تلفیق دنیای چاپ و آی تی در چاپ آقا

افزایش سفارش های چاپی در سایه گسترش ارتباطات آنلاین

0
55
چاپ آقا

از زمانی که گوتنبرگ (مبتکر ماشین چاپ) این صنعت بزرگ را بنیان نهاد، بیش از شش قرن می گذرد و طی این سال ها صنعت چاپ تحولات عظیمی را در زمینه های مختلف زندگی بشر ایجاد کرده است. می توان گفت که تحولات ناشی از ورود صنعت چاپ به زندگی تجاری، آموزشی و شخصی افراد در حدی است که امروزه بسیاری از مشاغل و صنوف به این صنعت وابسته اند و می خواهند در سریع ترین زمان ممکن از خدمات چاپی با کیفیت و با قیمت مناسب بهره ببرند. درست همان امکانی که «چاپ آقا» برای صنایع و مشاغل مختلف فراهم کرده است و مورد توجه صنوف مختلف قرار گرفته است.

به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ در حقیقت چاپ آقا استارت آپی است که با فراهم کردن امکان استفاده از خدمات کاملا آنلاین چاپ، لذت واقعی چاپ آنلاین، سریع و مطمئن را به مشتریان خود چشانده است.

چاپ آقا بزرگ ترین شرکت آنلاین فعال در صنعت چاپ ایران است. این شرکت با هدف رقابت در بازار کسب و کارهای آنلاین در سال 94 به عنوان یک شرکت دانش بنیان کار خود را تحت لیسانس شرکت آلمانی FLYERALARM شروع کرد. رضا مفید، مدیرعامل چاپ آقا در گفت وگویی اختصاصی با ماهنامه چاپ و نشر، فرآیند کاری چاپ آقا را تشریح کرده است که در ادامه شرح آن را می خوانید.

 

در مورد چاپ آقا و فعالیت آن توضیح دهید؛ ایده راه اندازی آن از کجا شکل گرفت؟

هدف و رسالت چاپ آقا ایجاد پلتفرمی برای سفارش آنلاین اقلام چاپی بوده است. زمانی که به عنوان یک آژانس تبلیغاتی فعالیت می کردیم، هزینه های سفارش اقام چاپی به دلیل حجم پایین سفارش، صرفه اقتصادی نداشت و اینجا بود که تصمیم گرفتیم شرکتی را راه اندازی کنیم تا با استفاده از تعداد سفارش بالا بتوانیم هزینه های تولید را بین مشتریان تقسیم کنیم تا مشتریان هزینه اضافی بابت محصول پرداخت نکنند.

همچنین ایجاد ساختاری که در آن، قیمت مناسب با کاهش کیفیت محصول توام نشود و مشتریان بتوانند با قیمت مناسب محصول با کیفیتی را دریافت کنند، از اهداف ما بوده و هست.

 

در چاپ آقا دقیقا چه اتفاقاتی می افتد؟ لطفا پروسه کار در چاپ آقا از سفارش دهی تا ارسال بدست مشتری را توضیح دهید.

مشتریان می توانند با مراجعه به وب سایت Chapagha.com، محصول چاپی خود را پیدا کرده و ثبت سفارش خود را انجام دهند. ما برای راحتی بیشتر مشتریان، بخشی را برای پاسخگویی به سوالات و مشاوره مشتریان در نظر گرفته ایم تا در صورت لزوم بتوانند راهنمایی ها لازم را به صورت رایگان دریافت کنند.

بعد از ثبت سفارش در صورتی که مشتری فایل محصول را برای ما ارسال کرده باشد، واحد مربوط، فایل ارسالی را برای چاپ بررسی کرده و در صورتی که فایل  دارای مشکل باشد آن را رفع کرده و برای چاپ آماده می کند. سپس فایل برای واحد  فرم بندی ارسال می شود تا متناسب با نوع سفارش آماده چاپ شود. در این مرحله فایل وارد چرخه تولید شده و تیم تولید با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های چاپ، محصول مشتری را آماده می کند.

در مرحله بعد، محصول توسط تیم کنترل کیفیت بررسی شده و در صورت تایید به واحد ارسال منتقل می شود تا محصول برای مشتری ارسال شود. همچنین چاپ آقا، برای آن دسته از مشتریانی که فایل چاپی مورد نظر خود را در اختیار ندارند، اقدام به راه اندازی واحد طراحی کرده است تا مشتریان بتوانند از ابتدا محصول خود را به چاپ آقا بسپارند.

در صورتی که مشتری فایل موردنظر خود را در اختیار نداشته باشد، می تواند در زمان ثبت سفارش، درخواست طراحی قبل از چاپ را بدهد؛ در این صورت آماده سازی محصول مشتری، ابتدا از واحد طراحی آغاز می شود و سپس واحدهای فایل  چک، فرم بندی، تولید و ارسال، پروسه آماده سازی سفارش مشتری را ادامه می دهند.

چاپ آقادر حال حاضر شرکت های زیادی در حوزه چاپ فعالیت می کنند، تفاوت فعالیت شما با آنها در چیست؟

تا قبل از این مشتریان برای ثبت سفارش های خود باید به صورت حضوری به یکی از مراکز چاپ و یا چاپخانه ها مراجعه و سفارش خود را ثبت می کردند؛ اما اکنون آنها می توانند به صورت کاملا آنلاین، سفارش خود را از طریق سایت چاپ آقا ثبت کرده و محصول خود را درب منزل تحویل بگیرند.

می توان گفت که تلفیق حوزه آی تی با صنعت چاپ، باعث شده است که ما بتوانیم عملیات پیچیده قیمت دهی در این صنعت را به صورت آنلاین برای مشتریان ساده و ارزان تر کنیم. بعد از ثبت سفارش نیز مشتریان می توانند به صورت آنلاین، وضعیت محصول در هر مرحله از تولید را مشاهده کنند.

استفاده از نرم افزارهای کنترل کیفیت در واحد فایل چک و تولید نیز باعث شده است که بتوانیم کنترل بیشتری روی کیفیت محصولاتمان داشته باشیم. انجام صفر تا صد خدمات از طراحی گرافیک تا چاپ افست و چاپ دیجیتال در داخل مجموعه از دیگر ویژگی هایی است که چاپ آقا را از رقبایش متمایز کرده است. همچنین تعهد به ایجاد تغییر در فرهنک و فرآیند دو عامل مهم در پیشرفت چاپ آقا هستند.

ایجاد تغییر در فرهنگ به معنی ایجاد فرهنک بر محوریت مشتری، تقویت کار تیمی و کیفیت کار فردی و تغییر در فرآیند به معنی پاسخگویی به نگرانی های مشتری اعم از قیمت دهی شفاف، تحویل سفارش درب منزل و همچنین قیمت مقرون به صرفه است.

 

لطفا به خاطر آشنایی بیشتر مخاطبان از سطح کیفی دستگاه و تجهیزات خود بگویید؟

دستگاه و تجهیزات چاپخانه چاپ آقا را می توان به خط تولید پیشرفته چاپ دیجیتال، خط تولید پیشرفته چاپ افست و همچنین دﺳﺘﮕاه های پس از چاپ ازجمله دستگاه سلفون، طلاکوب، تاکنی، برش، صحافی، منگنه و … دسته بندی کرد.

 

معمولا فرآیندهای مرتبط طراحی و چاپ یک محصول آن قدر پیچیده اند که افراد حتی با مراجعه مستقیم به چاپخانه نیز به سختی می توانند منظور خود را به درستی انتقال دهند؛ چه برسد به اینکه این کار بخواهد به صورت اینترنتی انجام شود! راهکار چاپ آقا در رابطه با این چالش چیست؟

این چالش از ابتدای راه اندازی چاپ آقا پیش روی ما قرار داشت و ما همواره سعی کرده ایم که این موضوع را برای مشتریان از راه های متفاوت ساده کنیم.

 

می توانید مثال بزنید؟

با استفاده از بستر اینترنت و همچنین نمایش محصولات به همراه قالب و نمونه و ویدیوهای آموزشی به صورت آنلاین توانستیم مقداری از این پیچیدگی ها را کاهش دهیم. همچنین مشتریان در صورت بروز هر سوالی می توانند به راحتی با واحدهای فروش، طراحی و یا امور مشتریان ارتباط برقرار کنند.

 

قیمت و سرعت از فاکتورهای مهم برای انتخاب یک دفتر خدمات چاپ از سوی مشتریان است. میتوانیم قیمت ارزانتر، کیفیت خوب و سرعت بالای آماده شدن سفارش ها را از مزیت های رقابتی چاپ آقا نسبت به سایرین بدانیم؟

نگاه ما همیشه به داشتن این سه فاکتور در کنار یکدیگر بوده است. ما همیشه تلاش کرده ایم تا کیفیت خوب را در کنار قیمت مناسب و سرعت تحویل بالا به مشتریان ارائه دهیم. هر کدام از این سه فاکتور به تنهایی نمی تواند نظر مشتریان را به خود جلب کند و تنها زمانی که این سه فاکتور در کنار هم قرار می گیرند، می توانند برای مشتریان مزیت به حساب آیند.

همچنین بسته به نوع و تیپ هر محصول سعی کردیم سه فاکتور قیمت، کیفیت و سرعت را مطابق میل مشتریان تنظیم کنیم تا بتوانیم رضایت مشتری را در پایان کار داشته باشیم.

 

در حال حاضر فقط شهر تهران را تحت پوشش خدمات خود قرار داده اید یا سایر شهرها و یا کشورها هم می توانند به چاپ آقا سفارش بدهند؟

ابتدا تمرکز اصلی ما شهر تهران بود؛ ولی این به معنی بی توجهی ما به شهرهای دیگر نبود. در حال حاضر از شهرهای دیگر نیز سفارش های متفاوتی ثبت میشود و سعی می کنیم با استفاده از خدمات شرکت های پست معتبر، بتوانیم محصولات را بدون هیچ نقصی به دست مشتریان برسانیم. البته در آینده توجه بیشتری به شهرهای دیگر خواهیم داشت.

 

بازار هدف چاپ آقا

اندازه بازاری که چاپ آقا وارد آن شده چقدر است؟ در این کسب و کار مشتریان و رقبای شما چه گروهی هستند؟

بازار هدف چاپ آقا شرکت ها و اصناف هستند که در حال حاضر حدود دو میلیون و 500 هزار مشتری از صنوف مختلف و 250 هزار شرکت در  ایران از خدمات چاپ آقا استفاده می کنند.

در مورد رقبا هم باید بگوییم که متاسفانه شرکتی را نمی توان نام برد که به صورت کاملا آنلاین در حوزه چاپ فعال باشد و در صورت ورود یک رقیب به این حوزه، تمرکز ما روی بهتر شدنمان خواهد بود.

 

بزرگترین چالش چاپ آقا در حوزه چاپ چیست؟

ایجاد فرآیند برای مدیریت پروژه ها در زمان درست و مکانیزه کردن کار و جلوگیری از خطاهای انسانی را می توان چالش پیش روی چاپ آقا دانست.

 

لطفا کمی هم درمورد سیستم سنجش رضایت مشتریان و نحوه استخراج این اطلاعات توضیح دهید.

در صورتی که مشتری نظر مثبتی نسبت به محصول نداشته باشد، این موضوع در واحد امور مشتریان بررسی شده و سعی می شود رضایت مشتری جلب شود. همچنین ما در صدد شناخت دلایل بروز و رفع نارضایتی های احتمالی مشتریانمان از نتیجه کار هستیم.

 

سهم چاپ آقا در اشتغازایی جوانان چقدر است؟

در حال حاضر چاپ آقا برای حدود 50 نفر ایجاد اشتغال کرده است و امیدواریم بتوانیم در سال آینده میزان اشتغالزایی را بالاتر ببریم.

 

آینده چاپ آقا را چگونه می بینید؟

در شرایط فعلی توانسته ایم رشد خوبی را در مجموعه تجربه کنیم و امیدواریم سال آینده نیز بتوانیم به بیش از یکصد هزار شرکت دیگر، خدمات مختلف چاپی ارائه دهیم.

 

نویسنده: میلاد حاتمی لندی

منتشر شده در شماره 165 نشریه چاپ و نشر – آبان 97

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

3 × پنج =