چگونه با مدیران بد سازگار شویم

  0
  155
  مدیران بد

  اگرچه هر فردی تمایل دارد تا در بهترین شرایط كاری، فعالیت نماید، با این حال واقعیت این است كه بسیاری از افراد درگیر مدیران بد هستند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از فرصت امروز،تحت این شرایط سوال اصلی این است كه چگونه باید با این دسته از افراد رفتار نمود؟ درواقع این مدیران اگرچه ممكن است سابقه درخشان و تحصیلات بالایی را نیز داشته باشند، با این حال فشاری مخرب را بر كارمندان خود وارد می كنند.

  تحت این شرایط نباید تصور كنید كه این دسته از مدیران، افرادی تازه كار محسوب می شود. بدون شك شما به عنوان یك كارمند قدرت تغییر مدیر شركت را نخواهید داشت، با این حال برخی از راهكارها وجود دارد كه می تواند تاثیر اقدامات آنها را به حداقل برساند. در ادامه 9 مورد منتخب در این زمینه را بررسی خواهیم كرد.

  نسبت به واقعیت عقیده خود اطمینان حاصل نمایید

  در بسیاری از شرایط تنها تصورات نادرست ما باعث شده است تا یك مدیر را بد بدانیم. در این رابطه توصیه می شود كه همواره نظر سایر همكاران را جویا شوید. با این حال نكته ای كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه چنین اقدامی همیشه هم كاربرد لازم را به همراه ندارد.

  برای مثال ممكن است با مدیری نژادپرست مواجه باشید و شما تنها فرد سیاه پوست تیم محسوب شوید. تحت این شرایط نظر اكثریت دیگر ملاك نخواهد بود.

  به عنوان مرحله دوم لازم است تا دلایل خود را فهرست نمایید و آن را با چند نفر از خارج شركت، مطرح نمایید. بدون شك اگر آنها نیز عقیده دارند كه دلایل شما منطقی هستند، می توانید این اطمینان را داشته باشید كه با مدیری بد مواجه هستید. درواقع این مرحله به قدری مهم است كه توصیه می شود كه قبل از آن، هیچ اقدام دیگری را انجام ندهید. درواقع یك تصور غلط می تواند به معنای از دست رفتن موقعیت شغلی و قدم گذاشتن در مسیری باشد كه ابدا ضرورتی را نداشته است.

  مدیران بدانگیزه های مدیر خود را شناسایی نمایید

  این سوال را از خود بپرسید كه چه دلیل باعث شده است تا مدیر شركت رفتارهای آزاردهنده داشته باشد. در این راستا ممكن است رفتارهای آزاردهنده مدیر شما تنها در زمان هایی خاص رخ دهد. برای مثال ممكن است در روزه ایی كه با تاخیر به شركت می آیید، با بدرفتاری مدیر خود مواجه شوید. شناسایی این موارد باعث خواهد شد تا با رفع آنها، شاهد تغییری چشمگیر در وضعیت باشید. به صورت كلی برای رفع یك مشكل ابتدا لازم است تا دلیل واقعی آن را شناسایی نمایید.

  اجازه ندهید كه رفتار مدیر بر عملكرد شما تاثیر بگذارد

  اگرچه نمی توان به صورت كامل از دید مدیر شركت پنهان شد، با این حال می توانید میزان آن را به حداقل برسانید. در این راستا توصیه می شود كه بر روی اهداف شخصی و اقدامات خود تمركز داشته باشید. برای مثال سعی كنید كه یك ماه عنوان كارمند نمونه شركت را به دست آورید تا شایستگی های شما به اثبات برسد.

  این امر می تواند باعث تغییر نگرش مدیر شركت شود. نكته مهم در این بخش، حفظ آرامش است. درواقع شما باید این واقعیت را قبول نمایید كه قادر به تغییر افراد نخواهید بود و رفتار و عقاید آنها هیچ ارتباطی به شما ندارد. با این نگرش حتی فریادهای مدیریت نیز برای شما اهمیتی نخواهد داشت.

  در این راستا با تمرین های یوگا و مدیتیشن، می توانید آرامش بیشتری را به دست آورید. درواقع شما بهتر است كه ذهن خود را منحرف كرده و بر روی نكات مثبت تمركز داشته باشید. برای مثال ممكن است مدیر شما فردی باشد كه سریع عصبانی می شود.

  مدیران بد در این رابطه وی ممكن است رفتارهای خوبی نیز داشته باشد. برای مثال پرداخت به موقع حقوق و اختصاص مزایای مختلف برای كارمندان می تواند از جمله خصوصیت های خوب او باشد. با این نگاه چندوجهی، بدون شك فشار كمتری را نیز احساس خواهید كرد.

  با مدیر خود صحبت نمایید

  یكی دیگر از اقدامات بسیار كاربردی این است كه با مدیریت در رابطه با شرایط خود صحبت نمایید. درواقع ممكن است مدیر شما، ابدا متوجه تاثیر رفتار خود نباشد. در بسیاری از موارد یك صحبت ساده می تواند بسیاری از مشكلات را برطرف نماید، با این حال نكته ای كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه هیچ گاه در زمانی كه ناراحت هستید، گفت و گویی را نداشته باشید.

  درواقع شما باید بر روی مواردی كه قصد مطرح كردن آن را دارید، به خوبی فكر كنید تا تاثیر اقدام شما بالا باشد. درواقع در شرایطی كه ناراحت هستید، گفت و گوی شما می تواند به یك تنش واقعی تبدیل شود.

  از همكاران خود كمك بگیرید

  با اتحاد كارمندان می توانید رئیس خود را مجبور به عقب نشینی نمایید. در این زمینه تجربه كارمندان قدیمی شركت، بسیار كاربردی خواهد بود، با این حال این واقعیت را نیز بپذیرید كه اگر كل تیم شركت تحت فشار رفتارهای مدیریت نباشد، احتمال ایجاد یك تیم سخت خواهد بود. با همفكری همكاران خود می توانید راهكارهای به مراتب بهتری را برای بهبود شرایط حال حاضر، پیدا كنید.

  مرحله به مرحله پیش بروید

  ممكن است در نگاه اول بهبود شرایط غیرممكن به نظر برسد. دلیل این امر به این خاطر است كه شما می خواهید تغییری بزرگ را طی كوتاه ترین زمان انجام دهید. این امر در حالی است كه اگر ابتدا موارد ساده تر و كوچك تر را مورد توجه قرار دهید، در مسیر بهبود قرار خواهید گرفت و پس از مدتی شرایط برای تغییرات بزرگ‎تر نیز مهیا می شود، با این حال فراموش نكنید كه حتی در بهترین شرایط نیز بسیار سخت است كه به ایده آل خود برسید.

  به همین خاطر بهتر است كه نگاهی واقع بینانه را داشته باشید. مزیت دیگر اقدامات كوچك و مرحله به مرحله پیش رفتن این است كه مدیریت ابدا حس نخواهد كرد كه شما برعلیه او اقدام می كنید.

  حد و مرض تعیین نمایید

  این مسئله نه تنها برای رفتار با مدیران بد، بلكه به صورت كلی از جمله اقداماتی است كه هر كارمند باید از روز اول انجام دهد. این امر باعث خواهد شد تا مدیر شركت دیگر نتواند علایق خود را كه باعث آزار شما می شود، انجام دهد.

  با این حال اگر این اقدام را از روز اول انجام نداده‎اید، هنوز دیر نشده و می توانید هر رفتاری كه باعث آزار شما می شود را در خط قرمز خود قرار دهید. برای مثال اگر مدیر شركت عادت دارد كه در زمان های غیراداری با شما تماس بگیرد، می توانید پیامكی را ارسال كنید كه یادآور پایان ساعت كاری است.

  نكته دیگری كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه حتما قوانین مرتبط با قانون كار و روابط مدیر و كارمندی را مطالعه نمایید. این امر باعث خواهد شد تا در هر شرایطی بتوانید از حقوق خود دفاع نمایید. درواقع بسیاری از كارمندان به خاطر ضعف در این زمینه، خود را محكوم به تحمل شرایط تصور می كنند.

  ذهن و جسم خود را تقویت نمایید

  برای این امر كه در شرایط سخت آستانه تحمل بالاتری را داشته باشید، لازم است تا جسم و ذهن خود را تقویت نمایید. در این زمینه ورزش كردن، امری بسیار مهم خواهد بود. همچنین اقداماتی نظیر حل كردن جدول، مطالعه و… ذهن شما را با بهبود مواجه می سازد. تحت این شرایط شاهد این امر خواهید بود كه تاثیر رفتارهای بد مدیریت بر شما به مراتب كمتر شده است.

  موقعیت های شغلی دیگر را بررسی كنید

  این نكته را همواره به خاطر داشته باشید كه فرصت های شغلی دیگری نیز برای شما وجود دارد. درواقع اگر موقعیت بهتر را در اختیار دارید، دیگر حتی نیاز به انجام اقدامات فوق برای بهبود اوضاع خواهید داشت.

  درواقع تلاش برای بهبود اوضاع همواره بهترین راهكار نبوده و این امر كاملا اشتباه خواهد بود كه فرصت كار در شركتی دیگر با موقعیت مناسب و مدیریتی حرفه ای را از دست بدهید. با این حال توصیه می شود كه اگر نسبت به بهتربودن شغل بعدی خود اطمینان ندارید، ریسك نكنید.

  بیشتر بخوانید:

  چگونه کارآفرینی کنیم

  استراتژی های رشد و توسعه یک کسب و کار

  استراتژی های رشد و توسعه یک کسب و کار

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × یک =