کمک به انتشار کتاب با کاغذ دولتی ناشران

  گفت و گو با حسین عابدینی، مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال

  0
  53
  کاغذ بازار آزاد

  مدیرمسئول انتشارات سفیر اردهال گفت: کاغذ دولتی ناشران که وزارت ارشاد در اختیارشان قرار می‌ داد، به انتشار کتاب‌ هایشان کمک می‌ کرد.

  کاغذ دولتی ناشرانبه گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ حسین عابدینی، مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال در گفت‌ و‌ گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره خارج شدن کاغذ از لیست کالا‌های گروه دسته اول برای دریافت ارز دولتی گفت: کاغذ در بازار آزاد تک نرخی است. کاغذ دولتی ناشران که وزارت ارشاد در اختیارشان قرار می‌ داد، به انتشار کتاب‌ هایشان کمک می‌ کرد. از سوی دیگر قیمت آن روی قیمت کاغذ در بازار آزاد تاثیر می گذاشت و قیمتش را کاهش می‌ داد.

  وی افزود: همیشه قیمت کاغذ کیلویی یک دلار بوده است. اگر وارکنندگان بتوانند کاغذ زیادی به کشور وارد کنند، قیمت آن پایین می‌ آید؛ در غیر این صورت با افزایش قیمت کاغذ در بازار مواجه می‌ شویم. در شرایط کنونی قیمت ارز تعییین می‌ کند قیمت کاغذ در بازار به جه میزان باشد. فقط واردکنندگانی می‌ توانستند کاغذ را با نرخ دولتی به کشور واردکنند که وزارت ارشاد از آن‌ها درخواست می‌کرد.

  مدیرمسئول انتشارات سفیر اردهال درباره انتشار کتاب با کاغذ دولتی ناشران گفت: اگر ناشری که کاغذ دولتی دریافت می‌ کرد، آن را در بازار آزاد می‌فروخت باعث می‌شد قیمت آن در بازار کاهش یابد. خروج کاغذ از لیست کالا‌های گروه دسته اول باعث می‌شود، ناشران دیگر به این آسانی کتاب منتشر نکنند. کتاب‌هایی هم که منتشر می‌شد به دلیل کاغذی بود که با ارز دولتی تهیه می‌شد و در اختیار ناشران قرار می‌گرفت.

   

  بیشتر بخوانید:

  عدم تخصیص ارز برای دریافت سهمیه کاغذ دولتی

  وضعیت اختصاص کاغذ دولتی ناشران مشخص نیست

  عابدینی بیان کرد: حدود ۹۰ درصد ناشران کتاب هایشان را با همان یارانه کاغذ دولتی منتشر می‌کنند. تنها ده درصد آن‌ها می‌توانند کاغذ را چه با نرخ آزاد چه دولتی تهیه و کتاب هایشان را منتشر کنند. الان اگر کاغذ تنها با نرخ ارز بازار آزاد به کشور وارد شود به ناشران هیچ کمکی نمی‌کند. اعطا نشدن کاغذ دولتی به ناشران شرایط انتشار کتاب را سخت‌تر می‌کند؛ به دنبال آن تیراژ کتاب‌ها به شدت اقت می‌کند و حتی به ۲۰ تا ۵۰ نسخه می‌رسد. بنابراين در عمل فقط چند عنوان کتاب منتشر می‌شود و انتشار کتاب برای ناشران سودمند نخواهد بود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو × 5 =