صنعت چاپ استان تهران نیازمند تدوین تعرفه قیمت

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان تهران

  0
  73
  صنعت چاپ استان تهران

  مدیرعامل مجتمع چاپ هودیس معتقد است؛ یکی از مهمترین مشکلات صنعت چاپ استان تهران تعیین قیمت است.

  هومن محمدی، مدیرعامل مجتمع چاپ هودیس درباره وضعیت این روزهای صنعت چاپ به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ استان تهران این روزها رو به نزول است و یکی از دلایل اصلی این موضوع نیز کمبود شدید مواد اولیه و عدم ثبات در قیمت‌ ها است.

  وی در خصوص مشکلاتی که صنعت چاپ استان تهران با آن درگیر است بیان داشت: مسئله مهم دیگر برای فعالان این بخش تعیین قیمت است. قیمت‌ها آن‌قدر در نوسان هستند که ما به‌عنوان تولیدکننده کارهای چاپی قادر نیستیم تا میزان سود و زیان خود را در این اوضاع تخمین بزنیم. مجموعه‌های چاپی معمولاً به‌عنوان دستمزد چک‌های مدت‌دار دریافت می‌کنند؛ برای مثال ما یک چک یک‌ماهه برای یک کار چاپی از مشتری قبول می‌کنیم اما وضعیت بازار به‌قدری بی‌ثبات است و قیمت‌ها آن‌چنان در نوسان؛ که در پایان کار متوجه می‌شویم با قیمتی که به مشتری داده‌ایم نه‌تنها سودی نکرده‌ایم بلکه متحمل ضرر نیز شده‌ایم.

  مدیرعامل مجتمع چاپ هودیس درباره میزان سفارش‌ها در استان تهران گفت: سفارش‌های کاری همچنان در استان تهران وجود دارد اما حجم کارها کمتر شده است، برای مثال کارخانه و یا شرکتی که قبلاً در حدود یک‌میلیون سفارش جعبه داشت در حال حاضر و به دلیل کمبود نقدینگی 200 هزار جعبه سفارش می‌دهد. مشکل اساسی که اینجا وجود دارد عدم ثبات در قیمت‌ها است که امکان ادامه کار را از فعالان صنعت چاپ سلب کرده است. مجتمع‌ های بزرگ چاپی که از نقدینگی لازم برخوردار هستند باز هم برای ادامه و تهیه مواد اولیه با معضلات زیادی روبرو شده‌ اند؛ چاپخانه‌ های کوچک‌ تر و یا متوسط نیز به‌طورکلی دیگر امکان ادامه کار را ندارند.

  بیشتر بخوانید:

  وزارت ارشاد کارها را به اتحادیه چاپخانه‌داران تهران بسپارد

  مدیرعامل مجموعه نقش الماس: اتحاد مهمترین عامل رشد صنعت چاپ استان تهران

  نقاط قوت و ضعف صنعت چاپ استان تهران

  هومن محمدی در ادامه به نقاط قوت و ضعف صنعت چاپ استان تهران اشاره کرد و افزود: در استان تهران ماشین‌آلات مجهز و پیشرفته‌تری وجود دارد و از طرفی تعداد مشتریان این استان به دلیل وجود کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی نسبت به شهرهای دیگر بالاتر است؛ اما افرادی که در این حوزه و در تهران می‌خواهند به فعالیت بپردازند باید سرمایه بالایی داشته باشند و از نقدینگی خوبی برخوردار باشند چراکه فعالیت در این بخش و در تهران به‌خصوص در این روزهای بحرانی نیازمند سرمایه در گردش بالایی است.

  مدیرعامل مجتمع چاپ هودیس اظهار داشت: یکی از کارهایی که باید برای صنعت چاپ استان تهران انجام شود تعیین قیمت و مشخص کردن تعرفه است. یکسری از چاپخانه‌ها هستند که برای گرفتن کار قیمت‌های پایین‌تر از حد معمول به مشتریان اعلام می‌کنند و با این کار هم به خودشان و هم به سایر افراد صنف ضرر می‌زنند. به همین دلیل ما نیاز داریم تا اتحادیه یک قیمت مشخص و معین برای خدمات چاپی تعیین کند.

  وی خاطرنشان کرد: چاپخانه‌ ها نیاز به آموزش دارند؛ باید به مجموعه‌ ها و چاپخانه‌ هایی که قیمت‌ های پایین‌ تر از حد معمول اعلام می‌ کنند آموزش داده شود تا بدانند که در ضرر هستند چرا که این مجموعه‌ ها قادر نیستند میزان سود و زیان خود را با توجه به قیمت‌ های بازار به‌ درستی حساب کنند و در نتیجه هم خودشان متضرر می‌ شوند و هم سایرین را دچار مشکل می‌ کنند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  10 + 8 =