تحویل ۳۰ میلیون دز واکسن تا مردادماه

  0
  54
  واکسن

  متخصص عفونی گفت: بنابر اظهارات دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، نهایتا تا مردادماه حدود ۳۰ میلیون دز واکسن به دولت تحویل می‌شود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از همشهری آنلاین به نقل از فارس، مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به افزایش شدید مراجعه بیماران کرونایی به بیمارستان‌ها گفت: در این روزها علائم بیمارانی که مراجعه می‌کنند شدت بیشتری دارد. گرفتاری ریه بسیار سریع است و سرعت انتقال هم بسیار بالاتر از نوع انگلیسی است.

  وی در واکنش به اینکه بر اساس خبرهای منتشر شده روند بهبود بالای ۹۳ درصد است گفت: بیمارانی که در آی سی یو بستری می‌شوند بهبودی نسبتا خوبی دارند ولی تعداد جمعیت بیماران و به تبع آن مرگ و میر هم بسیار بالا است.

  واکسن کووایران برکت چه عوارضی برای دریافت‌کنندگان داشته است؟

  محرز در ادامه با تاکید بر اینکه با بررسی‌های جدید باید از ورود ویروس هندی به کشور مطلع شویم گفت: باید آزمایشات تعیین ساختارهای ژنتیکی متوالی انجام شود تا از ورود این ویروس به ایران مطمئن شویم.

  در بررسی‌های انجام شده بیش از ۷۰ درصد بیماران درگیر ویروس جهش یافته انگلیسی هستند. انتظار داشتیم به واسطه سفرهای نوروزی به ترکیه ویروس آفریقای جنوبی در کشور دیده شود. خبرهایی مبنی بر وجود این ویروس در ایران را شنیده‌ام اما مطمئن نیستم. مراکز کمی هم برای انجام این آزمایش‌ها وجود دارد و دستگاه‌های آن کم است. آزمایشی گران دارد و نمیتوان همه را تست کرد. وجود ویروس هندی به صورت رسمی در ایران گزارش نشده اما قاعدتا باید وجود داشته باشد.

  وی با اشاره به اینکه هنوز در قله پیک چهارم هستیم از مردم خواست: حتما ماسک بزنند. حتی الامکان بیرون نیایند. فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنند و در تجمعات حاضر نشوند ضمن اینکه دس‌ های خود را به صورت مکرر بشویند. این سه اصل کارآمدترین روش‌ها برای جلوگیری از انتقال بیماری است این اصل‌ها باید رعایت شود تا واکسن کافی در دسترس قرار بگیرد تا با واکسینه کردن همه مردم شدت بیماری کاهش پیدا کند.

  بیشتر بخوانید:

  فناوری تبدیل کاغذ مصرف شده به نو

  ترمیم زخم ها با تکنولوژی چاپ سه بعدی

  شاخص کل بورس افزایش یافت

  برگزیدگان نخستین دوره شبکه شهرهای خلاق معرفی شدند

   

  محرز در ادامه از عدم مشاهده عوارض تست واکسن کوو برکت در بدن خود خبر داد و گفت: خوشبختانه تا امروز هیچ عارضه ای نداشته‌ام برخی می‌گویند آب تزریق کرده‌ام و من دلیل این همه بدبینی را نمی‌دانم.

  ضمن اینکه ۳۳۰ داوطلبی که این واکسن را تزریق کرده‌اند هم تا کنون هیچ عارضه‌ای نداشته‌اند. این واکسن در برابر ویروس انگلیسی موثر است اما هنوز از موثر بودن آن در برابر ویروس ها جهش یافته آفریقای جنوبی و هندی مطمئن نیستیم. اگر این ویروس به ایران وارد شود حتما بر روی آن آزمایش خواهد شد.

  وی افزود: وقتی ویروس جدیدی وارد جامعه می شود پس از گرفتار کردن ۴۰ تا ۷۰ درصد مردم شروع به کاهش می کند اگر مردم رعایت نکنند، قرنطینه هم انجام نشود و سوش جدیدی هم بیاید که بیماری ادامه دار خواهد بود.

  عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با انتقاد از برخی محتواها در فضای مجازی و تکذیب این نکته از قول خودش که ویروس آفریقای جنوبی قوی تر از ویروس هندی است؛ گفت: فضای مجازی مسموم است و به حالت تهوع آوری حتی درباره مسائلی که به سلامت مردم مربوط است؛ رسیده است. هر دو ویروس جهش یافته هندی و آفریقای جنوبی از انواع دیگر قوی‌تر هستند.

  محرز درباره عملیلتی شدن فاز واکسیناسیون عمومی کشور خاطرنشان کرد: بنابر اظهارات دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، نهایتا تا مردادماه حدود ۳۰ میلیون دوز واکسن به دولت تحویل داده می‌شود.

  مطلب قبلیاعضای باشگاه های کتابخوانی و بهره مندی از تخفیف 70 درصدی خرید کتاب
  مطلب بعدیچگونه با مدیران بد سازگار شویم

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 × پنج =