نقش الماس کاسپین؛ برای هموطنم برای ایران

گزارشی از تأسیس اولین خط تولید سلفون و طلق حرارتی در ایران

0
109
نقش الماس کاسپین

خودکفایی، جلوگیری از خروج ارز، تسهیل مقاومت اقتصادی، کاهش واردات و افزایش صادرات (که منتج به ارزآوری می شود)، کارآفرینی و بالا بردن نرخ اشتغال زایی، الگوسازی در صنعت، مصداق سازی تولید باکیفیت داخلی، مطرح کردن نام ایران در منطقه و جهان و برداشتن گام دیگری در راستای قطب اقتصادی شدن، همه و همه با تکیه بر خوش فکری، همت و پشتکار، شدنی است. ما مدیران جوانی داریم که با اعتماد به آن ها می توانیم از صعود به قله اطمینان حاصل کنیم. نقش الماس کاسپین، نامی است که به زودی بیشتر آن را خواهید شنید.

نمی توانی بنشینی، تلاش نکنی و فقط گله داشته باشی که وضع چنین است و چنان است. بسیاری از صنایع جهانی در کشور ما هنوز صنف هستند و این مشکل عمدتاً به علت نبود زیرساخت ها و عدم رشد کافی طی سالیان حضورشان در چرخه ی اقتصادی کشور ر خداده است. ما صنعت گران موفق کمی نداریم اما آنچه کمبود اصلی ما است خلاقیت و خوش فکری است، اگر به روند پیشرفت صنعتگران موفق بنگرید و خط توسعه ی آن ها را نگاه کنید متوجه موضوع خواهید شد. آن ها بیشتر به دنبال فراهم آوری جای بزرگ تر و دستگاه مدرن تر هستند و کمتر به توسعه با هدف خودکفایی فکر می کنند.

ایران در هر زمینه ای که تاکنون پیشرفت داشته، آن را مدیون فرزندان خلاق و تیزبین خود بوده است، آن ها که با هشیاری کامل گرای گدارها را دارند و آب های خروشان را مسخر خود می کنند. آنها از ورطه های هولناک در جهت تعالی خود سود می جویند و بحران ها برایشان فرصت است، فرصتی برای مطرح کردن نام ایران و ایرانی در جهانی که نمی خواهد باور کند ما می توانیم.

نقش الماس کاسپینجستجوی بهترین ها در نقش الماس کاسپین

این پروژه در حدود سه سال پیش آغاز شد. خرید مکان و ساخت بنای موردنظر از یک سو زمان ما را به خود اختصاص داده بود اما بخش اصلی کار صرف تحقیق در مورد کار و شناسایی ماشین ها و دستگاه های موردنیاز و مطالعه و جستجوی بهترین های دنیا در این عرصه شد. بهترین تولیدکننده این ماشین ها آمریکا بود که با توجه به مباحث ارزی و همچنین بیش ازحد گران بودن تکنولوژی آن ها خرید و واردات چنین دستگاه هایی ناممکن می نمود.

در جستجوهای بعدی بیشتر به ماشین های مورد استفاده تولیدکنندگان توجه شد، در این بین به دستگاه های تولید چین برخوردیم که قطعات الکترونیکی اصلی آن ها از بهترین تولیدکنندگان دنیا (آمریکا، فرانسه، کره) تأمین می شد و تنها بخش های ساخت کابین دستگاه و اسمبل کردن به عهده چین بود. خود تولیدکنندگان درجه یک چینی که صادرات فراگیری به سراسر جهان دارند، از دستگاه های ساخت کشور خود استفاده می کردند که این نکته هم تأییدی بر کیفیت دستگاه های چینی بود.

امروز دیگر هم از بحث تولیدات با درجه های کیفی متفاوت چینی مطلع هستند و می دانند اگر محصول درجه چندم و بی کیفیت در چین ساخته می شود، تولیدات درجه یک هم در این کشور به تولید می رسد.

برند های هوآوی، لنوو و ماشین های ساخت چین را دیده ایم که چگونه پله های ترقی را طی کرده و به سرعت در حال مطرح کردن خود در کنار برندهای معتبر جهان هستند. آن ها همچنین اعتماد بسیاری از برندهای سرشناس جهانی را برای انتقال خط تولید (و یا محول کردن این بخش) به چین جلب کرده اند که این ها نشان از توانایی ساخت کارشناسان این کشور دارد.

ما عملکرد دستگاه ها را مقایسه کردیم و خروجی آن را مطابق با بهترین نمونه های تولید اروپا و آمریکا یافتیم؛ به این ترتیب تصمیم اتخاذ شد و دستگاه ها برای ساخت به کارخانه های چینی سفارش داده شدند.

نقش الماس کاسپینتولید در انواع و سایزهای مختلف

خلأ تولید داخلی سلفون و طلق ما را به فکر تولید داخلی آن ها انداخت. ما دو خط تولید سلفون های حرارتی مات و براق و لمینت مات و براق داریم. تولیدات ما از میکرون های پایین سلفون شروع می شود و تا ۱۰۰ الی ۱۵۰ میکرون (که تبدیل به طلق می شود) را پوشش می دهد. قطع ۳A ،۴A و رول در متراژها و عرض های مختلف از سایزهای قابل تولید و عرضه ی ما هستند.

تولید هر دو این محصولات قبل از نقش الماس کاسپین، کاملاً وارداتی بوده و ما تولیدکننده داخلی در این مورد نداشتیم. با توجه به مصرف چنین محصولاتی در مرحله پس از چاپ، واردت آن روز به روز بالاتر می رفت و ارز زیادی را از مملکت خارج می کرد که با شروع کار نقش الماس کاسپین، مطمئناً این روند به طورکلی تغییر خواهد کرد.

یکی دیگر از علت های سوق پیدا کردن نقش الماس به تولیدات سلفون و طلق، نیاز خود و طبعاً مصرف کنندگان بازار برای تهیه انواع آن ها در اندازه های متفاوت بود. مصرف کنندگان داخلی نمی توانند سایز موردنیاز خود را سفارش دهند و در این مورد تابع موجودی فروشنده بودند که عمدتاً سایزهای معمول را عرضه می کرد؛ با آغاز تولیدات نقش الماس این مشکل اصلی ما و مصرف کنندگان به کلی مرتفع خواهد شد.

 

تولید سبز

ما بنا به مسائل زیست محیطی و رعایت قوانین وزارت صنایع، معادن و تجارت باید کارخانه را در ۱۲۰ کیلومتری خارج از تهران و ۳۰ کیلومتری مناطق مسکونی دیگر شهرها بنا می کردیم که با توجه به این مقتضیات و جستجوهایی که به انجام رسید، شهرک صنعتی کاسپین به عنوان بهترین انتخاب خود را مطرح کرد. فضای کلی کارخانه ما یک هکتار و نیم ( ۱۵ هزار متر) است که فعلاً هشت هزار متر آن به احداث سالن تولید و ۷۰۰ متر آن نیز به سالن اداری اختصاص یافته است.

ما سه دستگاه اصلی داریم و دستگاه های مکمل دیگری که به طورکلی تشکیل هشت خط تولید را خواهند داد. همان طور که گفته شد دستگاه های ما ساخت چین است اما (به جز کابین و اسمبل کردن) قطعات اصلی تکنولوژیک آن آمریکایی، فرانسوی و کره ای هستند. زیرساخت های نصب آن ها در حال آماده سازی است و با ورود دستگاه ها کار نصب و راه اندازی آن ها به سرعت شروع خواهد شد.

نقش الماس کاسپینبی نیازی از واردات

کارخانه نقش الماس کاسپین با توانایی تولید متوسط سالانه پنج هزار تن سلفون و دو هزار و 500 تن طلق می تواند به راحتی با ۴۰ درصد از تولیدات خود کل مصرف داخلی کشور را تأمین کند. ما با اطمینان به کیفیت خود تمهیداتی هم برای صادرات ۶۰ درصد مازاد تولید خود اندیشیده ایم تا بتوانیم عاوه بر جلوگیری از خروج ارز، ارزآوری هم داشته باشیم. اروپا و کشورهای هم جوار، علی الخصوص ترکیه که مصرف فراوانی در این باب دارد و بازار هدف ما است، لیست صادرات نقش الماس کاسپین را تشکیل می دهند.

شرکت های چون پل فیلم، پوشینه و سپهر پلیمر اصفهان از تولیدکنندگان باکیفیت این محصول هستند که نیاز ما توسط آن ها تأمین خواهد شد. فقط چسب مصرفی ما است که به علت حساسیت و نقش مؤثری که در تولید دارد، آن را از بهترین نمانام های موجد بازار تایوان، کره، ژاپن و آمریکا تهیه می کنیم. تعدد عرضه کنندگان در کنار این نکته که چنین محصولاتی حساسیت تحریم و کمیاب شدن ندارد، ما را از تهیه و روند مستمر تولید مطمئن ساخته است.

 

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری این کار تاکنون نزدیک به ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه دربرداشته است و این میزان منفک از گردش مالی و خواب سرمایه محاسبه شده است. حدود ۱۵۰ میلیارد ریال از این سرمایه صرف خرید زمین و ساخت بنا شد و بیش از ۲۵۰ میلیارد ریال هزینه نیز صرف خرید دستگاه ها شده است.

حساسیت بالای ما روی کیفیت دستگاه و تأکید ما روی تولید با کیفیت باعث شد که دستگاه های ما از دیگر نمونه های معمول کمی گران تر تمام شود و از طرفی زمانی که این خصوصی سازی به خود اختصاص داد با افزایش یک باره نرخ ارز در سال جاری هم زمان شد و هزینه های ما را دو برابر کرد. در ابتدای کار برآورد هزینه ی ما برای سفارش ماشین آلات چیزی کمتر از ۱۳۰ میلیارد ریال بود که با وضعیت فعلی به بیش از ۲۵۰ میلیارد ریال رسید.

ساخت ماشین آلات ما مشمول زمان بود و قوانین وزارت صنایع هم در مردادماه تغییر کرد و ارز چهار هزارتومانی که به ما تعلق می گرفت در سامانه نیما به دو برابر رسید که این اتفاقات پیش بینی اولیه ما را به هم زد.

نقش الماس کاسپیناشتغال زایی

طبق برآوردهای ما، برای راه اندازی خطوط تولید نقش الماس کاسپین، به ۱۰۰ نفر نیروی کار احتیاج خواهیم داشت که جزو اشتغال زایی مستقیم ما محسوب می شوند و قطعاً این فعالیت تولیدی مقدار بسیار بیشتری نیروی غیرمستقیم را نیز پوشش خواهد داد.

مسئله اشتغال زایی در کنار خودکفایی، کم کردن نسبت واردات به صادرات در صنعت چاپ و جلوگیری از خروج ارز، کمک به اقتصاد مقاومتی، تکیه به تولید ملی و بالندگی تولید داخلی، ازجمله مسائلی بود که نقش الماس را در راه خود ثابت قدم کرد.

یکی از مسائلی که همواره در نقش الماس مطرح بوده، بحث تمرکزگرایی و تخصص گرایی بوده است. ماقبل از این عمدتاً در حوزه ی چاپ فرم های عمومی فعالیت می کردیم و تمامی تمرکز خود را روی آن گذاشته بودیم و تخصصی به این بخش می پرداختیم. ما در کار جدید هم این روش را پی گرفته ایم و تمامی تمرکز خود را بر تولید باکیفیت قرار داده ایم و در بخش های جانبی کار وارد نشده ایم. به طور مثال در مبحث فروش، تصمیم هیئت مدیره این بوده که نقش الماس کاسپین در این بخش ورود مستقیم نداشته باشد و این کار و با کمک نمایندگی های فروش به انجام برساند.

افراد زیادی هستند که در این کار فعالیت داشته و سابقه عرضه این محصولات را دارند و بازار را به خوبی می شناسد که بخش فروش ما به این عزیزان محول خواهد شد، که این خود یکی از بخش های غیرمستقیم اشتغال زایی نیز محسوب می شود.

 

تکرار موفقیت

نقش الماس خود از مصرف کنندگان عمده سلفون بود و فکر ایجاد چنین خط تولیدی هم با دیدن نقصان های بازار و عدم تولید داخلی این جنس به ذهن ما خطور کرد. این دقیقاً مثل زمانی بود که ما کار در بخش فرم عمومی را آغاز کردیم، در آن زمان هم مجموعه ای به طور عمده و تخصصی به این کار نپرداخته بود و بازار چاپ از این لحاظ کمبود داشت. ما توانستیم با تمرکزگرایی در آن کار پیشرفت کنیم و به موفقیت های بزرگی برسیم که با توجه به تجربه ی پیشینی امیدواریم که این موفقیت در مورد کار جدید هم تکرار شود.

ما برنامه های دیگری هم برای آتیه نزدیک در سر داریم که بی شک یکی از آن ها در گام بعدی تولید فیلم است تا یک قدم دیگر به سمت تولید خودکفا برداریم. البته چنین کاری سرمایه زیادی طلب می کند که فعلاً برای مجموعه ی ما مقدور نیست اما فضای کارخانه ی ما برحسب چنین تولیداتی ساخته شده و ما مکان و زیرساخت چنین کاری را از قبل تعبیه کرده ایم.

 

قیمت نازل تر از بازار

با توجه به میزان سرمایه گذاری باور کنید که برای ما راحت تر بود که این کارخانه را در چین تأسیس کنیم، در این صورت علاوه بر کم شدن هزینه های حمل ونقل و دسترسی بهتر به مواد اولیه و بازارهای جهانی، از پشتیبانی های اقتصادی دولت چین هم که برای سرمایه گذاران خارجی تهیه دیده است بهره مند می شدیم اما هدف ما از آغاز چیز دیگری بود.

همان طور که پیش تر هم اشاره شد بحث خودکفایی صنعت چاپ در این عرصه و همچنین اشتغال زایی و یا حتی می توان گفت کارآفرینی (چراکه قبل از این چنین تولیدات در کشور وجود نداشته است)، جلوگیری از خروج ارز و رفع کمبودهای صنعتی بازار داخلی از عمده مواردی بودند که ما را به تأسیس چنین کارخانه ای تشویق کردند.

اکنون سلفون در بازار ایران تا متری هشت هزار ریال هم رسیده است که من می توانم به جرئت بگویم که تولید ما حداقل ۴۰ درصد از قیمت فعلی بازار کمتر خواهد بود. البته شایان ذکر است که قیمت کنونی سلفون در کشور ما هم اکنون بیشتر از قیمت جهانی آن است، جنسی که در بازار آمریکا هر مترمربع آن تا پنج سنت است، حتی با وضعیت فعلی دلار باید در بازار داخلی ما با مبلغی در حدود پنج تا شش هزار ریال به فروش برسد که در این خصوص قیمت کاذبی بر بازار ما حکم فرما است.

دیدن چنین نقصان هایی بود که نقش الماس را به راه اندازی چنین خط تولیدی تهییج کرد. ما تلاش کرده ایم تا صنعت چاپ داخلی حداقل در این زمینه از مواد اولیه به خودکفایی برسد.

 

آغاز تولیدات

طبق قرارداد، مونتاژ دستگاه های ما در تاریخ ۲۰ شهریورماه سال جاری به پایان می رسد و به این ترتیب در اواخر برج شش به سمت ایران فرستاده خواهند شد. حدود ۴۵ روز الی دو ماه میزان تغییر زمان حمل و نقل و ترخیص از گمرک پیش بینی شده است و می توان گفت که نهایتاً تا آذرماه و اواخر پاییز دستگاه های ما در کارخانه نصب و راه اندازی شده اند. ما یک ماه تولید آزمایشی خواهیم داشت که با توجه به برنامه ریزی های انجام شده می توان گفت که بهمن ماه سال جاری بازار ایران استفاده از سلفون و طلق ساخت نقش الماس کاسپین را تجربه خواهد کرد.

منتشر شده در شماره 163 چاپ و نشر – شهریور 97

مطلب قبلیبازبینی قوانین، مهمترین مطالبه صنف چاپ است
مطلب بعدینیاز فوری صنعت چاپ کردستان به حمایت‌های دولتی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

دوازده + 13 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.