افزایش قیمت‌ ها در بازار کاغذ و مقوای تهران غوغا می کند

  0
  69
  بند کاغذ تحریر بازار کاغذ و مقوای تهران

  در نتیجه افزایش قیمت‌ ها در بازار کاغذ و مقوای تهران،‌ هر بند کاغذ چاپ و تحریر به بندی یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ روند افزایش قیمت در بازار کاغذ و مقوای تهران ادامه دارد و کاغذ در بیشترین قیمت خود تا کنون قرار گرفته است،‌ بر این اساس هر بند کاغذ چاپ و تحریر 70 در 100 بندی یک میلیون و 250 هزار تومان به فروش می‌رسد.

  هم‌چنین کاغذ روزنامه،‌ کاغذ a4 نیز با افزایش قیمت نسبی همراه بوده‌اند، هر کیلو کاغذ روزنامه 39 تا 40 هزار تومان و هر بسته کاغذ a4 نیز 112 تا 150 هزار تومان به فروش می‌رسد.

  در حالیکه کاغذ تحریر در بازار کاغذ و مقوای تهران افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند،‌ کاغذ بالکی (فله) که مصرف عمده ناشران در بخش عمومی را تشکیل می‌دهد با اندکی کاهش قیمت روبرو بوده است، بر این اساس هر بند کاغذ بالکی 70 در 100  به 860 هزار تومان کاهش یافته است.

   افزایش قیمت کاغذ بازار کاغذ و مقوای تهران افزایش قیمت در بازار کاغذ در هفته‌های اخیر در نتیجه سودجویی برخی تجار ایجاد شده است،‌ این افزایش قیمت در حالی ادامه دارد که تقاضای چندانی در بازار وجود ندارد.

  هرچند افزایش قیمت در بازار کاغذ و مقوای تهران در هفته‌ های گذشته امری شایع بوده است، اما به نظر می‌ر سد با نزدیک شدن به پایان شهریور ماه و آغاز سال تحصیلی این افزایش قیمت شتاب بیشتری به خود گرفته است.

  در این میان بنا به گفته کارشناسان این بازار،‌ افزایش قیمت‌ ها ناشی از سودجویی یک شبه برخی تجار است که با بر هم زدن نظم عرضه و تقاضا قیمت‌ها را افزایش می‌دهند. با این حال به نظر می‌ رسد رکود همچنان عضو جدایی‌ناپذیر بازار کاغذ و مقواست و خریداران فعلاًً ترجیح می‌دهند که خریدی از این بازار نامطمئن نداشته باشند.

  بازار کاغذ و مقوای تهران

  ناشران نیز به عنوان یکی از مهمترین مصرف‌کنندگان این بازار،‌ عمدتاً از کاغذ بالک استفاده می‌کنند،‌ این روزها با مشکلاتی در زمینه دسترسی به کاغذ مواجه هستند‌، انتشار کتاب با کاغذ بندی 800 تا یک میلیون و 200 هزار تومان بدنه اقتصادی نشر را نحیف‌تر از گذشته کرده است. تنها راه خروج از این مشکل نیز استفاده از کاغذ تولید داخل است،‌ موضوعی که ناشران در یک دهه اخیر چندان رغبتی به آن نشان نداده‌‌اند،‌ کیفیت و قیمت دو عاملی است که نقش تعیین‌‌کننده در تمایل ناشران به استفاده از کاغذ ایرانی دارد.

   

  برهم خوردن نظم بازار کاغذ و مقوای تهران با ورود به بورس 

  بازار کاغذ و مقوای تهران شریفاناحمد شریفان، رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا در این زمینه گفت: یکی از مهمترین دلایل گرانی کاغذ در هفته های اخیر افزایش قیمت کاغذ در کشورهای مقصد است،‌ هر تن کاغذ چاپ و تحریر از 850 دلار به 1200 تا 1300 دلار رسیده است و برخی تجار سودجو قبل از اینکه این کاغذها به تهران برسد،‌ کاغذ خود را گران کرده‌اند.

  وی ادامه می‌دهد:‌ موضوع دیگر ورود کاغذ به بورس است که به دلیل آشنا نبودن تجار و فروشندگان سنتی این بازار با بورس نظم بازار را بر هم زده است. ما پیش از این از مسئولان خواسته بودیم که در زمینه ورود کاغذ به بورس با آرامش بیشتری عمل کنند تا فروشندگان ما قواعد فعالیت در این بازار را بشناسند.

  بیشتر بخوانید: سهولت ورود کاغذ به بورس با تشکیل تعاونی فعالان چاپ و نشر

  بنا به گفته شریفان در بازار فعلی تقاضای چندانی وجود ندارد،‌ اما با توجه به نزدیکی به ایام سال تحصیلی و بازگشایی مدارس بیم این وجود دارد که افزایش قیمت تازه‌ای نیز در راه باشد.

  بازار کاغذ و مقوای تهران

  مطلب قبلیرونق تولید و کاهش واردات لوازم التحریر
  مطلب بعدینمایشگاه کتاب سلیمانیه 2022 و دعوت از ناشران ایرانی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هفده − هفت =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.