نامه چاپخانه‌داران برای استفاده از کاغذ تولید مازندران به وزیر ارشاد

  0
  103
  کاغذ تولید مازندران

  استفاده از کاغذ تولید مازندران موضوع نامه ای است که به گفته نماینده تشکل‌های چاپ سراسر به وزیر ارشاد و رونوشت آن نیز به معاون فرهنگی مبنی بر ایجاد شرایطی برای استفاده ناشران و چاپخانه‌ داران ارائه شده است. 

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم غلامرضا شجاع نماینده تشکل‌های چاپ سراسر کشور، از دیدار با معاون فرهنگی جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت:‌ مشکلات صنعت چاپ‌، معرفی تشکل‌های چاپ 31 استان کشور، خودکفایی در زمینه تولید زینک در داخل کشور و چرایی عدم رخداد این مهم از محورهای گفت‌وگوی ما بود.

  وی ادامه داد:‌ کاغذ نیز موضوع مورد بحث دیگری در این دیدار بود که در این زمینه من بار دیگر پیشنهادم برای استفاده از تولید داخلی کاغذ و به طور مشخص کاغذ تولید مازندران در صنعت چاپ و نشر را مطرح کردم.

  کاغذ تولید مازندرانشجاع گفت: سال 99 به عنوان نماینده تشکل‌های چاپ استان‌های کشور و مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان در نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ  وقت پیشنهاد فراهم کردن تسهیلات مورد نیاز برای چاپخانه‌ها از بانک ملی را مطرح کرده‌ام. علاوه بر آن مقدمات آن نیز توسط خود فعالان این صنعت طی شده است.

  وی ادامه داد:‌ یکی از بزرگترین مشکلات فعلی و دغدغه اهالی چاپ موضوع نقدینگی است، ما در این نامه اشاره کردیم  با توجه به اینکه سال جاری به عنوان سال جهش تولید نام‌گذاری شده است و کارخانه چوب و کاغذ مازندران نیز توانمندی تولید کاغذ را دارد و سهام آن متعلق به بانک ملی است. می‌توان با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت ارشاد و بانک ملی از تسهیلات این بانک برای رشد صنعت چاپ و استفاده از کاغذ تولید مازندران بهره برد.

  شجاع تصریح کرد:‌ مشابه این اتفاق در اوایل دهه 80 برای صنعت چاپ رخ داد و وزارت ارشاد با بانک صادرات به تفاهم رسید تا برای اهالی این صنعت تسهیلات دریافت کند. از سوی دیگر ما اهالی چاپ نیز متعهد می‌شویم که در قبال دریافت این تسهیلات از کاغذ تولید مازندران خریداری کنیم.

  مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان تهران افزود: حتی در همین پیشنهاد استفاده از کاغذ تولید مازندران به نمایندگی از تشکل‌های چاپ استان‌های کشور خواستار این شدیم که بانک این تسهیلات را مستقیما به کارخانه ارائه کند و کارخانه در قبال آن به ما کاغذ دهد.

  بیشتر بخوانید: تسهیلات واردات کاغذ راه حل بحران این کالای استراتژیک

  وی گفت: البته ما یک مطالبه ساده نیز داریم و این است که بانک ملی در قبال ضمانت این تسهیلات از چاپخانه‌داران وثیقه ملکی مطالبه نکند و به همان چک و سفته بانکی رضایت دهد. همان‌طور که گفتم در دولت قبلی این موضوع را مطرح کردم و مورد استقبال نیز قرار گرفت اما در عمل کاری انجام نشد.

  کاغذ تولید مازندرانکاغذ تولید مازندران در کتاب‌های ناشر کمک آموزشی 

  شجاع با اشاره به کیفیت کاغذ تولید داخل گفت:  چندی پیش شرکت افست برای پروژه چاپ کتاب‌های درسی کاغذ تولید مازندران را تست کرد که 80 درصد نمره قبولی گرفت، حتی برخی ناشران کتاب‌های کمک درسی و آموزشی که از ناشران بزرگ این حوزه به شمار می‌روند‌ نیز از کاغذ تولید مازندران خریده و کتاب‌های خود را با کاغذ تولید داخل منتشر کرده‌اند.

  نماینده تشکل‌های چاپ سراسر کشور افزود: من مطالبه استفاده از کاغذ تولید داخل به ویژه کاغذ تولید مازندران را چندی پیش نیز در قبال نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرده بودم و حالا رونوشت این نامه را نیز به آقای احمدوند معاون فرهنگی وزارت ارشاد ارائه کردم.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × پنج =