مدیریت ریسک در صنعت چاپ

0
60
صنعت چاپ

صنعت چاپ در دنیایی با سرعت بالا فعالیت می‌ کند. کمپانی‌ ها برای کسب و حفظ قراردادهای مشتری راهی طولانی را طی می‌ کنند. سعی و تلاش بسیار برای جلوگیری از زیان، در تمامی مقاطع تولید، از طراحی و قبل از چاپ گرفته تا تکمیل و پایان کار، امری ضروری است، از جمله توزیع و تحویل به مشتری و یا تحویل به مشتری در مواقعی که مدیریت محموله‌ های پستی با شماست.

حتی ماهیت نیازهای مشتری و بازار بر این موضوع دلالت دارند که صنعت چاپ نمی‌ تواند از پس زمان خاموشی ماشین‌ ها و زیان مالی ناشی از خسارت به اموال، نقص تجهیزات، حوادث و آسیب دیدگی‌ ها یا ایرادات و اشکالات در تولید و تحویل به موقع محصول به مشتری بر‌آید. دانستن این که دقیقا مشتری چه می‌ خواهد و تحویل سریع به بازار، اموری بحرانی هستند. دقت، کیفیت و به موقع بودن مقیاس‌ های کلیدی هستند که مشتری با آنها قابل اعتماد بودن شما را محک زده و تصمیم می‌ گیرد که تجارت و کسب و کارش را با شما ادامه بدهد یا خیر.

این راهنما خطراتی را که پتانسیل وخامت‌ بخشی به زمان بیکاری و زیان در صنعت چاپ دارند را شناسایی کرده و راهکار‌هایی را برای حل این خطرات با استفاده از استراتژی‌ ها و برنامه‌ های امنیتی و جلوگیری از زیان ارائه می‌ کند.

در این مقاله می خوانید

حفظ و نگهداری اموال

خطر زیان ناشی از آتش‌ سوزی خطری کاملا حقیقی در صنعت چاپ است. روند عملکرد و «ابزارکار» مشخصا موجب جدی بودن این ریسک می‌ شود. خطرات روزمره که شامل مواد قابل احتراق‌ (کاغذ، پلاستیک، جعبه‌ ها، مواد بسته‌ بندی، فیلم‌ها و پارچه‌ های کهنه) و مایعات قابل‌ اشتعال یا محترقه‌ (حلال‌ ها، شوینده‌ ها،‌ جوهرها، مواد‌شیمیایی تاریک‌خانه) هستند.

سیم‌کشی‌ های برق معیوب، پریز‌ها و سیم‌ های سیار، تجهیزاتی که گرمای زیاد تولید می‌ کنند یا الکتریسیته ساکن ایجاد می‌ کنند (مانند کاغذ‌خشک‌ کن‌ها و دستگاه‌ های پرس) می‌ تواند فراهم‌ کننده‌ی منبع احتراق باشند. علاوه بر این، چراغ‌ های متال هالید محافظت‌ نشده اگر محفظه‌ هلالیشان خراب باشد می‌ توانند موجب آسیب‌ دیدگی و آتش‌ سوزی شوند، همچنین انفجار پی ‌در ‌پی محفظه باعث ریختن اجزای داغ بر روی افراد، دستگاه‌ها و اموال می‌شود.

گاز‌ها و بخارات قابل‌اشتعال، بخار خشک‌ کننده‌‌‌‌ های داغ‌ شده و گرد و خاک کاغذها، همچنین پودر و آهار در صورت مشتعل شدن می‌ توانند موجب انفجار شوند. تجهیزات مواد‌خام، قالب‌ ها، کلیشه‌ ها، الگو‌ها، محصولات نهایی در برابر دود و آب آسیب پذیرند. بسیاری از کسب‌وکارها هیچگاه پس از یک آتش‌سوزی بزرگ دوباره باز نمی‌شوند.

حتی اگر هم دوباره شروع به کار کنند زمان بیکاری آنها به تنهایی به معنای از دست دادن مشتری است که ممکن است هرگز نیز برنگردد. به خصوص اگر هیچ نقشه‌ی احتمالی و یا آرایش جایگزینی موجود نباشد. خطر آتش‌ سوزی و انفجار باید شناسایی شده و نظارت‌ های مناسب اجرا شوند. رویه‌ی تعمیر و بازرسی به کارگرفته می‌شود تا از موثر بودن کنترل و نظارت اطمینان حاصل شود. یک برنامه‌ی مدیریت جلوگیری از خسارت با طراحی مناسب می‌تواند شمارا در حل چند خطر احتمالی زیر یاری کند اما خطرها به همین موارد محدود نمی‌ شوند.

صنعت چاپمدیریت برق

ملاحظات کنترل زیان در مدیریت برق شامل موارد زیر، اما محدود به آنها نیست:

-‌ مطمئن شوید که لوازم الکتریکی و سیم‌کشی‌ ها، مناسب دستگاه‌ های نصب‌ شده باشند.

-‌ از سیم‌ کشی موقت استفاده نکنید.

-‌ بار اضافی بر مدار‌ها و پریز‌های الکتریکی قرار ندهید. هر کدام از تجهیزات باید با مدار مربوطه‌ی خودش راه‌ اندازی شود.

-‌ اجازه ندهید تجهیزات و وسایل الکتریکی خاک بگیرند.

-‌‌‌‌‌ از متخصصان برای بازبینی سالانه‌ی سیستم‌ های الکتریکی استفاده کنید. سیستم‌‌ های گرمایشی، سرمایشی، و تهویه هوا باید طبق دستورالعمل‌های تولید‌کننده‌‌‌ی آنها تعمیر شوند.

-‌ تجهیزات را به شکل مناسب به زمین متصل کنید.

-‌ فقط از وسایل دارای استاندارد CE استفاده کنید.

تجهیزات

چاپخانه‌ های تجاری به شدت متکی به دستگاه‌ ها و تجهیزاتشان هستند تا به طور کامل بتوانند عملیات مورد نیاز برای تولید انبوه روزانه و در ضرب العجل‌های فوری را انجام دهند.بازرسی و نگهداری تجهیزات می‌توانند به کمپانی‌ها در جلوگیری از متوقف شدن‌ های خارج از برنامه کمک کند، در غیر این‌صورت موجب دیر‌کرد و همچنین باعث زیان در کسب‌و‌‌کار می‌ شود. نکات لازم برای کنترل خسارت شامل موارد زیر می‌ باشد اما به این‌ها محدود نمی‌ شود.

-‌ تنها از اپراتورهای آموزش‌دیده مجاز ماشین‌ها برای عملیات، بازرسی، تست و نگهداری تجهیزات استفاده کنید.

-‌ مطابق با دستورالعمل سازنده ،تجهیزات و اجزا را به صورت روزانه مورد بازرسی و پاکسازی تست و نگهداری قرار دهید. این وظایف روزانه می‌توانند در شناسایی ایرادات در ماشین‌ها، مانند ترک‌ها، اشیا خارجی و یا فرسایش و ساییدگی کمک کنند. سریع هرگونه تجهیزاتی که جرقه می‌زنند، دود می‌کنند و داغ شده‌اند تعمیر و تعویض کنید.

-‌ با توجه به ملزومات سازندگان از صحت و سقم تمامی کنترل‌‌ ها و وسایل امنیتی نصب‌شده و تست‌ شده مانند سوئیچ‌ های ورود کاغذ‌، آمپر بالای موتور، فشار بالا یا پایین روغن اطمینان حاصل کنید.

-‌ نصب محافظ موج‌ های الکتریکی برای جلوگیری از آسیب‌ دیدگی اجزای الکترونیکی، کامپیوتر‌ها و سیستم‌های ارتباطی.

-‌ استفاده از حذف کننده‌ های استاتیک و کنترل رطوبت.

-‌ استفاده از سیستم جمع‌ آوری گرد‌ و‌ غبار برای جلوگیری از انباشته شدن گرد‌و‌خاک ناشی از کاغذ، پودر و نشاسته ذرت به‌منظور کاهش احتمال انفجار.

-‌ جمع‌کننده‌ های گرد‌ و‌‌ خاک را خارج از ساختمان قرار دهید و در مکان عبور لوله‌ های‌ آب از دیوار‌های خارجی آتش خفه‌ کن قرار دهید، و استفاده از سیستم‌ های متوقف‌ سازی را در میان آنها لحاظ کنید.

-‌ از تمیز کننده‌ های وکیوم صنعتی تایید شده به صورت منظم برای پاک کردن گرد و غبار از نقاط جمع‌آوری تجهیزات و فن‌های تخلیه استفاده کنید. هیچ وقت از هوای فشرده‌ شده به‌عنوان ابزاری برای پاک کردن گرد‌و‌‌خاک جمع‌شده استفاده نکنید.

-‌ دیگ‌ های بخار و مجاری فشار را با ملزومات قانونی بررسی و نگهداری کنید.

– دیگ‌های بخار و چیلر‌ها را با توجه به ملزومات قانونی سازندگان به‌کارگرفته و نگهداری کنید تا از امن بودن عملیات و مناسب بودن دما و رطوبت اطمینان حاصل کنید.

-‌ دستور‌العمل‌های عملیات و نگهداری از ماشین‌ های صنعت چاپ و تجهیزات مربوطه و سایر دستگاه‌ها مثل دیگ‌های بخار و چیلر‌ها را در دسترس داشته باشید.

-‌ طرح تداوم کسب‌و‌کار داشته باشید که شامل تدارکات پیشرفته و ارتباط با دیگر چاپخانه‌ها یا امکانات برای راه‌اندازی عملیات مستمر باشد. برای اطلاعات بیشتر بخش تداوم کسب و کار را ببینید.

صنعت چاپمدیریت مواد قابل احتراق و اشتعال

عملیات چاپ و پاک‌سازی بعدی ماشین‌ها شامل استفاده از محلول‌ها و جوهر و شوینده‌های قابل احتراق و اشتعال است. همچنین بسیاری از مواد گاز تولید می‌کنند که می‌توانند باعث انفجار شوند. نکات مربوط به کنترل خسارت شامل موارد زیر می‌شود اما محدود به آنها نیستند:

-‌ هرجا که ممکن است مایعاتی با قابلیت اشتعال پایین‌تر را جایگزین کنید، مانند آب و مرکب‌ها و جوهر‌های طبیعی.

-‌ مایعات، مواد شیمیایی، شوینده‌ها، به طور کلی عوامل قابل اشتعال را در محفظه‌های مخصوص مایعات آتش‌گیر، کانتینر‌های امن و در کابینت‌های مایعات آتش‌گیر یا در یک محفظه ویژه و در اتاقی که با فایروال از سالن چاپ جدا شده است نگهداری کنید.

-‌ هرگز مواد آتش‌گیر را نزدیک منابع حرارت و مواد شیمیایی نگه ندارید.

-‌‌ به توصیه‌ها و اخطار‌های سازندگان در هنگام به‌کار‌گیری، توزیع و استفاده از محصول دقت کنید.

-‌ دوره‌های آموزش در ارتباط با به‌کارگیری صحیح، انبار کردن، دسترسی مواد آتش‌گیر و منفجره برای کارمندان تهیه کنید.

-‌ چسب‌ها و جوهر‌ها را در کانتینر‌های تنگ و سریسته نگهداری کنید.

-‌ با توجه به اشتعال‌پذیری بخارها، تهویه‌ی مناسبی در اطراف دیگ‌های چسب مایع داغ تعبیه کنید.

-‌ تنها مقداری از شوینده و جوهر که مورد‌نیاز آن‌روز است از انبار خارج کنید. بیش از آن مقدار را در خارج از انبار نگه ندارید (بویژه در سالن چاپ).

-‌ برگه‌های ایمنی مربوط به محصولات را در دسترس قرار دهید و به راهنمایی‌های مربوط به مواد ‌قابل‌اشتعال/منفجره توجه کنید.

-‌ دستگاه‌ها و تجهیزات‌ داغ‌شده را به کار نیندازید. حلال‌ها، شوینده‌ها و جوهر‌ها نباید وارد چاپگر‌های داغ شوند.

-‌ بر روی تمامی چاپگر‌ها و روکش‌ها،کنترل‌کننده‌ الکتریسیته ساکن تعبیه کنید .

برای تجهیزات بنزینی یا گازسوز درون ساختمان و فرایند گرمایش و زباله‌سوزی، کنترلکننده‌ اشتعال مناسبی فراهم کنید.

-‌ سیستم‌های هیدرولیک را تمیز کرده بازرسی و نگهداری کنید. در صورت امکان در این سیستم‌ها تنها از سیالات کم‌خطر استفاده کنید تا خطر آتش‌سوزی را کاهش دهید.

-‌ تدارکات خاموشی اضطراری دستگاه‌ها را برای حوادث خروج مایع سیستم‌های هیدرولیک داشته باشید.

-‌ پوشش‌های اتوماتیک بستن و بلوکه کردن و یا محافظ ثابت آتش برای مخزن شستشو را فراهم کنید.

-‌ از‌ کشیدن سیگار در محدوده تولید خودداری کرده و علامت “سیگار نکشید” نصب کنید.

بیشتر بخوانید: مدیریت رنگ ها در دوربین دیجیتال و چاپ

سیستم‌ها/لوازم شناسایی و مهار آتش

به منطور جلوگیری از خطرات انفجار و آتش‌سوزی در صنعت چاپ، نصب و نگهداری سیستم‌های حفاظت حریق درست، از اهمیت زیادی برخوردار است.گزینه‌ها عبارتند از سیستم‌های مهار آتش خودکاریا سیستم آب‌پاش، تشخیص گرما یا دود با عملیات زنگ و تیم آتش‌نشانی داخلی است. باید از افراد حرفه‌ای رسمی به‌عنوان منبع در این تصمیم‌گیری‌ها استفاده کرد. یک فرد مسئول باید بر همه مسایل مربوط به سیستم اعلام حریق نظارت کند. این فرد باید اطمینان حاصل کند که سیستم مطابق با استانداردهای عملی، آزمایش و نگهداری شده‌اند و گزارش‌ها ثبت شده‌اند. نکات لازم برای کنترل خسارت شامل موارد زیر می‌باشد اما به اینها محدود نمی‌شود.

-‌ فرد حرفه‌ای برای بازرسی دوره‌ای و مرتب ، تست و سرویس سیستم آب‌پاش و لوازم و تجهیزات شناسایی حریق داشته باشید.

-‌ ترتیبی دهید دستگاه‌های زنگ و تشخیص آتش به یک وسیله نظارت بر زنگ ایستگاه مرکزی وصل شود.

-‌ سیستم حفاظت آب‌پاش خودکار و یا یک سیستم مهار با گازهای غیر قابل اشتعال برای اتاق کامپیوتریا سرور فراهم کنید.

-‌ تعداد کافی و قابل دسترس از کپسول‌های آتش‌نشانی گروه ABC و احتمالا D را فراهم کنید .به منظور حفاظت از جرقه‌های آتش ، برای ماشین‌ های چاپ، خشک‌ کننده‌ ها و دستگاه‌ های لمینیت استفاده کننده مرکب‌ها و مایعات قابل‌اشتعال یک سیستم خاموش کننده ویژه ، مثل دی‌اکسید‌کربن ،فراهم کنید.

-‌ کلیه ذخایر و مواد انبار‌شده را با فاصله حداقل یک متر پایین‌تر از سرپوش آب‌پاش‌ها قراردهید.

منبع: مجله صنعت چاپ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هفده + هفده =