل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان به دغدغه ها و پرسش های مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها در حوزه کتاب و کتابخوانی پاسخ گفت.

  گفتنی است، دومین همایش سراسری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها، صبح روز دوشنبه سوم مرداد در مجتمع فرهنگی باغ زیبا آغاز به کار کرد و عصر روز چهارشنبه پنجم مرداد با حضور وزیر فرهنگ به کار خود پایان داد.

  مطلب قبلیبررسی تشکیل خانه بسته بندی در نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران در حوزه صنایع فرهنگی
  مطلب بعدیشناخت انواع برندینگ برای تصمیم گیری درباره کسب و کارها 

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار × 5 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.