تجدیدنظر در سیاست گمرک در قبال واردکنندگان کالاهای چاپی

  0
  60
  تعرفه قیمت صنعت چاپ

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران خواستار توقف اخذ تعهد از واردکنندگان کالاهای چاپی شد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از روابط عمومی اتحادیه چاپخانه داران تهران؛ احمد ابوالحسنی با ارسال نامه ای به دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور خواستار توقف تعهدگیری از واردکنندگان کالاهای چاپی از سوی گمرک شد.

  در نامه ارسالی رئیس اتحادیه چاپخانه داران به دکتر جهانگیری آمده است: گمرگ از ابتدای سال جاری با گرفتن تعهد از ترخیص کنندگان کالا، آنها را ملزم می کند که پس از تعیین قطعی حقوق گمرکی، مابه التفاوت تعرفه کالاهای وارداتی خود را پرداخت کنند. با توجه به اینکه بالغ بر 80 درصد از تجهیزات و مواد اولیه صنعت چاپ کشور وارداتی است، به طور قطع اجرای این سیاست گمرک، موجب شده تا واردکننده ملزومات چاپ به دلیل اینکه نمی داند قیمت تمام شده کالاهایش چه نرخی خواهد بود، از عرضه آن به بازار مصرف خودداری کند.

  بیشتر بخوانید: واردات با ارز نیمایی و توقف تولید

  واردکنندگان کالاهای چاپیتوقف در تعهدگیری از واردکنندگان کالاهای چاپی

  بر پایه این گزارش متن کامل نامه رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران به معاون اول رئیس جمهور مبنی بر خواستار توقف تعهدگیری از واردکنندگان کالاهای چاپی از سوی گمرک به این شرح است:

  همانگونه که مستحضرید، بالغ بر 80 درصد از مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات صنعت استراتژیک چاپ از خارج وارد می شود. از این رو طبیعی است هرگونه تصمیمی در جهت افزایش تعرفه های گمرکی، منجر به تاثیرگذاری بر این صنعت مهم می شود که به عنوان حلقه تکمیلی تولید در تمامی صنایع به شمار می آید.

  با توجه به مصوبه دولت محترم مبنی بر محاسبه تعرفه کالاهای وارداتی با نرخ ارز ETS، شاهد هستیم گمرک از ابتدای سال جاری با اجرای سیاستی بی سابقه، از ترخیص کنندگان کالا تعهد می گیرد که پس از تعیین قطعی حقوق گمرکی، مابه التفاوت تعرفه کالای وارداتی خود را، پرداخت کنند.

  صرف نظر از غیر منطقی بودن اجرای این سیاست، متاسفانه شرایطی ایجاد شده تا صاحب کالا به دلیل آن که نمی داند قیمت نهایی محصول خود با توجه به حقوق گمرکی چه عددی خواهد بود، از عرضه آن به بازار مصرف خودداری کند.

  از این رو مقتضی ست، دستور فرمایید برای جلوگیری از آسیب جدی به پیکره صنعت چاپ و به تبع آن کل صنایع کشور و با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر مانع زدایی از مسیر تولید، ترتیبی صورت گیرد که کالاهای مورد نیاز صنعت چاپ کما فی سابق ترخیص گردد.

  واردکنندگان کالاهای چاپی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  11 − 10 =