نیاز به‌ نوسازی چاپخانه‌های استان چهارمحال بختیاری

  گفت و گو با رضا محمودی مدیر چاپخانه طلوع شهرکرد

  0
  72
  صنعت چاپ عضو هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه داران مدیر چاپخانه امیر یاسوج

  نوسازی چاپخانه‌های استان چهارمحال بختیاری یکی از مواردی است که باید به آن رسیدگی شود. چاپخانه‌های بزرگی که توانستند وام خوبی با بهره اندک دریافت کنند و دستگاه‌هایشان را به‌روز کنند می‌توانند به حیات خود ادامه دهند؛ اما اکثر چاپخانه‌های استان به دلیل مشکلات اقتصادی کشور در هزینه‌های جاری خود نیز مانده‌اند.

  رضا محمودی مدیر چاپخانه طلوع شهرکرد است؛ وی که در حدود 35 سال است در این بخش فعالیت می‌کند درباره وضعیت صنعت چاپ استان چهارمحال بختیاری به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: اکثر چاپخانه‌های استان ما به دلیل مشکلات مالی هنوز با دستگاه‌های قدیمی کار می‌کنند و نتوانستند خود را با تغییرات روز هماهنگ کنند؛ به همین دلیل ما توان رقابت با چاپخانه‌های استان‌های دیگر را نداریم.

  نوسازی چاپخانه‌های استان چهارمحال بختیاریعدم نوسازی چاپخانه‌های استان چهارمحال بختیاری

  وی همچنین اظهار داشت: استان ما صنایع تولیدی به آن صورت ندارد و به همین دلیل تنها کارهایی که چاپخانه‌ها می‌توانند انجام دهند کارهای اداری است؛ که همان نیز به دلیل اتوماسیون شدن دستگاه‌های اداری به‌شدت محدودشده است. این میزان کم‌کارها نیز به دلیل دخالت سامانه ستاد از استان خارج می‌شود. همان‌طور که عرض کردم 90 درصد چاپخانه‌های ما همچنان به شیوه سنتی کار می‌کنند و نتوانستند خود را همگام با تغییرات به‌روز کنند؛ از طرفی استان ما هم‌جوار استان بزرگ اصفهان است که چاپخانه‌های بسیار مجهزی دارد و می‌توانند کارها را با سرعت بیشتر، هزینه کمتر و کیفیت بالاتری انجام دهند.

  مدیر چاپخانه طلوع شهرکرد بیان داشت: چاپخانه‌های بزرگی که توانستند وام خوبی با بهره اندک دریافت کنند و دستگاه‌هایشان را به‌روز کنند می‌توانند به حیات خود ادامه دهند؛ اما اکثر چاپخانه‌های استان به دلیل مشکلات اقتصادی کشور در هزینه‌های جاری خود نیز مانده‌اند. نوسازی چاپخانه‌های استان چهارمحال بختیاری مسئله ای است که باید به آن پرداخته شود.

  نوسازی چاپخانه‌های استان چهارمحال بختیاریاکثر چاپخانه‌ها در مکان‌های اجاره‌ای فعالیت می‌کنند و باید ماهانه چیزی در حدود سه الی چهار میلیون اجاره پرداخت‌کنند؛ به مشکلات دیگر کارفرمایان باید هزینه‌های بیمه را نیز اضافه کنید. هزینه بیمه کارفرمایی در حال حاضر یک‌میلیون تومان است. این موارد باعث شده تا اکثر چاپخانه‌ها دخل‌وخرجشان باهم همخوانی نداشته باشد؛ به همین دلیل یا مجبور به تعدیل نیرو می‌شوند زیرا که دیگر نمی‌توانند حقوق بپردازند و یا چاپخانه را تعطیل می‌کنند. این مسئله برای کسانی که مانند من سال‌ها در این حوزه فعالیت کرده‌اند واقعاً رنج‌آور است.

  بیشتر بخوانید: فرسودگی صنعت چاپ در استان چهارمحال بختیاری

  محمودی افزود: دفاتر تبلیغاتی و مراکز فنی اکثراً کارها و سفارش‌ها را از استان خارج می‌کنند. به این ترتیب دیگر حتی نیازی به پرداخت مالیات بر ارزش افزود نیز ندارد. مالیات بر ارزش‌افزوده باعث می‌شود ما به لحاظ قیمت دهی نیز توان رقابت با مراکز فنی را از دست بدهیم، ما مجبور هستیم این 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده را بر قیمت‌های خود اضافه کنیم. مشتری‌ها نیز قاعدتاً به دنبال قیمت کمتر هستند و ما نیز با توجه به مطالبی که عرض کردیم نمی‌توانیم با قیمت‌های آن‌ها کارکنیم و همان میزان کارهای اندک استان نیز به سایر مناطقی مانند اصفهان و قم فرستاده می‌شود.نوسازی چاپخانه‌های استان چهارمحال بختیاری

  وی در پایان اظهار داشت: با توجه به مطالبی که بیان کردم نمی‌توانم آینده چندان خوبی برای صنعت چاپ استان پیش‌بینی کنم. نوسازی چاپخانه‌های استان چهارمحال بختیاری

  مطلب قبلیبخش سوم: مبانی فلکسوگرافی
  مطلب بعدیصادرات نخستین محموله‌ کاغذ سفید افغانستان به قزاقستان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک + بیست =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.