فرسودگی صنعت چاپ در استان چهارمحال بختیاری

  گفت و گو با مجید عزیزیان مدیر چاپ و نشر افست شهرکرد

  0
  65
  صنعت چاپ در استان چهارمحال بختیاری

  صنعت چاپ در استان چهارمحال بختیاری نیازمند به‌روزرسانی است؛ ولی به دلیل کمبود کار سرمایه‌گذاری در این حوزه کم است. دولت می‌تواند در این بخش ورود پیدا کند و با اعطای وام‌های کم‌بهره و مدت‌دار نقش مهمی در احیای صنعت چاپ این استان ایفا کند.

  مجید عزیزیان مدیر چاپ و نشر افست شهرکرد کار خود را در حوزه چاپ  از سال 69 و با فعالیت در بخش افست آغاز کرد. این چاپخانه‌دار باسابقه درباره وضعیت صنعت چاپ استان چهارمحال بختیاری به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ نه تنها در چاپخانه‌های استان ما بلکه در سایر استان‌های کشور نیز وضعیت چندان مناسبی ندارد. چاپخانه بنده در حدود 24 پرسنل داشت اما به دلیل مشکلات اقتصادی مجبور به تعدیل نیرو شدیم و در حال حاضر با چهار پرسنل به کارمان ادامه می‌دهیم.

  صنعت چاپ در استان چهارمحال بختیاریوی افزود: چاپخانه‌های زیادی مجبور به تعطیلی مجموعه‌های خود شدند و بعضی مواقع پیش می‌آید که چاپخانه‌ها حتی دستگاه‌هایشان را روشن نمی‌کنند و هیچ دشتی در روز ندارند. چاپخانه‌ی بنده در گذشته سه الی چهار شیفت کار می‌کرد اما در حال حاضر وضعیت چاپ به‌گونه‌ای شده است که یک شیفیت را هم به‌زور کار می‌کنیم.

  وی در ادامه یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعت چاپ در استان چهارمحال بختیاری را مسئله کمبود کار دانست و اظهار داشت: صنعت چاپ در استان ما به دلیل فرسوده‌شدن دستگاه‌های چاپی روز به‌روز در حال ضعیف شدن است؛ برای مثال انجام کارهای مربوط به کارت‌های ویزیت دیگر برای ما به‌صرفه نیست و از همین رو این کارها توسط دفاتر فنی از استان خارج می‌شوند و اکثرا نیز به تهران فرستاده می‌شوند. زمانی که کار با یک دستگاه به‌روز انجام می‌شود، هم کیفیت کارها بالا می‌رود و هم با سرعت بالاتری انجام می‌شود، هزینه‌ها نیز به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند؛ به همین دلیل برای چاپخانه‌هایی با دستگاه‌های مجهز چاپ کارت‌های ویزیت، سربرگ و بروشور راحت‌تر امکان‌پذیر است.

  صنعت چاپ در استان چهارمحال بختیاری

  صنعت چاپ در استان چهارمحال بختیاری

  این چاپخانه‌دار همچنین بیان داشت: چاپخانه‌های استان‌های بزرگ‌تر و مجهزتر در زمینه دریافت دستمزد هایشان نیز می‌توانند به مشتری‌ امتیاز بدهند و حتی سه ماه  یا چهار ماه  به مشتری مهلت می دهند تا حسابشان را تصفیه کنند؛ اما ما دلیل آنکه مجبور هستیم مواد اولیه مورد نیازمان را به صورت نقد تهیه کنیم، آن مقدار سرمایه در گردش نداریم تا بتوانیم چنین امتیازاتی را برای مشتریانمان در نظر بگیریم. این مسائل باعث می‌شود تا مشتری‌ها رغبت بیشتری برای کار با چاپخانه‌های مجهز تهران و اصفهان داشته باشند.

  بیشتر بخوانید: کوتاه کردن دست واسطه‌ها از چاپ چهارمحال بختیاری

  عزیزیان افزود: دستگاه‌های فرسوده بیش از سایر دستگاه‌ها نیاز به مکانیک خوب دارد و این در حالی است که در استان ما نه کارگر فنی ماهر  وجود دارد و نه مکانیک خوب؛ به همین دلیل ما مجبور هستیم تا نیروی ماهر را از تهران استخدام کنیم و این هزینه‌های ما را بالا می‌برد و با توجه به آن که  سفارشات در استان اندک است انجام چنین کاری مشکلات زیادی برای ما ایجاد می‌کند.

  صنعت چاپ در استان چهارمحال بختیاریمدیر چاپخانه افست شهرکرد اظهار داشت: سفارش‌های استان بیشتر از منطقه خارج می‌شود، استان ما با اصفهان همسایه است، همان‌طور که می‌دانید این استان به لحاظ صنعت چاپ از مناطق قوی کشور به‌حساب می‌آید و از همین رو بخش دیگری از سفارش‌ها نیز به این استان فرستاده می‌شود؛ اما از دیگر استان‌ها ما سفارش نداریم.

  وی بیان داشت: صنعت چاپ در استان چهارمحال بختیاری نیازمند به‌روزرسانی است؛ ولی به دلیل کمبود کار سرمایه‌گذاری در این حوزه کم است. دولت می‌تواند در این بخش ورود پیدا کند و با اعطای وام‌های کم‌بهره و مدت‌دار نقش مهمی در احیای صنعت چاپ این استان ایفا کند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  11 − 1 =