ثبات قیمت کاغذ در بازار

  0
  84
  واحد عمده فروشی کاغذ

  رئیس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان کاغذ گفت: چنانچه همکاری و تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی هر چه زودتر انجام نشود و در نتیجه تجار اقدام به واردات کاغذ نکنند شاهد افزایش قیمت کاغذ در سال آینده خواهیم بود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری میزان حسن میرباقری  پیرامون قیمت کاغذ گفت: قیمت کاغذ افزایش چندانی در طی دو ماه اخیر نداشته اما با این حال فراز و فرود قیمت ارز تاثیر غیر قابل انکاری را بر روی قیمت کاغذ داشته است.

  وی اشاره‌ای به کاهش نرخ ارز داشت و افزود: قیمت ارز از ۲۹ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان کاهش یافته و این کاهش قیمت تاثیر بسیاری بر واردکنندگان کاغذ داشته است بازرگانانی که کاغذ را با ارز ۲۹,۰۰۰ تومان وارد کرده اند اکنون در حال ضرر دهی هستند البته بازار کاغذ این روزها در سکون قرار دارد.

  میرباقری به تاثیر تسهیلات ارائه شده بر بازار کاغذ اشاره و ابراز کرد: کاغذی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ناشران ارائه شده؛ سهم عمده‌ای را در قیمت بازار کاغذ چاپ و تحریر دارد زیرا در خواست برای کاغذ کاهش یافته و این امر قیمت کاغذ را ثابت نگاه می دارد.

  رئیس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان کاغذ چالش بازار کاغذ را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: بانک مرکزی تخصیص ارز به بازرگانان را به تاخیر انداخته و این امر سبب خواهد شد تا اعتبار بازرگانان نزد کشورهای تولید کننده کاغذ خدشه دار شود این تعهد شکنی از سوی بازرگانان ایرانی محسوب شده و شرایط را برای ادامه تجارت بازرگانان ایرانی دشوار می کند زیرا شرکت های تولید کننده در ابتدا پول دریافت می کنند و بعد اجازه تولید و یا بارگیری کاغذ به مقصد ایران را می دهند.

  وی به همکاری وزارت صمت برای واردات کاغذ اشاره و ابراز کرد: خوشبختانه همکارای وزارت سمت برای واردات کاغذ بسیار مناسب است ولی نیاز است تا رویکرد بانک مرکزی در قبال واردات کاغذ تغییر کند و ارز لازم به تجار ارائه شود.

  بیشتر بخوانید:

  حمایت های دولتی از شرکت چوب و کاغذ ایران

  افزایش قیمت جهانی کاغذ

  سنجش کیفی کاغذی‌ها

  برگزاری وبینار مروری بر وضعیت صنایع تولید کاغذ در…

   

  میرباقری پیرامون شرایط بازار کاغذ در سال ۱۴۰۰ تصریح کرد: چنانچه همکاری و تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی هر چه زودتر انجام نشود و در نتیجه تجار اقدام به واردات کاغذ نکنند شاهد افزایش قیمت کاغذ در سال آینده خواهیم بود.

  رئیس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان کاغذ پیرامون اظهار نظر برخی افراد در مورد کاغذ بیان کرد: در مواردی دیده می شود افرادی که دست‌اندرکار حوزه کاغذ نیستند پیرامون این کالای اساسی به اظهار نظر دست می زنند که زمینه را برای افزایش قیمت فراهم می کنند این اظهارات نادرست اذهان عمومی را تشویش کرده و به گرانتر شدن کاغذ می انجامد.

  وی رقابت پذیر بودن بازار کاغذ را امری قابل توجه دانست و ابراز کرد: کاغذ یک کالای تجاری و در عین حال کاردبری برای همه حوزه ها خصوصا نشر است، این کالای استراتژیک مطابق قانون تجارت عمل می کند هرگاه عرضه و تقاضای کاغذ در بازار به تعادل برسد قیمت نیز ثبات پیدا کرده و شرایط برای رقابت و افزایش خرید و فروش فراهم می شود.

  میرباقری به سکون در بازار کاغذ اشاره و خاطرنشان کرد: تلاش کردیم تا با انعقاد تفاهم نامه با شرکت «کشتیرانی هلال دریای ایرانیان» زمینه را برای تسهیل واردات کاغذ فراهم کنیم تا این کالای مهم با قیمتی مناسب‌تر و سریعتر وارد بازار شود و به ایجاد بازار سیاه نینجامد اما این امر نیازمند کاهش بروکراسی اداری و همکاری بانک مرکزی جهت تخصیص ارز لازم است.

  مطلب قبلیناشران و چاپخانه‌های جدید مشمول حق معافیت بیمه نشدند
  مطلب بعدیانجام واکسیناسیون کرونا در بیمارستان امام خمینی/ فرزند وزیر واکسن زد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × 3 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.