اوج هنر اصفهان؛ چاپخانه ای که در جیب جا می شود

گفت وگو با مسعود محقق؛ مدیرعامل مجموعه اوج هنر اصفهان

0
90
اوج هنر اصفهان

اوج هنر اصفهان؛ ماندن و تلاش در یک حوزه می تواند کار را جلو ببرد اما آنچه در نهایت یک صنف را منتفع کرده و راه های درآمدزایی جدیدی را پیش رو می گذارد عمدتاً توسط افراد و مجموعه هایی صورت می گیرد که به شکل میان رشته ای با موضوع برخورد دارند. آن ها از حوزه های هم جوار، عام و به کلی جداگانه، به صنفی بیگانه می آیند و به کشف دوباره ی حوزه ی جدید می پردازند؛ فرآیندی که خود آشکارکننده بسیاری از راهکارها است و حوزه های بکری را به یک رسته ی کاری به ظاهر شناخته شده، اضافه می کند.

بنده مسعود محقق، مدیرعامل مجموعه اوج هنر اصفهان هستم. ما درواقع یک هلدینگ هستیم که کارهای متنوعی را در حوزه چاپ ارائه می دهیم. کار ما از احداث یک چاپخانه آغاز شد، البته لازم به ذکر است که ما آن را تأسیس نکردیم، بلکه چاپخانه ای (در اصفهان) بود که آن را به طور کامل اجاره کرده بودیم تا آشنایی بهتر و عمیق تری با حوزه چاپ کسب کنیم.

می توان گفت که ما قبل از آن یک شرکت بودیم که به صورت حرفه ای در حوزه ی آی تی فعالیت می کرد. البته این مسئله درست به ۱۳ سال پیش برمی گردد، زمانی که قدرت اینترنت کم و تجهیزات کامپیوتری بسیار محدود و ابتدایی تر از امروز بود. با این حال ما آشنایی خوبی با پیشرفت این حوزه در جهان داشتیم و از دیرباز راه اندازی کسب وکاری آنلاین را در ذهن می پروردیم.

اوج هنر اصفهان از لحاظ دانش، خود را دائم به روز می کرد و مترصد فرصتی بود که حوزه آنلاین به شکل گسترده و همه گیر رایج شود تا بتواند به آرزوی دیرینه اش جامه ی عمل بپوشاند.

اوج هنر اصفهانما کار آنلاین را از همان سال ها استارت زدیم و جزو اولین مجموعه هایی در کشور بودیم که چاپ را به دنیای آنلاین پیوند داد و اصفهان را از وجود یک چاپخانه ی آنلاین منتفع کرد. کار بکر ما خیلی زود گسترش یافت و اوج هنر اصفهان توانست پای خود را از استان فراتر گذاشته و کلیه سفارش های چاپی خود را در اختیار مشتریان کل کشور قرار دهد.

با جدی شدن دنیای آنلاین و فراگیری بیشتر این حوزه، اوج هنر اصفهان نیز تصمیم گرفت که برای حفظ و ارتقای بیشتر کسب وکار آنلاین خود سایت اینترنتی اش را ارتقاء داده و به ثبت قانونی دامن های اختصاصی دست بزند. سایت ما به سال ۱۳۸۹ به ثبت رسید و مثل همیشه توانست جزو اولین درگاه های اینترنتی در حوزه ی چاپ باشد که فعالیت های خود را به شکل قانونی در دنیای نت پی گرفته است.

فعالیت های چاپی در آن زمان محدودتر از امروز بود و شاید جمعاً ۲۰ مدل برای چاپ محصولات پرمصرفی چون کارت ویزیت ها موجود بود. این وضعیت در دیگر بخش های کارهای چاپی حادتر بود و عدم تنوع آن چیزی بود که بازار مستعد چاپ را محدود کرده بود. هدف ما تنها توسعه و ایجاد تنوع در کارهای چاپی نبود بلکه همواره به دنبال تسهیل گری امور بودیم و همیشه به این نکته فکر می کردیم که چگونه می توان کارها را برای مشتریان آسان تر کرد.

ما به کمک دانش خود بسیاری از موانع را مرتفع کردیم و جزو آوانگاردترین مجموعه ها در حوزه تسهیلات رسانی دنیای آنلاین هستیم. بحث سفارش گیری آنلاین و خدمات رسانی بر پایه نت، هر چند به ظاهر ساده به نظر می رسد اما نکات ظریف بسیاری دارد که هنوز هیچ کس از پس رفع همگی آن ها برنیامده، منتها اوج هنر اصفهان با تکیه بر پیشینه علمی خود سعی کرده که این مسئله را روز به روز ساده و ساده تر کند. ما در سه جبهه آی تی، چاپ و تبلیغات به تلاش پرداختیم و توانستیم ارزش افزوده زیادی را با خلاقیت خود برای مشتریان اوج هنر اصفهان خلق کنیم.

اوج هنر اصفهانفعالیت ها و مزیت سازی های اوج هنر اصفهان به بحث آیتی ختم نمی شود، ما اولین مجموع های بودیم که دامنه تنوع فرم های عمومی را گسترش داد. همان طور که در آغاز بحث هم اشاره کردم نمونه جنس های قابل ارائه در حوزه فرم های عمومی بسیار محدودیت داشت و این اوج هنر اصفهان بود که بسیاری از متریال معمول امروز را به دنیای فرم های عمومی معرفی کرد و رنگ خلاقیت و نوآوری به این حوزه داد.

پیشرفت ما در حوزه ی فرم های عمومی، چه از لحاظ کیفیت و تنوع، چه از لحاظ قیمت و سهولت دسترسی به حدی رسید که بسیاری از رقبا ما را متهم می کردند و درک نمی کردند که چگونه ما قادر شده ایم در موارد متعددی قیمت را به نصف آنچه در بازار معمول بود برسانیم.

عمده ی چاپچیان هنگام محاسبه ی سفارش های چاپ به سه فاکتور چاپ، کاغذ و زینک توجه می کنند و از برآورد و جمع آن ها قیمت کار را به دست آورده و به مشتری اعلام می کنند؛ آن ها هر طور کارهای ما را محاسبه می کردند متوجه علت این کاهش قیمت بدون افت کیفیت نمی شدند. هنوز فرم عمومی جا نیفتاده بود و آن ها از سرشکن شدن هزینه ها در این شیوه بی اطلاع بودند.

اوج هنر اصفهان هزینه های زیادی را در این راه پرداخت کرد اما به هر روی اصل مشتری مداری آن را مجبور به رعایت مقتضیات می کرد و از این رو بارها ما فرم های ناقص را زیر چاپ می فرستادیم و ضرر آن را به بهای حفظ نام نیک تقبل می کردیم.

ما در اوج هنر اصفهان صبور بودیم و صبر ما نتیجه داد؛ امروز دیگر کار در حوزه فرم عمومی عام شده و مشتریان زیادی با آن آشنا هستند و با دانش کامل دست به انتخاب می زنند، از طرفی دیگر، ازدیاد سفارش ها پای مجموعه های متعددی را به بازار بازکرده است.

امروز یک درآمدزایی خوب و قابل اعتنا در این حوزه به راه افتاده، حوزهای که اوج هنر اصفهان نه تنها در بحث های تکنیکی و فنی آن بلکه درزمینه ی فرهنگ سازی اش هم تلاش های بی شائبه زیادی را صورت داد. www.card-visit.com امروز به یکی از شناخته شده ترین سایت های حوزه سفارش های آنلاین چاپ تبدیل شده است که این جایگاه توسط تیم زبده ما اخذ شده و برای رسیدن به آن زحمات شبانه روزی فراوان و هزینه های تبلیغاتی بی شماری به انجام رسیده است.

همان طور که گفتم ما کارشناسان آی تی بودیم که چاپ را به عنوان زمینه کاری خود انتخاب کردیم و برای آشنایی با این حوزه در ابتدای کار چاپخانه ی مجهزی را در اختیار گرفتیم. تجربه ی چند سال چاپخانه داری به ما چیزهای زیادی آموخت و ما را با تمام ظرایف کار آشنا کرد. اوج هنر اصفهان طبع خود را می شناخت و می دانست که هرگز به کم قانع نمی شود و اگر قرار باشد چاپخانه تحت تملکی داشته باشد باید دائماً به دنبال ارتقاء و تکامل آن باشد و دوستان دست اندرکار چاپ می دانند که توسعه در این حوزه به چه معنا است،

چقدر مکان لازم دارد و چه هزینه هایی را متوجه کار می کند. ما جلسات زیادی را برگزار کردیم و در مورد حفظ و گسترش چاپخانه تحقیقات فراوانی را به انجام رساندیم تا درنهایت تصمیم گرفتیم تمرکز خود را به حوزه های دیگر کار معطوف کنیم و به جای صرف هزینه پیرامون یک چاپخانه، مجموعه ای از آن ها را به همکاری بگیریم.

 

سرمایه گذاری

اوج هنر اصفهان هرچند که در ابتدا یک کسب وکار محلی محسوب می شد اما به سرعت در حال رشد بود و بعد از استیلا به بازار کشور به دنبال گسترش دامنه فعالیت هایش در حیطه جهانی و بین المللی بود و از همان ابتدا به انتهای کار اندیشید.

ما می دانستیم که سرمایه گذاری در حیطه چاپخانه با توجه به نقشه های بزرگ ما و همین طور اقتضائاتی که نبود تعرفه مشخص در این حوزه و پایین بودن قیمت کار در زمینه ی چاپ های عمومی، بر ما تحمیل می کند، بالاخره در جایی از کار ما را با محدودیت روبرو می کند و از این رو تصمیم خود دال بر تعطیلی چاپخانه شخصی و خرید سهام چند چاپخانه بزرگ را گرفتیم.

پیرو این تصمیم، مطالعات بازار ما آغاز شد و نتیجه آن یافتن بهترین ها و برقراری ارتباط مثمر و مستمر با برخی از نمونه ترین و مجهزترین چاپخانه های سطح کشور بود. این یک استراتژی درست بود که توانست باز هم اوج هنر اصفهان را ارتقاء دهد. مواهب چنین تصمیم درستی بارها متوجه کار ما شده است، نمونه آن در همین اواخر انجام یک سفارش بزرگ تنها در 10 روز کاری بود.

سفارشی که به تجربه می توانست تمام شیفت های یک مجتمع چاپ بزرگ و مجهز را برای دو ماه به خود اختصاص دهد. ما توانستیم با اشتراک گذاری این سفارش به راحتی از پس گستردگی آن برآییم و مشتری خود را که از افراد آشنا با چاپ و پرکار این حوزه بود، به تعجب واداریم.

بد نیست از این فرصت استفاده کرده و به اطلاع کلیه مشتریان برسانیم که اوج هنر اصفهان به زودی به اوج هنر خود خواهد رسید. ما در پی افکندن طرحی نو هستیم تا بار دیگر چشم ها را مسخر کنیم. اوج هنر اصفهان اپلیکیشنی دارد که اکنون هم از طریق کافه بازار قابل دانلود و دسترسی است. اپلیکیشن «چاپخانه آنلاین اوج هنر» عملاً تمامی نیازهای یک سفارش دهنده ی چاپ را منتفع می کند.

«چاپخانه ای در جیب شما» شعار ما بود و باز علم کارشناسان اوج هنر اصفهان توانست آن را به منصه ظهور برساند. ما در ورژن اولیه این اپلیکیشن تنها به مشتری ثبت شده در سایت خود خدمات می دادیم، به این معنا که سفارش دهنده کار خود را از طریق سایت به ما می سپرد و مراحل پیگیری کار را از طریق اپلیکیشن دنبال می کرد؛ اما این آن چیزی نبود که ما را راضی کند و از همین رو آن را تا رسیدن به ورژن دلخواه تغییر دادیم و امروز تبدیل به مجهزترین چاپخانه موجود شده است که علیرغم بزرگی خود در جیب مشتری ما جای می گیرد.

 

اوج هنر اصفهان همواره پاسخگو

شما می توانید به کمک اپلیکیشن چاپخانه آنلاین اوج هنر قیمت به روز سایر کارهای چاپی را استعلام کنید و هنگام یکه به انتخاب رسیدید، استعلام موردنظر خود را ثبت کرده و سفارش دهی کنید. توضیحات بسیار واضح و روشنی در اپلیکیشن آورده شده اما کارشناسان اوج هنر اصفهان همواره حاضرند تا کلیه راهنمایی ها و سؤالات احتمالی شما را پاسخگو باشند و در اسرع وقت به سفارش ثبت شده شما رسیدگی کنند.

همچنین شما می توانید فایل سفارش خود را از طریق این اپلیکیشن بارگذاری کنید و به این طریق گوشی شما تبدیل به همان چاپخانه در اختیاری می شود که ما قول آن را به شما داده بودیم.

اوج هنر اصفهاناوج هنر اصفهان تا آنجایی که به کار خودش مربوط است تمامی مسائل کاری را حل می کند اما برخی موارد و فشارهای بیرونی سرعت کار ما را گرفته و تمرکزمان را مختل می کند. امروز مسئله نوسان قیمت ها برای ما و دیگر همکاران این حوزه به شدت مشکل آفرین شده است و در کنار این موضوع، قیمت شکنی برخی دوستان هم وجود دارد که در چنین وضعی واقعاً غیرقابل تحمل و ناجوانمردانه است.

مجموعه های چاپ امروز به جای اینکه بر افزایش قدرت خود تمرکز کنند و تبلیغات را چاشنی مشتری مداری و ارتقای کیفیت کارشان بنمایند، ترجیح می دهند هزینه ها را تا حد ممکن کاهش داده، از کار خود بزنند و مبالغی که باید صرف تبلیغات و ارتقاء بشود را از روی قیمت تمام شده کارها کم کنند.

مدیریت چنین مجموعه هایی هزینه های گرفتن یک بیلبورد و یا تبلیغات محیطی دیگر و هزینه کردن تبلیغاتی در دنیای مجازی و رسانه ها را با هم جمع می زنند و مثلاً ماهانه ۱۰ میلیون تومانی که باید در این راه خرج شود را از قیمت نهایی خود کم کرده و با این کار نه تنها به صنف خود لطمه می زنند و بازار کار را خراب می کنند، بلکه از گردش مالی هم جلوگیری کرده و به بازار کلی کار نیز ضربه می زنند.

اوج هنر اصفهان بارها خود را در جایگاه مشتری چنین مجموعه هایی قرار داده و با کمک تجربه، سفارش های انجام شده از سوی آن ها را بررسی کرده است. آن ها یا از کیفیت کار می زنند و یا سفارش ها را آپشنال می کنند، به این معنا که از بی تجربگی مشتری سوءاستفاده کرده و در ابتدا تمامی مراحل را به او نمی گویند و بعد از اخذ سفارش او را با کاری ناقص روبرو می کنند که حالا تکمیل آن هزینه هایی را به کار متحمل می کند که از قیمت کلی و معمول بازار بسیار هم فراتر می رود.

به طور مثال کار چاپ را انجام داده و بخش های پس از چاپ را به انجام نمی رسانند و به این واسطه مشتری را در کار انجام شده قرار می دهند. متأسفانه هیچ دستگاه و سازوکاری هم برای نظارت به چنین مشکلاتی وجود ندارد و اتحادیه ها و تشکل های این حوزه هم تعرفه مشخص و متقنی ندارند که مورد اتفاق نظر بوده و ضمانت اجرایی داشته باشد.

شاید باور نکنید اما نبود تعرفه واحد و مشخص باعث شده بسیاری از فعالان این صنف برآورد درستی از مقتضیات کار نداشته باشند، آن ها در حال ضرر دادن هستند اما چون نمی توانند محاسبه درستی بر هزینه و درآمد خود داشته باشند، تعریف درستی از کسب وکار خود ندارند و این یک مسئله آسیب رسان است که به راحتی هر مجموعه ای را در معرض ورشکستگی قرار می دهد. می بینید که کار در حوزه ما با تمام تلاش ها برای مکانیزه کردن مراحل مختلف، بازهم آسان و به راحتی قابل کنترل نیست.

اوج هنر اصفهان هرچند سابقه قابل دفاعی دارد اما به هرحال یک مجموعه جوان و در حال رشد است و برای ماندن، ادامه دادن و جلو روی نیاز مبرمی به امید و پشتیبانی دارد.

امروز فقط در حوزه ی امور دفتری ما بیش از ۱۰ نفر نیروی ثابت و در استخدام مجموعه به کار مشغول اند و چون سفارش های ما بسته به نوع و تیراژ به صورت پروژه ای به تیم های دیگر خارج از مجموع سپرده می شود، می توان با یک حساب سرانگشتی میزان اشتغال زایی آن را حدود ۵۰ نفر برآورد کرد. این میزان اگر با اشتغال آفرینی غیرمستقیم مجموعه برای بخش حمل و نقل و چاپخانه های همکار تکمیل شود به بیش از این ها نیز خواهد رسید.

اوج هنر اصفهان پایانی را برای توسعه و فرا روی خود در نظر نگرفته است و من به عنوان مدیر مجموعه به شما قول می دهم که به زودی از این نام در دنیای چاپ آنلاین بیشتر خواهید شنید. اوج هنر اصفهان همواره به دنبال بازتعریف نقطه اوج خود می گردد.

منتشر شده در شماره 167 نشریه چاپ و نشر – آذر ماه 1397

مطلب قبلیروش های پیشی گرفتن از رقبا در عرصه بازاریابی
مطلب بعدیرشد تجارت کشور در سال گذشته

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

18 + یک =