چرا بسته بندی کالاهای ایرانی نیاز به تحول جدی دارند؟

  0
  48
  صنعت بسته‌بندی کارتن

  در دنیای امروز که همه عوامل در پی تغییرات هستند همه چیز به طور متناوب در حال عوض شدن است. سلایق و علایق افراد مختلف نیز دستخوش این تغییرات شده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از فرصت امروز، صنعت بسته بندی کالا با توجه به عصر جدید و دنیای امروزی که در آن زندگی میکنیم از این تغییرات مستثنی نیست چرا که زیبایی و جذابیت از دید هر مشتری و مصرف کننده ای به نوع دیگر است و طرز نگرش افراد مختلف جامعه متفاوت است. به دلیل همین نگاه متفاوت، پک های جذاب و رنگ های زیبا و طرح های دل نشین میتوانند در جلب رضایت مصرف کننده به خوبی عمل کنند.

  متاسفانه در ایران هنوز به امر بسته بندی چندان اهمیت داده نمیشود و برخی محصولات و کالاها به صورت فله ای به فروش میرسند. خرید و فروش کالاها از نظر بهداشتی مورد تائید نمیباشد و مشتریان زیادی را از دست خواهند داد.

  چنین تولیدکنندگانی بر این باورند که نداشتن بسته بندی کالا در هزینه های تمام شده آنها مقرون به صرفه تر است. اما با وجود عوض شدن و طرز نگرش افراد به امر بسته بندی باعث ارزشمندی آن شده است و افراد مختلف جامعه به بودن آن برای انواع محصولات توجه ویژه ای دارند.

  فله ای به فروش رسیدن محصولات اصلا از نظر بهداشتی درست نیست مخصوصا برای موادغذایی و خشکبار که اکثر بدون بسته بندی به فروش میرسند، از این رو می بایست در مورد بسته بندی های کالاهای ایرانی تصمیمات جدی تری گرفته شود.

  ایران کشور در حال توسعه بوده و از لحاظ صادرات و تولیدات محصولات مختلف در صدر میباشد، اما چندان در بسته بندی کالاها موفق عمل نکرده است. میتوان گفت چالش اهمیت به بسته بندی به یک بحث کهنه تبدیل شده است. ایران در تولید بعضی کالاها رتبه نخست را داراست اما به صورت فله ای این نوع کالاها را به فروش میرساند.

  بسته بندی کالابرای مثال در تولید طلای سرخ و زعفران ایران یکی از بهترین تولیدکنندگان زعفران میباشد اما متاسفانه این کالا با قیمت پایین و فله ای به فروش میرسد و کشورهای دیگر با هزینه ای که برای بسته بندی کالا میکنند، نام خودشان را ثبت کرده و به دیگر کشورها صادر میکنند و ارزش افزوده بالایی را به ارمغان می آورند. یا مثلا در صادرات خرما که ایران دومین صادر کننده به کشور مالزی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس میباشد و در آنجا از بسته بندی های کارتنی ایرانی خارج شده و در بسته بندی های خودشان با همان نام تجاری به دیگر کشورها صادر میگردد.

  حال باید برای چنین معضلی چه اقدامی کنیم؟

  اهمیت به صنعت بسته بندی کالا به گونه ای که هر تولید کننده ای برای محصولاتش یک بسته بندی مناسب را در نظر بگیرید که حداقل اجزای بسته بندی مثل نام تجاری و برند و یک طرح از کسب و کار بر روی پک های آنان درج شود. این حداقل چاپ و خدماتی است که میشود بر روی آنها به چاپ رساند. هدف اصلی هر نوع بسته بندی حفاظت از محتویات درونی پک خود میباشد که بدون هیچ گونه آسیب به دست مصرف کنندگان و مشتریان برسد.

  بسته بندی کالاهمین یک هدف برای تولید بسته بندی کالا کفایت میکند. حال تولیدکنندگانی هستند که سهم انبوهی از محصولاتشان به کشورهای دیگر صادر میگردد، این گونه کسب و کارها باید یک بسته بندی را سفارش دهند که هم هدف اصلی یعنی محافظت از کالایشان را در برگیرد و در وهله دوم کار تبلیغات را برای محصول انجام دهد.

  بیشتر بخوانید:

  چالش زیست‌محیطی در صنعت بسته‌بندی

  بسته بندی با کیفیت؛ رکن فروش بیشتر

  چالش زیست‌محیطی در صنعت بسته‌بندی

   

  داشتن طراحی مدرنبسته بندی کالا

  امروزه جعبه های لمینتی مدرن و زیبایی را برای انواع محصولات مخصوصا کالاهای صادراتی مشاهده میکنید. این نوع جعبه ها با طراحی های منحصر به فرد و شفافی که بر رویشان درج میباشد از نظر جلوه و شکل ظاهری بسیار در نظر مشتریان داخلی و خارجی زیبا می آیند که همین امر جذابیت در بازاریابی و فروش بی تاثیر نیست.

  طراح مورد نظر با شناخت صحیح از بازار هدف و آنالیز مردمان و فرهنگ آن کشور دست به طراحی میزند. پس این جعبه های لمینتی دارای استانداردهای جهانی بوده و گزینه ی خوبی برای نماد کشورمان به دیگر کشورها میباشد.

  با توجه به نکات گفته شده، بهترین نوع بسته بندی کدام است؟

  برای صادرات بهتر و فروش بیشتر باید پک های کارتنی و مقوایی را انتخاب کنید زیرا اینگونه بسته بندی ها با قابلیت های فراوانی که دارند توانسته اند در زمینه های مختلف داخلی و صادراتی با کیفیت عمل کنند.

  وزن سبک

  این بسته بندی ها و تسهیل در حمل و نقل در امر صادرات از موارد بسیار مهم میباشد زیرا تولید کنندگانی که سهم انبوهی از محصولاتشان به کشورهای دیگر صادر میشود و دیگر نیازی نیست که برای بسته بندی نیز هزینه مجددی پرداخت کنند.

  داشتن قابلیت چاپ بالا

  در مطالب فوق از نوع چاپ استفاده شده در بسته بندی های کارتنی و مقوایی سخن گفتیم. این نوع پک ها با قابلیت درج و طرح و رنگ با کیفیت و داشتن وضوح تصاویر و نوشته ها، هم چنین انواع خدمات چاپ همانند سلفون، طلاکوب دار کردن و برجسته سازی فونت ها از عوامل موثر در جذب مشتری میباشد، نداشتن محدودیت در طرح و رنگ مخصوصا در جعبه های لمینتی مخاطبان زیادی را به سمت اینگونه پک ها میکشاند.

  تلاش برای حفظ محیط زیست

  اولین کاری که بعد از مصرف یک کالا انجام میدهیم دور انداختن بسته بندی کالا آن میباشد. حالا تصور کنید که آن پک از پلاستیک تشکیل شده باشد، چه آسیب های جبرای ناپذیری را به طبیعت و محیط زیست خواهد رساند.

  مطلب قبلیکمک به انتشار کتاب با کاغذ دولتی ناشران
  مطلب بعدیفهرست گروه شغلی یک، دو، سه و چهار

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × یک =