موضوع کمبود کاغذ صنف را به چالش کشیده است

  0
  42
  کمبود کاغذ در آمریکا

  موضوع کمبود کاغذ، صنف نشر را به چالش کشیده، بگونه ای که ناشران مکرر اعلام می‌کنند که برای انتشار کتاب کاغذ ندارند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از اقتصاد برتر، کارشناسان چاپ معتقدند، موضوع کمبود کاغذ به عدم پرداخت ارز از سال ۹۸ و بعد از آن ۹۹ برمی‌گردد که دولت در این راستا کوتاهی کرده است.

  احسان آذری، رئیس تعاونی ناشران استان قم اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر کاغذ دولتی عرضه نمی‌شود و معضل جدی در بازار نشر به وجود آمده است.

  موضوع کمبود کاغذوی با تاکید بر اینکه قیمت کتاب با ارز آزاد بسیار گران خواهد شد، تصریح کرد: باید به سرعت کاغذ دولتی توزیع شود تا قیمت‌ها تعدیل شوند. ما در این راستای طی یک نامه از سوی ناشران قدیم و اعضای تعاونی درخواست‌هایی در حوزه کاغذ را ارسال کرده‌ایم، اما متاسفانه به نتیجه نرسید و بانک مرکزی ارز تخصیصی سال ۹۸ و ۹۹ را اختصاص نداد.

   

   

  بیشتر بخوانید:

  چالش کاهش تقاضای کاغذ در زمان انتخابات

  مطالبه تولیدکنندگان کاغذ از دولت آینده

  موضوع کمبود کاغذ برای ناشران

  آذری با توضیح اینکه همواره ناشران به تعاونی مراجعه می‌کنند و از موضوع کمبود کاغذ گلایه دارند، گفت: پیشنهاد ما این است که ارز سال ۹۹ به بازار تزریق شود. حتی برخی ناشران عنوان می‌کنند چنانچه کاغذ بندی ۳۵۰ هزار تومان هم تزریق شود می‌تواند کمک کننده باشد؛ چرا که توان خرید کاغذ آزاد با قیمت بندی ۶۸۰ هزار تومان را ندارند. وی در پایان با بیان این موضوع که ناشران با پرداخت نقدی مشکل دارند و دولت می‌تواند با تسهیلات کم‌ بهره این مشکل را حل کند، ابراز داشت: وضعیت کنونی نیازمند تدبیر است، اما هیچ تصمیمی اتخاذ نشده و کاغذ همچنان مورد مطالبه ناشران است.

  این گزارش اضافه می‌کند، چندی پیش جلسه‌ای با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای معاونت فرهنگی و مطبوعاتی برگزار شد تا التیام ‌بخش مشکلات باشد و موارد زیر مورد توافق و پیگیری قرار گرفت:

  ۱ـ بررسی دقیق واردات کاغذ با ارز نیمایی از طریق وزارت صمت به منظور اطمینان از موجودی کافی کاغذ در بازار

  ۲ـ پیگیری برای اجرایی شدن دستور رئیس جمهور در خصوص اختصاص ارز دولتی برای سال ۱۴۰۰

  ۳ـ پیگیری اختصاص باقی مانده ارز سال ۹۸

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  18 − 9 =