کاهش تدریجی قیمت‌ ها در بازار کاغذ

  0
  75
  تولید کنندگان کاغذ

  قیمت‌ ها در بازار کاغذ با ریزش تدریجی مواجه شده و دیروز هر بند کاغذ تحریر چینی ۶۲۰ هزار تومان قیمت‌ گذاری شده است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ بازار کاغذ که در هفته‌ های گذشته شیب افزایش قیمتی را تجربه می‌ کرد،‌ حالا بعد از چند روز ثبات روی 645 هزار تومان به بندی 620 هزار تومان  رسیده است،‌ این ریزش تدریجی قیمت‌ ها در بازار کاغذ در حالی است که قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر تنها ظرف کمتر از یک ماه گذشته با افزایش 100 هزارتومانی به بندی 700 هزار تومان رسید.

  حالا به نظر می‌رسد که کاغذ به قیمت پایان سال خود بازگشته است قیمتی که به گفته فعالان بازار کاغذ به قیمت تمام شده برای واردکننده نزدیک است اما برای مصرف کننده و به طور مشخص ناشران که 30 درصد این بازار را تشکیل می‌دهند صرف نمی‌ کند. با این وجود طی روزهای گذشته خریدهایی از بازار انجام شده که البته به نظر نمی‌ رسد خریدی از سوی جامعه نشر انجام شده باشد.

  از سوی دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که پس از 4 بار نامه‌نگاری به دولت به نظر می‌ رسد امید چندانی به اختصاص ارز سال 99 و 1400 برای کاغذ ندارد،‌ نسبت به واردات و تخصیص سهیمه باقی‌مانده از کاغذ سال 98 اقدام کرده است.

  بیشتر بخوانید:

  تامین کاغذ مطبوعات و ناشران، دغدغه مسئولان

  بررسی وضعیت اختصاص ارز کاغذ توسط هیئت دولت

  دولت در پی یافتن الگویی برای رفع مشکل بازار کاغذ

  محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اعلام این خبر گفته است:  محموله جدیدی در راه است که ظرف هفته آینده وارد کشور خواهد شد و برای دو تا سه ماه نیاز ناشران کفایت خواهد کرد.

  معاون فرهنگی وزارت ارشاد در عین حال با اشاره به موانع پیش روی اختصاص ارز به کاغذ از سوی دولت گفته است:‌ ایجاد تغییر در سیستم، با توجه به تصمیم اتخاذ شده ـ حذف کاغذ از فهرست کالا‌های گروه یک ـ آسان نیست. نگرانی دولت از این بابت است که اگر گشایشی درباره کاغذ حاصل شود، شاید بخش‌های دیگر نیز توقع این گشایش را داشته باشند.

  وی افزود: دولت با درک اهمیت موضوع، در تلاش و پیگیر یافتن راه‌حلی است تا بدون این آسیب، مسئله تامین کاغذ را بر‌طرف کند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بروز تاخیر در این جریان نگران و گلایه‌‌مند است، زیرا شاید امکان جبران آن وجود نداشته باشد. دولت در پی یافتن الگویی برای رفع مشکل کاغذ است تا به سیاست قبلی خود در حذف کاغذ از فهرست کالا‌های گروه یک، که براساس ملاحظات اقتصادی و محدودیت‌ های ارزی اتخاذ شده بود،‌ برنگردد.

  در بازار نشر اما عدم تأمین کاغذ و گرانی آن در بازار آزاد، تأثیرات خود را گذاشته است. ناشران که در طول یک سال گذشته دست به عصا حرکت می‌کردند، حالا محتاط‌تر شده و برخی اساساً از انتشار کتاب جدید دست کشیده‌اند. باید دید که دولت که بنا به گفته جوادی، به دنبال الگویی برای رفع مشکل بازار کاغذ و به فکر اقدامی عاجل همچون حمایت از تولید و رفع موانع پیش روست یا دوباره مسکن‌ های موقت را تجویز خواهد کرد؟

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار × 4 =