طرح مالیات بر سود سپرده اشخاص حقوقی

  0
  78
  رکورد تراز تجاری

  سرپرست دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی معتقد است با اجرایی شدن طرح مالیات بر سود سپرده اشخاص حقوقی، امکان تبدیل شدن برخی از آنها به حساب اشخاص حقیقی وجود دارد ولی اگر نگاهی پیوسته به قوانین مرتبط با هم داشته باشیم، این مشکلات به تدریج حل می‌شود.

  به گزارش  چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم، جهانگیر رحیمی سرپرست دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی در گفت‌وگویی درباره اینکه شبهه‌ای در خصوص طرح مالیات اشخاص حقوقی وجود دارد، بر این اساس اشخاص حقوقی از این به بعد ممکن است حساب‌هایشان را به حساب‌های  اشخاص حقیقی تبدیل کنند تا به نوعی فرار مالیاتی داشته باشند اظهار داشت:  این امکان وجود دارد، چون یک پیوستگی در قانون وجود دارد از این طرف سامانه مودیان  در حال  راه‌اندازی است که  افراد و شرکتهای مختلف باید حساب‌هایشان را  معرفی بکنند. به این ترتیب بر اساس قانون  افراد الزام به معرفی حساب‌ها دارند و بعد در خود قانون بودجه، تفکیک حساب‌های تجاری و غیرتجاری تاکید شده  است.

  وی ادامه داد، اگر ما به صورت پیوسته قانون را ببینیم این مشکلات طی سالیانی که این اجرا می‌شود حل خواهد شد.طرح مالیات

  جزئیات طرح مالیات بر سود سپرده اشخاص حقوقی

  داود منظور رییس سازمان مالیاتی کشور اخیرا از حذف معافیت مالیات بر سود سپرده‌های بانکی اشخاص حقوقی هم خبر داد که منبع جدیدی خواهد بود و عنوان کرد: به علاوه از سال آینده دو درصد مالیات علی الحساب برای ارائه خدمات نیز منظور خواهد شد، زیرا اکنون بخش بزرگی از حوزه خدمات مالیات نمی‌دهند و پیش‌بینی می‌شود از این محل هفت تا هشت هزار میلیارد تومان درآمد حاصل شود.

  گفتنی است، 92  هزار میلیارد تومان از سپرده‌های بانکی در اختیار 63 شرکت تولید کالا و خدمات قرار دارد. طبق برآوردها در یک سال اخیر این شرکت‌ها حدود 15 هزار میلیارد تومان سود از این سپرده‌ها دریافت کرده‌اند.

  برآورد می‌شود این مقدار سود معادل 15 درصد کل سود این شرکت‌هاست که از محل سود سپرده‌های بانکی به دست می‌آورند.

  بیشتر بخوانید:ترافیک تهران در اسفندماه ۲۰ درصد افزایش می یابد

  به عبارت دیگر، این شرکت‌ها به جای سرمایه‌گذاری در راستای تولید بیشتر و افزایش ظرفیت‌های صادراتی، برای کسب سودآوری بیشتر، صنایع‌شان را به بانک‌ها سپرده‌اند!  این موضوع نشان میدهد، سود بانکی از سرمایه‌گذاری مولد در بخش‌های واقعی اقتصاد جذاب‌تر است!طرح مالیات

  بر این اساس، به نظر می‌رسد تصویب مالیات بر سود سپرده‌های این شرکت‌ها  در صحن علنی مجلس، که در لایحه بودجه 1401 نیز آمده است، بسیار ضروری است. چراکه وقتی  نزدیک به 100 هزار میلیارد تومان از سپرده های بانکی در اختیار شرکتهای بزرگی تولیدی  کشور قرار دارد، با وصول مالیات از سود سپرده بانکی این شرکتها،‌ عملا زمینه برای جهت دهی این منابع به سمت بازارهای مولد از جمله بورس فراهم می‌شود.

  مطلب قبلیبررسی کلیات بودجه سال 1401 در حوزه نشر کتاب و کتابخوانی
  مطلب بعدیورود تعزیرات و نهادهای نظارتی به بازار کاغذ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × 5 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.