تولید کاغذ در شرکت‌ های دانش‌ بنیان شدنی است

  0
  72
  شرکت‌ های دانش‌ بنیان

  پرویز کرمی، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی فناوری رئیس جمهوری بر توانایی شرکت‌ های دانش‌ بنیان در حوزه کاغذ تاکید کرد و تامین اطمینان و حمایت از این شرکت‌ها را شرط موفقیت‌ آن‌ها دانست.

  حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت‌ های دانش‌ بنیان

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا، پرویز کرمی، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی فناوری رئیس جمهور، درباره ظرفیت شرکت‌ های دانش‌ بنیان برای تولید کاغذ و اقدامات عملی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در این حوزه بیان کرد: رویکرد اصلی معاونت علمی و فناوری، حمایت از شرکت‌ های دانش‌ بنیان است. می‌دانم دو‌سه تا از شرکت‌ های دانش‌ بنیان، با قوت به این عرصه ورود پیدا کرده‌ اند. 

   وی در پاسخ به این پرسش که آیا تلاش شرکت‌ های دانش‌ بنیان حوزه کاغذ به مرحله تولید رسیده یا خیر، افزود: تلاش شرکت‌ های دانش‌ بنیان به تولید منجر شده اما درباره اینکه به مرحله تولید انبوه رسیده یا خیر، در حال حاضر نمی‌توانم اطلاعات دقیقی را اعلام کنم؛ چراکه بازار باید به اصطلاح به ‌سمت شرکت‌ های دانش‌ بنیان برود، وارد مذاکره شود و درباره تضمین خرید گفت ‌و ‌گو کند. هر‌آنچه شرکت‌ های دانش‌ بنیان بتوانند تولید کنند، معاونت علمی و فناوری از آن‌ها حمایت می‌ کند و هرچقدر بازار به این شرکت‌ ها مراجعه داشته باشد، شرکت‌ های دانش‌ بنیان بی‌تردید در ان حوزه ورود بیشتری خواهند داشت.

   دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش ‌بنیان معاونت علمی فناوری رئیس جمهور با اشاره به واردات کاغذ در سال ‌های اخیر ادامه داد: با توجه به اینکه سال ‌ها کاغذ به کشور وارد می‌شد، شرکت‌ های دانش‌ بنیان از ترس از دست دادن بازار، چندان به این حوزه توجه نمی ‌کردند؛ اما اگر طالب خرید کاغذ تولیدی شرکت‌ های دانش‌ بنیان وجود داشته باشد، کار برای این شرکت‌ ها، به‌اصطلاح نشد ندارد، می‌توانند به تولید کاغذ اقدام کنند.

   کرمی وجود ذهنیت منفی درباره کیفیت کاغذ‌های داخلی را بی‌ دلیل دانست و بیان کرد: ذهنیت منفی درباره مرغوبیت کاغذ‌های داخلی تولید شده در شرکت‌ های دانش‌ بنیان به‌هیچ وجه صحیح نیست؛ چراکه تولید‌کننده متناسب با نیاز مشتری به تولید اقدام می‌‌ کند؛ بنابراین فکر نمی‌ کنم موضوع کیفیت باشد، موضوع این است که شرکت ‌های دانش ‌بنیان مطمئن نیستند. می‌ ترسند با تغییر شرایط، مشتری ‌ها دوباره به استفاده از کاغذ‌های وارداتی متمایل شوند؛ بنابراین باید به صاحبان شرکت ‌های دانش ‌بنیان درباره بازار اطمینان داد، علاوه ‌براین پیش‌خرید‌هایی از این شرکت‌‌ها انجام شود.

  دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی فناوری رئیس جمهور درباره سومین قدم برای توجه جدی ‌تر به دانش بومی تولید کاغذ برای خودکفایی در این عرصه گفت: فکر می‌ کنم، برای توجه بیشتر به توانمندی شرکت‌ های دانش‌ بنیان فعال در عرصه تولید کاغذ، وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تشکیل کمیته‌ ای اقدام کنند و شرکت ‌های فعال در این عرصه را به‌اصطلاح دل ‌قُرص کنند.

   کرمی ادامه داد: مدت‌ ها دستگاه ‌‌ها و تجهیزات پزشکی تولید‌شده از سوی شرکت‌ های دانش‌ بنیان، مورد توجه قرار نمی ‌‌گرفت و نیاز بازار با کالاهای وارداتی پاسخ داده می ‌شد. اما بعد از شیوع کرونا، وارد‌کنندگان از واردات این کالا‌ها ناتوان شدند؛ بنابراین به خرید کالا‌های ایران‌ ساخت اقدام کردند به‌عنوان مثال امروزه وارد‌کننده‌ای وِنتیلاتور یا بای پپ را وارد نمی ‌کند. اتفاق مشابه باید در حوزه کاغذ را شاهد باشیم.

  بیشتر بخوانید: چوب و کاغذ مازندران و واردات چوب برای تولید کاغذ

   وی درباره اقدامات راهگشای شرکت‌ های دانش‌ بنیان برای گردش دوباره چرخ دو کارخانه تولید کاغذ شامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران و پارس خوزستان بیان کرد: شرکت‌ های دانش ‌بنیان با اطمینان از تضمین بازار به سمت فناوری و نوآوری‌ های حرکت می ‌کنند. لزومی برای قطع درخت وجود ندارد، شرکت ‌‌های دانش ‌بنیان از براده‌‌های سنگ، ضایعات و بازیافت به تولید کاغذ مشغول است.

  دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی فناوری رئیس جمهور گفت: هرچند این کاغذ‌ها ویژه کتاب نیست اما توانایی شیفت برای تولید کاغذ نشر نیز وجود دارد؛ به‌عبارت دیگر شرکت ‌‌ها توانمند در تولید کاغذ، در ایجاد تغییر در دستگاه‌ های تولیدی به این هدف برسد. تحقق همه این اهداف منوط به ایجاد اطمینان و دل قرصی شرکت‌ های دانش‌ بنیان است، برای سرمایه‌ گذاری و تحقیقات ویژه ‌ای در این حوزه انجام دهند.

  مطلب قبلیتاریخچه دستگاه های بسته بندی؛ از ابتدا تا به امروز 
  مطلب بعدیرکود در بازار چاپخانه داران مازندران

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هفده − 8 =