توزیع کوپن الکترونیکی در تابستان

  0
  117
  کوپن الکترونیکی

  دستیار وزیر اقتصاد عنوان کرد: به دولت تکلیف شده، باید به جای یارانه نقدی از ماه سوم به مردم کوپن الکترونیکی بدهند، این روش مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از پایگاه نامه نیوز؛ کالابرگ الکترونیکی یا کوپن الکترونیکی در حقیقت همان کوپن ‌های کاغذی است که در گذشته دولت برای حمایت از مردم برای تهیه اقلام مصرفی به کار می ‌برد. اکنون نیز کوپن الکترونیکی تقریباً همان نقش را ایفا خواهد کرد. کوپن الکترونیکی همان کارت بانکی افراد است. درباره کوپن الکترونیکی نظرات متفاوتی در بین کارشناسان وجود دارد. از ویژگی ‌های این طرح می توان بـه عدم پرداخت ‌مستقیم پول بـه مردم اشاره کرد. در ادامه به آخرین خبر از کوپن الکترونیکی می پردازیم.

  علی ملکی دستیار وزیر اقتصاد عنوان کرد: به دولت تکلیف شده، باید به جای یارانه نقدی از ماه سوم امسال به مردم کالابرگ بدهند، این روش مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت.

  وی افزود: مردم با یارانه ‌ای که دولت به آن‌ ها می‌ دهد باید تنها بتوانند کالاهایی را خریداری کنند که بر اثر حذف ارز ترجیحی گران شده ‌اند.

  بیشتر بخوانید: اما اگر شاید های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

  ملکی درخصوص مشکلات این طرح گفت: تامین کالاهای ارزان برای خرید با کالابرگ در شهرها و روستاهای دورافتاده بسیار سخت و پیچیده است.

  اگرچه هنوز یارانه خرداد ماه قابل برداشت نشده، اما برای بسیاری این سوال مطرح شده است که یارانه تیرماه چه زمان واریز می ‌شود و آیا اصلا یارانه ‌ای در کار است؟

  دولت تاکنون دو مرحله از یارانه جدید ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده است. مرحله اول این کمک معیشتی قابل برداشت شده و مرحله دوم هنوز نه. اما سوالی که وجود دارد این است که آیا مرحله سوم یارانه جدید هم برای مردم واریز می ‌شود و یا واریز نقدی متوقف می‌ شود و قرار است به مردم کالابرگ داده شود؟

  از ابتدای کار قرار بود دولت دو مرحله یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی برای ۹ دهک درآمدی واریز کند تا زیرساخت ‌های پرداخت کالابرگ فراهم شود. بعد از آن قرار بود این کمک نقدی، در قالب کوپن الکترونیکی به خانوار‌ها تعلق بگیرد. کمی بعد گفته شد احتمالا زیرساخت‌ های کالابرگ به زودی فراهم نمی ‌شود و فعلا واریز یارانه نقدی ادامه دارد.

  اما روز گذشته مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران از اجرایی شدن طرح کالا برگ الکترونیک در ماه آینده خبر داد. حجت براتعلی گفته است پرداخت یارانه نقدی تنها دو ماه اجرا می‌ شود و بعد وارد اجرای فاز دوم که پرداخت کالابرگ است می‌ شویم.

  گفته این مقام مسئول به این معناست که یارانه نقدی در تیرماه حذف می‌شود و به جای آن کالابرگ پرداخت می‌ شود.

  کوپن الکترونیکیفراهم کردن زیرساخت های کوپن الکترونیکی

  به گفته براتعلی کالابرگ یا همان کوپن الکترونیکی برای خرید کالا‌های اساسی مانند نان، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن است. یعنی کالا‌هایی که یارانه آن ‌ها اصلاح شده است.

  براتعلی گفت: بر این اساس افراد هنگام خرید مبلغ کالا را به قیمت قبل (یارانه‌ای) خریداری می ‌کند و مابقی آن را دولت به حساب فروشنده پرداخت می ‌کند یا اینکه مبالغ به کارت ‌های بانکی افراد واریز می ‌شود، اما از آن تنها می ‌توان کالا‌های یاد شده را خریداری کرد.

  بر این اساس اگر دولت بتواند ظرف یک ماه باقی مانده زیرساخت کالابرگ را فراهم کند، خانوار‌ها در تیرماه نباید منتظر دریافت یارانه نقدی باشند و تنها می‌ توانند کالابرگ را دریافت کنند.

  حجت براتعلی مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره دو طرح فروش نان اظهار داشت: طرح هوشمندسازی یارانه نان در استان زنجان در حال انجام و آسیب‌ شناسی است و اگر مشکل مهمی نداشته باشد در سطح کشور اجرا می‌ شود.

  کوپن الکترونیکیوی افزود: طرح فروش کیلویی نان نیز برای جلوگیری از کم‌فروشی نان طرح موضوع شده است که طرح مؤثری نیز به حساب می‌آید.

  مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران همچنین در پاسخ به اینکه چه‌ زمانی طرح کالابرگ الکترونیک در کشور اجرا می ‌شود، گفت: طرح مردمی‌ سازی یارانه ‌ها دو مرحله دارد که در فاز اول که اکنون در حال اجرا است، مقادیری پول به حساب بانکی خانوار واریز می ‌شود؛ حداکثر زمانی که برای این فاز در نظر گرفته شده دو ماه است.

  وی تصریح کرد: فاز دوم این طرح به ‌صورت خرید الکترونیک؛ کالابرگ است؛ یعنی با کالابرگ افراد تنها می ‌توانند کالاهای اساسی را (نان، مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن) خریداری کنند که یارانه آن ها اصلاح شده است.

  براتعلی گفت: بر این اساس  افراد هنگام خرید مبلغ کالا را به ‌قیمت قبل (یارانه ‌ای) پرداخت می ‌کنند و مابقی آن را دولت به حساب فروشنده پرداخت می‌ کند یا اینکه مبالغ به کارت‌های بانکی افراد واریز می ‌شود اما از آن تنها می‌توان کالاهای یادشده را خریداری کرد.

  وی در پاسخ به اینکه آیا زیرساخت‌ های نصب کارتخوان ‌های متصل به طرح هدفمندی یارانه آماده شده است یا خیر، اظهار داشت: زیرساخت ‌های اجرای این طرح، دستگاه ‌های پوزی است که بر پایه سیستم اندروید کار می‌ کنند که در واحدهای نانوایی زنجان در حال نصب است و به ‌مرور در کل کشور این زیرساخت ایجاد می‌شود.

  مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: از ماه آینده طرح کالابرگ الکترونیکی در کل کشور اجرایی می ‌شود.

  مطلب قبلیمزایای حضور برندها در دنیای آنلاین
  مطلب بعدیمدیریت کارمندان در فرآیند دورکاری

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سیزده − پنج =