فناوری چاپ زیستی سه بعدی مدل های دقیق از بافت انسانی تولید می کند

  0
  49
  فناوری چاپ زیستی سه بعدی

  فناوری چاپ زیستی سه بعدی می‌تواند در آینده جایگزین روش‌های درمانی فعلی در زمینه پیوند بافت و اعضا شود.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با توجه به تعداد کم اهدا کننده‌ها و هزینه بالای فرآیند پیوند عضو، این امر با محدودیت مواجه است و همچنین افراد زیادی هر ساله در انتظار پیوند عضو هستند و بسیاری از این افراد قبل از یافتن اهدا کننده فوت می‌شوند.

  مهندسی بافت یک تکنولوژی بین رشته‌ای است و بر مبنای زیست مواد و روش‌های مهندسی از یک سو و تکنیک­های پزشکی و سلولی از سوی دیگر بنا شده است. هدف از علم مهندسی بافت گسترش جایگزین‌های عملی برای بافت و ارگان‌های آسیب دیده است.

  بافت‌های مورد نیاز برای پیوند زدن با کمک فناوری چاپ زیستی سه بعدی

  فناوری چاپ زیستی سه بعدی یکی از جدیدترین روش های ساخت داربست حاوی سلول مهندسی بافت است که ایجاد ساختارهای بسیار دقیق و پیچیده از پلیمرهای زیست تخریب­پذیر و سلول­ها را برای محققان فراهم می‌کند.

  فناوری چاپ زیستی سه بعدی در حال حاضر موفق شده است برخی بافت­های مورد نیاز برای پیوند زدن به بیماران را تولید کند، همچنین با استفاده از دستگاه چاپگر فناوری چاپ زیستی سه بعدی میتوان مدل های دقیقی از بافت های انسانی را به منظور آزمایش مواد دارویی یا آرایشی و بهداشتی ایجاد کرد.

  شرکت دانش‌بنیان امید آفرینان مهندسی آینده با حمایت و راهبری ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اقدام به ارائه چهار نوع چاپگرهای سه بعدی زیستی ماژولار با فناوری چاپ زیستی سه بعدی بالا جهت پاسخگویی نیاز مشتریان و همچنین اقدام به ارائه انواع جوهرهای زیستی و رده‌های مختلف بافت با استفاده از فناوری چاپ زیستی سه بعدی و سایر محصولات جانبی کرده است.

   

  توسعه فناوری چاپ زیستی سه بعدی

  فناوری چاپ زیستی سه بعدیپیش بینی می‌شود طی 10 سال آینده بافت های تولید شده به روش فناوری چاپ زیستی سه بعدی بتواند جایگزین سایر روش‌های درمانی فعلی در زمینه پیوند بافت و اعضا شود. هم اکنون بافت هایی مانند استخوان، پوست و غضروف در فاز مطالعات بالینی با نتایج خوبی همراه بوده‌اند و چندین شرکت در سراسر دنیا بر روی این حوزه‌ها کار می‌کنند اما همچنان مسیری نسبتا طولانی تا دستیابی به یک اندام پیچیده پرینت شده مانند کلیه یا قلب باقی مانده است.

  بیشتر بخوانید: اولین مدل ساختمان سازی در ماه با استفاده از روش چاپ سه بعدی

  بر همین اساس و با توجه به نوظهور بودن فناوری چاپ زیستی سه بعدی، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در چند سال اخیر شروع به حمایت از پژوهشگران و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فناوری چاپ زیستی سه بعدی کرده است.

  بعد از ساخت نخستین دستگاه چاپگر زیستی تجاری در کشور، چندین شرکت دیگر در این عرصه گام نهاده‌اند و در حال حاضر در کشور حدود 5 شرکت به صورت تجاری و چندین گروه تحقیقاتی در دانشگاه ‌ها مشغول کار در این حوزه هستند.

  مطلب قبلیهدف گذاری گروه صنایع کاغذ پارس هفت‌تپه برای تولید 70 هزار تن کاغذ
  مطلب بعدی۸۰ میلیون دلار سرمایه گذاری برای تولید خمیر کاغذ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار × 4 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.