حذف نسخه چاپی _ کاغذی بیمه شخص ثالث

  0
  103
  بیمه شخص ثالث

  یکی از سیاست‌ های دولت الکترونیک، کاهش مصرف کاغذ و صرفه جویی در تولید پسماند و در نتیجه کمک به محیط زیست است که همکاری سازمان های مختلف و مدیریت سبز را حول صرفه جویی در مصرف منابع انرژی می طلبد. در همین راستا برای توسعه دولت الکترونیک حذف نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث در دستور کار قرار گرفت.

  در همین راستا همه سازمان ها از جمله صنعت بیمه برای توسعه  دولت الکترونیک طرح ها و اقداماتی را مدنظر قرار داده اند. حرکت در بسترهای دیجیتال و حذف کاغذ  از اهمیت بالایی در صنعت بیمه برخوردار است و ماه های اخیر بسترهای صدور بیمه نامه های الکترونیک مخصوصا نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث در این صنعت بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند.

  طبق نقل قول رئیس بیمه مرکزی، آقای دکتر غلامرضا سلیمانی، سالانه ۶۴ میلیون بیمه نامه در کشور صادر می شود که حدود ۲۱ میلیون از آن ها بیمه شخص ثالث خودرو و موتور هستند لذا منطقی است که اجرای طرح مدیریت سبز درباره این حجم از بیمه های شخص ثالث می تواند قدم بزرگی در مسیر کمک به محیط زیست  باشد.

  بیمه مرکزی، دستور حذف نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث را برای کاهش مراجعات به نمایندگی ها و کاهش رفت و آمد و ترافیک و کاهش مصرف کاغذ و قطع شدن درختان در راس  بخشنامه های  بیمه ای  اخیر خود  قرار داد.

  این قانون از ۲۱ اسفند  ۹۸  به دلیل شرایط شیوع بیماری کرونا به صورت تدریجی عملی شده است یعنی در مقدمه ای برای  این بخشنامه جدید ، نسخه الکترونیکی بیمه‌نامه شخص ثالث حذف و  بیمه نامه ها به صورت الکترونیکی تمدید یا صادر شدند.

  با اجرایی شدن جدی  قانون حذف نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث از اول خرداد ۹۹، مقامات ذی ربط در صنعت بیمه انتظار دارند که کاهشی در میزان سود نمایندگی ها حاصل نشود بلکه آن ها  فروش خود را به حداکثر رسانده و ارتباط بیشتری با شرکت های بیمه ای بگیرند تا ضریب نفوذ بیمه در سراسر کشور افزایش یابد و در نهایت با حضور خود در بورس  بتوانند ابزاری برای توسعه بازار سرمایه باشند.

  بیمه شخص ثالث

   اجرای قانون نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث

  با ابلاغ بخشنامه بیمه مرکزی مبنی بر حذف نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث و ایجاد زیرساخت های لازم برای صدور الکترونیکی بیمه نامه ثالث و آنلاین شدن آن، نسخه کاغذی بیمه نامه صادر نمی شود، حتی امکان صدور بیمه شخص ثالث را شخصا توسط خود بیمه‌گزار در پی دارد.

   از زمان اجرایی شدن  قانون حذف نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث ،فرایندهای صدور و پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث نظیر تمدید بیمه نامه ، اعمال تخفیف عدم خسارت و رسیدگی و پرداخت خسارت ها بدون نیاز به این نسخه انجام می پذیرد.

  ضمنا برای تمدید بیمه نامه شخص ثالث دیگر نیازی به ارائه بیمه نامه های قبلی نیست زیرا تمام اطلاعات در سامانه وجود دارد و حق بیمه شخص ثالث براساس کلیه اطلاعات سامانه و عوامل  تعیین نرخ بیمه شخص ثالث مشخص خواهد شد.

  هم چنین فراهم آوردن شرایط لازم برای ارائه خدمات بیمه ای بدون ارائه نسخه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث ارتباطی به صدور برخط و الکترونیکی بیمه نامه ها ندارد و این برنامه مشکلی را برای شبکه فروش به وجود نمی آورد.

  چگونه اعتبار بیمه نامه های شخص ثالث بدون نسخه فیزیکی تعیین می گردد؟

  الف) صدور کد یکتای ۱۰ رقمی:

  اعتبار بیمه نامه الکترونیکی بیمه شخص ثالث، منوط به صدور کد یکتا از سوی شرکت های بیمه‌گر است که این کد ده رقمی در کلیه مراجع مربوطه همانند پلیس راهنمایی و رانندگی و قوه قضاییه قابل پیگیری خواهد بود. با احراز کد یکتا و مراجعه به سایت سنهاب، بیمه‌گزاران از عدم بروز مشکل حین بروز حادثه و هم چنین اعتبار بیمه نامه خود یقین حاصل می کنند.

  ب) لینک دریافت نسخه کاغذی و قابل چاپ بیمه نامه شخص ثالث

  بنا به بخشنامه بیمه مرکزی، کلیه شرکت های بیمه موظف هستند که اطلاعات مذکور را از طریق ارسال پیامک در اختیار بیمه‌گزار قرار دهند تا بیمه گزاران قادر به استعلام شرایط و جزییات بیمه ثالث خودرو یا موتور خود بوده و  در صورت تمایل، از بیمه‌نامه خود پرینت گرفته و نسخه چاپی آن را تهیه نمایند.

  بیمه‌گر متعهد به ارائه نسخه چاپی بیمه نامه شخص ثالث به درخواست بیمه‌گزار است هرچند این امر جهت اطمینان خاطر بیمه‌گزار صورت می گیرد و الزام قانونی برای عینیت بخشیدن به این درخواست بیمه‌گزار وجود ندارد.

   تفاوت نسخه کاغذی با نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث چیست؟

  تفاوتی در هر دو نسخه کاغذی و الکترونیکی بیمه شخص ثالث وجود ندارد و همه موارد مربوط به بیمه‌نامه های فیزیکی در مورد بیمه نامه الکترونیکی شخص ثالث نیز صدق می کند به عنوان مثال می توان به تخفیفات عدم خسارت اشاره کرد که در نسخه الکترونیکی بیمه ثالث نیز لحاظ می گردد.

  بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث موتورسیکلت، طرح جدید بیمه مرکزی

  علاوه بر حذف نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث و کاملا الکترونیکی شدن پروژه صدور و تمدید این بیمه‌نامه ، طبق آیین نامه جدید بیمه مرکزی، طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث موتورسیکلت از تاریخ اول تیر الی پایان شهریور ۹۹  عملی می شود. با توجه به این که از  تعداد بالای ۱۱ میلیون دستگاه موتورسیکلت که در سراسر کشور در حال تردد می باشند، فقط ۲ میلیون از آن ها دارای بیمه ثالث هستند، حق بیمه شخص ثالث صاحبان موتورسیکلت که متاسفانه از قدرت مالی کافی برای خرید این بیمه نامه برخوردار نیستند، در شش قسط دریافت خواهد شد تا فرصت طلایی استفاده از این طرح بخشودگی برای همگان فراهم گردد.

  بیمه شخص ثالث

  خرید اینترنتی نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث از سایت بیمه دات کام

  همانند خرید سایر بیمه نامه ها از سایت bimeh.com بیمه گزار می تواند به صفحه استعلام بیمه شخص ثالث وارد شده و با درج اطلاعاتی نظیر  نوع خودرو، سال ساخت و میزان تخفیف، قیمت بیمه  ثالث خود را از شرکت های بیمه‌گر معتبر نظیر بیمه شخص ثالث آسیا، بیمه شخص ثالث البرز، بیمه شخص ثالث البرز و بیمه ثالث پاسارگاد استعلام و مقایسه نموده و با توجه به شرایط خود، به انتخاب بهترین بیمه نامه شخص ثالث بپردازد.

  در راستای اجرایی نمودن قانون حذف نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث، سامانه بیمه‌دات کام،  PDF بیمه نامه شخص ثالث را  در دسترس قرار می دهد که بیمه‌گزاران می توانند اطلاعات مدنظر برای نسخه الکترونیکی بیمه شخص ثالث را از این فایل دریافت دارند.

  ضمنا می توانید با مراجعه به سایت بیمه‌دات کام، به استعلام، مقایسه و خرید آنلاین بیمه موتورسیکلت پرداخته و ضمن خرید و تمدید بیمه‌نامه خود از طرح بخشودگی بیمه‌ثالث موتور سیکلت نیز برخوردار شوید.

  بیشتر بخوانید: وضعیت بازار کاغذ؛ تولید یا واردات

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × 2 =