ترمیم بینی با کمک چاپ زیستی سه بعدی

  0
  58
  چاپ زیستی سه بعدی

  محققان “دانشگاه آلبرتا” در مطالعه اخیرشان تکنیک جدیدی را برای چاپ زیستی سه بعدی غضروف در اشکال سفارشی ابداع کرده‌اند. از این روش می‌ توان برای ترمیم بینی بیماران مبتلا به سرطانی پوست استفاده کرد و در نتیجه دیگر نیاز به گرفتن نمونه غضروف از دیگر قسمت‌های بدن بیماران نیست.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از گیزمگ، بینی یکی از رایج‌ت رین قسمت‌ ها برای تشکیل سرطان پوست است و این موضوع با توجه به میزان قرار داشتن آن در معرض آفتاب، قابل درک است. برای درمان این امر اغلب به برداشتن قسمت‌ هایی از پوست و غضروف نیاز است اما با توجه به برجستگی بینی در صورت، افراد خواهان اصلاح این ناهنجاری‌ ها هستند.

  معمولاً انجام این کار با استفاده از غضروف‌ های گرفته شده از قسمت دیگری از بدن مانند دنده‌ ها انجام می‌ شود. اما این کار نیز به نوبه خود مشکلات بیشتری را ایجاد می‌ کند چرا که تهاجمی است و می‌ تواند به عوارض دیگری منجر شود و دیگر اینکه نمونه‌ های غضروف همیشه با شکل بینی به خوبی هماهنگ نمی‌ شوند.

  در مطالعه جدید محققان دانشگاه آلبرتا غضروف جایگزین را در آزمایشگاه رشد دادند. این مسئله هر دو مشکل را برطرف می‌ کند زیرا دیگر نیازی به گرفتن نمونه از جای دیگر بدن نیست و می‌ توان آنها را دقیقاً متناسب با شکل بینی صورت فرد شکل داد.

  چاپ زیستی سه بعدیکمک به علم پزشکی با چاپ زیستی سه بعدی

  محققان این مطالعه سلول‌های غضروف بینی انسان را برداشته و سپس آنها را با هیدروژل ساخته شده از کلاژن گاو مخلوط کرد. سپس این ماده به شکل مورد نیاز چاپ زیستی سه بعدی شد و حدود چهار هفته برای کشت در آزمایشگاه قرار گرفت. طی آن زمان غضروف درست می‌شود و آماده پیوند به بیمار است.

  “آدتولا ادیسیدا”(Adetola Adesida) نویسنده این مطالعه گفت: چاپ زیستی سه بعدی به نفع بیمار است چرا که در این روش آنها می‌ توانند روی تخت اتاق عمل بروند. در ۳۰ دقیقه کار بافت برداری از بینی آنها انجام می‌ شود و پس از آن می‌ توانیم به طور خاص برای آنها غضروف بسازیم. حتی می‌توانیم سلول‌ها را ذخیره کرده و بعداً از آنها برای ساختن هر آنچه برای جراحی لازم است استفاده کنیم.

  بیشتر بخوانید: ترمیم زخم ها با تکنولوژی چاپ سه بعدی

  محققان آلبرتا در مرحله بعدی میزان عملکرد غضروف رشد یافته در آزمایشگاه پس از پیوند به حیوانات را آزمایش خواهند کرد. محققان امیدوارند که طی دو یا سه سال آینده این آزمایش را بر روی انسان انجام دهند.

  یافته‌های مطالعه چاپ زیستی سه بعدی در مجله “FASEB” منتشر شده است. 

  منبع: ایسنا

  مطلب قبلیصنعت چاپ استان تهران نیازمند تدوین تعرفه قیمت
  مطلب بعدیبررسی مشکلات بازار کاغذ تحریر و مقوا

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  بیست − هشت =