عرضه کاغذ در بورس کالا به مشکلات چاپخانه ها دامن می زند 

  0
  97
  عرضه کاغذ در بورس کالا

  غلامرضا شجاع، نماینده مصرف‌ کنندگان کاغذ استان‌ های کشور با اشاره به تصمیم وزارت صمت مبنی بر عرضه کاغذ در بورس کالا گفت: این کار جز دامن ‌زدن به افزایش مشکلات و تعطیلی چاپخانه ‌های کوچک حاصلی نخواهد داشت و رفتن کاغذ به بورس کالا باعث افزایش حداکثری سقف سود واردکنندگان کاغذ می‌ شود.

  عرضه کاغذ در بورس کالاعرضه کاغذ در بورس کالا به صنعت چاپ آسیب وارد می کند 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا غلامرضا شجاع، نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کاغذ استان‌های کشور با اشاره به تصمیم اخیر معاونت عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر عرضه کاغذ در بورس کالا  گفت: طبق دستور چهارشنبه هفتم اردیبهشت ‌ماه مدیرکل صنعت، معدن و تجارت، همه واردکنندگان و تولیدکنندگان  کاغذ چاپ و تحریر باید تا ۱۵ اردیبهشت‌ ماه با اخذ کد بورسی باید  کاغذ خود را به بورس کالا ببرند و عرضه کاغذ در بورس کالا رخ می دهد. 

  وی با اشاره به تبعات این موضوع یعنی عرضه کاغذ در بورس کالا در حوزه چاپ و نشر گفت: نکته اینجا است که این تصمیم، بدون مشورت با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ‌عنوان متولی چاپ انجام شده و با توجه به‌ این‌که بورس کالا با بورس سهام متفاوت است، می‌ تواند منجر به تعطیلی یا توقف فعالیت حدود 5000 واحد چاپ و 2000 واحد نشر شود.

   شجاع افزود: در بورس کالا، معمولا کالاهایی مثل محصولات پتروشیمی، فلزات، سیمان و فولاد عرضه می ‌شود و مصرف‌کنندگان این مواد باید کد بهینه برای خرید مواد اولیه داشته باشند و حق ندارند این کالاها را در بازار آزاد خرید یا بفروشند و اگر انجام دهند قاچاق محسوب می‌ شود.

  وی با بیان این‌که در صورت  عرضه کاغذ در بورس کالا، آسیب‌ های زیادی به صنعت چاپ وارد می‌ شود، ادامه داد: در این زمینه نامه‌ ای به معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کردم؛ همچنین صبح امروز دیداری با وی داشتم و تهدید هایی که متوجه چاپ و نشر ناشی از عرضه کاغذ در بورس کالا می‌ شود توضیح دادم. مشخص شد، وزارت صمت از این وزارتخانه و کمیسیون‌ اقتصادی مجلس و  مصرف‌کنندگان، واردکنندگان، تولیدکنندگان و توزیع‌ کنندگان کاغذ چاپ و تحریر مشورت نگرفته است.

   به‌گفته شجاع، تبعات دیگر عرضه کاغذ در بورس کالا، حذف حدود 2 هزار واحد توزیع‌کننده بنکدار و فروشندگان کاغذ و مقوا از این بازار خواهد بود.

   وی با بیان این‌که می‌دانیم دولت با هدف شفاف ‌سازی معاملات گام برمی‌ دارد و اقدام عرضه کاغذ در بورس کالا برای افزایش شفافیت و حذف رانت و فساد است، گفت: از این موضوع استقبال می ‌کنیم و حتماً روزی باید همه کالاها از طرق بورس کالا معامله شود؛ اما نکته ‌ای که درباره واحدهای چاپی اتخاذ شده با ضرب‌العجل تا 5 روز دیگر کاملاً نادرست و غیرکارشناسی است.

   به گفته وی، از حدود پنج هزار واحد کارگاه ‌های چاپی کشور، 95 درصد،  کوچک و متوسط هستند. در هر واحد متوسط شامل 15 درصد از کل واحد‌ها، کمتر از 30 کارگر مشغول است.

  عرضه کاغذ در بورس کالاشجاع با بیان این‌که 80 درصد واحدهای دیگر کمتر از 12 نفرکارگر دارند، ادامه داد: واحدهای چاپی، مانند ناشران معمولاً کاغذ چاپ و تحریر خود را به‌صورت غیرنقدی و محدود تهیه می ‌کنند و مصرف آن‌ها تابع دریافت سفارش کار و بی‌نظمی در حجم خرید است؛ اصولاً کارگاه ‌های چاپی کارشان فصلی است؛ به‌عبارت دیگر در ماه ‌هایی کم‌کار یا بی‌کار هستند.

  وی همچنین با طرح این موضوع که چنین واحدهایی پس از دریافت کد بهینه برای خرید کاغذ اکنون توانمندی حضور در بورس کالا آن هم به‌صورت نقدی را ندارند، تاکید کرد: اگر از طریق بانک‌هایی که با بورس کالا همکاری می ‌کنند نقدینگی خود را تامین کنند شاهد افزایش قیمت و مشکل وثیقه خواهیم بود و امکان رعایت قوانین بورس کالا که باید حتماً به‌صورت ماهانه سهمیه تعیین شده خریداری شود، برای کارگاه‌های کوچک سخت و ناممکن است.

  شجاع با اشاره به این‌که واحدهای چاپی نیازمند تشکیل تعاونی‌های کوچک و بزرگ هستند، گفت: ایجاد هرگونه چارچوب اجباری جز دامن‌زدن به افزایش محدودیت و کاهش شفافیت و منفعت تعداد خاص، حاصلی نخواهد داشت و عرضه کاغذ در بورس کالا باعث افزایش حداکثری سود واردکنندگان کاغذ می‌شود و در حال حاضر اعتماد بخش خصوصی را نابود خواهد کرد.

  بیشتر بخوانید: تخصیص به موقع ارز و اعطای مجوز واردات کاغذ راهکارهای نجات بازار

  وی در پایان با بیان این‌که در این زمینه تقاضا داریم با بررسی‌های کارشناسانه با همه دست‌اندرکاران ازجمله وزارت ارشاد و کمیسیون اقتصادی و فرهنگی مجلس این تصمیم، متوقف شود، ادامه داد: معتقدم تنها راه ثبات و آرامش بازار کاغذ چاپ و تحریر، توقف دخالت دولت و برداشتن نگاه تعزیرات و رقابت آزاد در عرضه و تقاضا ازسوی بخش خصوصی است و با بخش‌نامه‌های دستوری مشکل واحدهای چاپی و ناشران حل که نمی‌شود و موجب تعطیلی آنان خواهد شد.

  شجاع یادآور شد: این نامه علاوه بر این‌که به معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شده به ریاست کمیسیون اقتصادی، ریاست کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق و نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی و‌ ریاست کمیسیون فرهنگی ارسال شده است.

  مطلب قبلیرکورد تراز تجاری در ابتدای بهار
  مطلب بعدیفراخوان ایجاد شهرک صنفی صحافان مهر ماه از سوی اتحادیه اعلام می شود

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج × 1 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.