تولید کاغذ داخلی به کمک کارخانه های کاغذ سازی

  0
  52
  تولید کاغذ

  یاسر احمدوند با بیان اینکه نیاز سالانه کشور به کاغذ تحریر ۶۰ هزار تن است، گفت: امیدواریم سال آینده علاوه بر کارخانه مازندران، کارخانه کاغذ پارس نیز به مدار کارخانه کاغذسازی بیاید و کارخانه زاگرس فارس نیز در مدار تولید کاغذ قرار گیرد. در این زمینه نیاز کاغذ کشور با تولید کاغذ این سه کارخانه پاسخ داده خواهد شد.

   فعالیت سه کارخانه تولید کاغذ داخلی نیاز  

  به گزارش  چاپ و نشر آنلاین به نقل از (ایبنا)، نشست دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ناشران عصر‌ امروز (سه‌شنبه ۲۴ آبان‌ماه) با حضور جمعی از ناشران و مسئولان فرهنگی کشور در هتل لاله تهران برگزار شد.

   تولید کاغذدر این مراسم، یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی ضمن تبریک هفته کتاب و خیر مقدم به ناشران درباره برخی فعالیت‌های معاونت امور فرهنگی در توضیحاتی گفت: حوزه نشر چهار ساحت شامل تولید، ترویج، توزیع و مصرف دارد‌ و طبیعی است که وزارت ارشاد برای این چهار ساحت برنامه داشته باشد.

  وی افزود: بخشی از رفتار معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ، حمایتی و بخشی نظارتی است. در ادامه توضیحات معلوم می‌شود که بخش نظارتی، حداقلی و رویکرد اصلی، حمایتی است.

  احمدوند با بیان اینکه طی سال‌های گذشته شئون مختلف وزارت ارشاد به ارائه مجوز خدمات و نظارت حداقلی تقلیل پیدا کرده است، عنوان کرد: به طور طبیعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در چهار ساحتی که عرض کردم، برنامه داشته باشد. در نظام تولید عمده اقداماتی که باید انجام شود، نظارتی است. تولیدکاغذ

  وی‌ تاکید کرد: تلاش می‌شود سطح ارزیابی مچ‌گیرانه به ارزیابی کیفی ارتقا پیدا کند، هدف از حوزه ارزیابی ممیزی این است که بخش سلبی بخشی از موضوع باشد. به عبارت دیگر به طور طبیعی حفظ حقوق مصرف کننده اهمیت دارد، علاوه بر این در ارزیابی توجه به کیفیت آثار متمرکز باشد.

  احمدوند همچنین گفت: برای تحقق این اهداف، در اداره کتاب در برخی گروه‌ها تغیراتی ایجاد شد از جمله کمک از چهره‌های اندیشه‌ورز و طراحی نظام نیازها و گروه‌های مختلف.

  وی با اشاره به برنامه‌های حمایتی وزارت ارشاد نیز افزود: از جمله برنامه‌های حمایتی برای کمک به ناشران، خرید کتاب است، گروه‌های خرید از ۴ به ۱۲ گروه افزایش پیدا کرده و افراد متخصص در این گروه‌ها حضور دارند.

  احمدوند درباره خرید کتاب نیز توضیح داد: طی بررسی‌هایی که انجام شده،‌ مشخص شد که از چه کتابی باید حمایت و خرید کنیم و این کار برای آثار مخاطب پسند و‌ خوب انجام شده است،‌‌ زیرا معتقدیم اگر کتاب خوب باشد اما مخاطب پسند نباشد، فاقد ارزش حمایتی است.‌

  بیشتر بخوانید: جلسه معارفه هیئت مدیره صنف فروشندگان کاغذ و مقوا تهران برگزار شد

  به گفته وی، همه کتاب‌های اعلام وصول شده، وارد چرخه ارزیابی و خرید قرار می‌گیرند، اعتبار برای خرید اندک است اما تلاش می‌شود همین اعتبار اندک با این معیارها مصرف شود. 

  معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره توزیع کاغذ ناشران نیز گفت: در دوره قبل نظام‌ توزیع به خارج از ارشاد سپرده شده بود، در دوره جدید توزیع و تخصیص از سوی معاونت فرهنگی و براساس نظام‌نامه موضوعی، منطبق بر قوانین تخصصی پیدا می‌کند، در این زمینه کتاب خوب و محتوای خوب ملاک اصلی تخصیص کاغذ است.

  وی‌ با بیان اینکه بیش از ۱۰۰۰ ناشر کاغذ دریافت کردند، گفت: این میزان دو‌ تا سه درصد نیاز نشر است، امیدواریم، از ماه آینده با افزایش واردات میزان بیشتری کاغذ در اختیار داشته باشیم از سوی دیگر تلاش برای تولید کاغذ داخلی با اهتمام جدی وزیر و حمایت رییس جمهور آغاز شده است.

  تولید کاغذوی یادآور شد: در این زمینه حدود یک هزار تن کاغذ مازندران در اختیار ناشران قرار گرفته است، همه ناشران می‌توانند برای بهره‌مندی از این کاغذ ثبت‌نام کنند. تولید کاغذ

  احمدوند با بیان آیین شکرانه استمرار توزیع کاغذ داخلی برگزار خواهد شد، گفت: نیاز ایران با این میزان تولید، تا پایان سال مرتفع نمی‌شود، امیدواریم سال آینده علاوه بر کارخانه مازندران، کارخانه کاغذ پارس نیز به مدار تولید بیاید و کارخانه زاگرس فارس نیز در مدار تولید قرار گیرد. در این زمینه نیاز کاغذ کشور با تولید این سه کارخانه پاسخ داده خواهد شد.

  وی با بیان اینکه نیاز سالانه کشور ۶۰ هزار تن است که این سه کارخانه توان رفع نیاز ناشران را دارند، تاکید کرد: کاغذ خارجی نیز در بازار وجود دارد، طبیعی است با توجه به قیمت دلار، بهای آن نیز تغییر پیدا می‌کند.

  احمدوند در ادامه با اشاره به سامانه جامع کتابفروشی‌ها گفت: طراحی این سامانه اتفاق مهمی است که امشب رونمایی شد، زیرا حلقه‌های زنجیره نشر را به هم متصل می‌کند.

  وی همچنین درباره فعالیت‌های ترویجی معاونت امور فرهنگی ارشاد توضیح داد: در حوزه ترویج برنامه‌های روستاها و‌عشایر دوستدار کتاب، پایتخت کتاب ایران، همچنین باشگاهای کتابخوانی که فعالیت آن‌ها به طور جدی آغاز خواهد شد. باشگاه‌های کتابخوانی با تمرکز بر آموزش کتابداران مدارس مجدد تشکیل خواهند شد و به دنبال آن پنج هزار باشگاه در پنج هزار مدرسه تشکیل می‌شود.

  احمدوند ادامه‌ داد: حمایت از نشریات حوزه کتاب از جمله نشریات نقد کتاب، همچنین طراحی تلویزیون اینترنتی کتاب که زمینه مناسبی برای معرفی کتاب ناشران از دیگر اقدامات معاونت طی ماه‌های اخیر بوده است.‌تولید کاغذ

  وی افزود: تصویب آیین‌نامه اجرای بند ج ماده ۹۲ برنامه ششم توسعه، که مورد غفلت قرار گرفته بود نیز ، بازنگری و با حمایت وزیر ارشاد با چند رفت و برگشت، مصوب شد، پیرو این آیین‌نامه فعالیت ناشران و کتابفروشان در اماکن مسکونی فراهم شده است.

  به گفته احمدوند، در حوزه توزیع و‌ ارائه تسهیلات نیز پیگیری‌هایی انجام شده است، امیدواریم سال آینده در حوزه تسهیلات گام‌های بلندی را برداریم.

  وی با بیان اینکه در حوزه مصرف، نیز شاهد تحولاتی بودیم، توضیح داد: به عنوان مثال یارانه امسال در نمایشگاه کتاب از طریق خرید مجازی، قابل استفاده بود، ۱۰۰ در صد یارانه برای خرید مصرف شد. در نمایشگاه کتاب دفاع مقدس این سیاست تکرار شده است، این شیوه موجب می‌شود تا یارانه به دست مصرف‌کننده واقعی برسد.

  معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برخی چالش‌های حوزه نشر گفت: هرچند تامین کاغذ جزو وظایف ذاتی ارشاد نیست، اما امیدواریم برای همیشه به شیوه مطلوبی حل شود و ناشران دغدغه نداشته باشند.

  وی توضیح داد: کمبود ویترین از دیگر مسئله‌های حوزه نشر است، به طوری که کتاب‌های تولید شده امکان عرضه ندارند؛ بنابراین دولت باید با تخصیص تسهیلات، امکان توسعه ویترین را فراهم کند، این اعتبارات در وزارت ارشاد قابل تحقق نیست بلکه به حمایت‌های فرا وزارتخانه‌ای نیاز دارد.

  احمدوند افزود: تکثیر غیر قانونی در قالب‌های فیزیکی و مجازی از دیگر چالش‌های دیگر است که در نمایشگاه‌های مختلف و‌ حتی کتابفروشی‌ها انجام می‌سود که با با تخفیف‌های بالا و البته کتاب‌های غیرمجاز لا تولید زیرزمینی تولید عرشه می‌شود و برای رفع این مشکل از وزیر محترم استمداد می‌طلبیم. تولید کاغذ

  مطلب قبلیمدیر عامل شرکت بازرگانی هوورز: برگزاری نمایشگاه بهتر از نبودنش است
  مطلب بعدیماهیت چاپ پد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  16 − یک =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.