بررسی تشکیل خانه بسته بندی در نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران در حوزه صنایع فرهنگی

  0
  51
  نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران

  نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران برگزار شد 

   نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران با همت پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع خلاق و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران از ابتدای مرداد آغاز به کار کرد و  پنجم مرداد نیز به کار خود پایان داد. مجری برگزاری این نمایشگاه از آمادگی خود برای تشکیل یک خانه بسته بندی خبر داد. 

  نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از سینا پرس محمد رضا ملامحمد، مدیرعامل یکی از شرکت های خلاق مستقر در پارک ملی علوم و فناوری  نرم و صنایع خلاق و مجری برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران گفت: هدف اصلی ما از برگزاری این نمایشگاه مطرح کردن موضوع بسته بندی به عنوان یک موضوع محوری و اصلی در حوزه صنایع فرهنگی بود.

  وی افزود: موضوع بسته بندی یکی از چالش های حوزه صنایع فرهنگی محسوب می شود. متاسفانه در حال حاضر بسیاری از تولیدات صنایع دستی و فرهنگی ایران فاقد بسته بندی مناسب هستند. همچنین در زنجیره تولید سایر حوزه های مختلف صنایع فرهنگی نیز موضوعی به عنوان بسته بندی مطرح نیست یا خیلی ضعیف به این مساله پرداخته شده است.

  وی اظهارداشت: خوشبختانه طی سه سال اخیر پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع خلاق به این مساله مهم پرداخته است؛ از همان ابتدای تاسیس این پارک ایده برگزاری جایزه بسته بندی مطرح شد تا بازیگران اصلی حوزه بسته بندی شناسایی شوند.

  وی بیان کرد: شناسایی بیش از 1500 طراح صنعتی و گرافیک و 500 مرکز تولیدی فعال و کارگاه هایی که اکنون با مواد اولیه مختلف در حوزه بسته بندی کار می کنند، باعث شد تا ما بازیگران اصلی این حوزه را شناسایی و تعاملی با آنها برقرار کنیم تا تولید کنندگان محصولات فرهنگی با مراجعه به این مراکز بتوانند با بسته بندی های مناسب محصولاتشان را به بازار عرضه کنند.

  وی خاطرنشان کرد: در نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران نیز حدود 22 شرکت فعال در حوزه بسته بندی محصولاتشان را عرضه کرده اند. ما در نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران به دعوت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی حضور پیدا کرده ایم. ریاست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران نیز توجه ویژه ای به این امر دارند و درخواست کرده اند که این موضوع حتما در دستور کار قرار بگیرد.

  وی یادآورشد: امیدواریم تعامل خوبی با معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارتخانه برقرار کنیم تا یک خانه بسته بندی ایجاد کنیم که محل حضور طراحان و فعالان عرصه بسته بندی باشد و همچنین امیدواریم بتوانیم به خوبی مسیر بسته بندی را به عنوان یک جریان زنده و پویا در مجموعه صنایع فرهنگی مطرح کنیم.

  به گفته وی، طی دو سال اخیر ما توانسته ایم همگرایی خوبی میان شرکت ها و طراحان به وجود بیاوریم و دو بخش ایده و محصول را احیا کنیم. قطعا برپایی چنین نمایشگاه های تخصصی در ایران می تواند در زمینه گسترش حوزه بسته بندی صنایع فرهنگی نقش موثری داشته باشد.

   

  صنایع دستی نیاز به حوزه بسته بندی و طراحی دارد

  نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران محسن کریمی، مدیر هنری نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران نیز گفت: هدف اصلی ما از برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران شناسایی ظرفیت ها، استعدادها و ایده های مطرح شده در حوزه بسته بندی است.

  وی افزود: اکنون بر کسی پوشیده نیست که صنایع دستی و میراث فرهنگی ایران به شدت نیاز به حوزه بسته بندی و طراحی دارد. ما در حال حاضر این آمادگی را داریم تا استعدادهای جدید این حوزه را به تولید کنندگان ارتباط دهیم و فضا و بستر مناسبی برای آنها فراهم کنیم. تحقق این موضوع زمینه ساز برگزاری جایزه ملی است. پیرامون برگزاری این نمایشگاه فراخوانی ارائه خواهیم داد که طراحان و متخصصان حوزه بسته بندی در آن حضور پیدا کنند.

  بیشتر بخوانید: نمایشگاه بسته بندی آمبالاژ در ترکیه برگزار می شود

  وی اظهارداشت: شرکت های زیادی متقاضی حضور در نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران بودند اما متاسفانه به دلیل محدودیت، گنجایش پذیرش همه آنها را نداشتیم. در نخستین نمایشگاه تخصصی بسته بندی ایران حدود 35 شرکت حضور پیدا کردند و بالغ بر 200 محصول متنوع را در معرض نمایش قرار دادند. خوشبختانه استقبال خوبی نیز از این نمایشگاه شد که اگر تداوم پیدا کند و فضای بیشتری به آن اختصاص پیدا کند، قطعا در نمایشگاه های بعدی حضور پررنگ تری خواهیم داشت.

  وی تصریح کرد: ما در این نمایشگاه ظرفیت های پنهان خیلی خوبی از یک سری کارهای جدید پیدا کرده ایم. قطعا اگر این فضا برای همه تولیدکنندگان وجود داشته باشد و همه شرکت کنندگان بتوانند در چنین نمایشگاه هایی حضور پیدا کنند، می توانیم تعادل بیشتری میان مواد و نوع و همه اقلام بسته بندی پیدا کنیم.

  مطلب قبلیهمایش ملی دانش و نوآوری در صنعت چوب و کاغذ و تقدیر از 20 پیشکسوت
  مطلب بعدیمدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی از رتبه‌ بندی ناشران خبر داد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × سه =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.