ترسیم افق راه مشخص برای صنعت چاپ

  گفت و گو با کیوان کاشفی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران کرمانشاه

  0
  98
  صنعت چاپ کیوان کاشفی

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران کرمانشاه با بیان اینکه صنعت در معرض خطر قرار دارد، گفت: باید افق راه مشخصی برای صنعت چاپ ترسیم کرد.

  کیوان کاشفی به مناسبت روز صنعت چاپ (یازدهم شهریور) با ترسیم شمای کلی از وضعیت صنعت چاپ در کشور، اظهار کرد: صنعت چاپ در دسته صنایع در معرض خطر طبقه بندی می‌شود، به گونه‌ای که اگر اقدام عاجلی برای آن صورت نگیرد به سمت تعطیلی و رکود پیش خواهد رفت.

  عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه این صنعت در کشور در سه حوزه اصلی فعالیت دارد، عنوان کرد: بخش اول تبلیغات از جمله تبلیغات محیطی و … است که پیشرفت تکنولوژی و IT محور شدن خدمات این حوزه به شدت این حوزه را تحت تاثیر قرار داده است.

  وی ادامه داد: اکنون صنعت چاپ در حوزه تبلیغات عمدتا در بخش تبلیغات محیطی، بنر و … فعال است که به نظر می‌رسد با توجه به اینکه تمام دنیا به سمت تابلوهای الکترونیکی پیش می‌رود، در آینده در این بخش دچار رکود شویم.

  کاشفی دومین حوزه صنعت چاپ را انتشارات، کتاب و نشریات دانست و افزود: با توجه به گرانی کاغذ و مواد اولیه مورد نیاز چاپ از جمله مرکب، زینک و… این بخش نیز به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و نمود آن را نیز در کاهش تیراژ کتاب و حتی نشریات و روزنامه‌ها شاهدیم.

  روز صنعت چاپپویایی صنعت چاپ در بخش بسته بندی

  رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه سومین حوزه مرتبط با این صنعت را بخش بسته‌ بندی اعلام و اظهار کرد: به نظر می‌رسد این بخش نسبت به دو حوزه دیگر در شرایط کنونی قابلیت‌ های بیشتری دارد و هنوز فعال است.

  وی دلیل پویایی صنعت  چاپ در بخش بسته بندی را قرابت آن با حوزه تولید و صنعت دانست و گفت: هر صنعتی برای تکمیل زنجیره خود نیازمند بسته بندی، اتیکت و … است.

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران کرمانشاه پاشنه آشیل صنعت چاپ را نداشتن متولی واحد و سرگردان بودن بین سه بخش وزارت فرهنگ، وزارت صمت و بخش اصناف دانست و تاکید کرد: این امر باعث شده هیچگاه افق مشخصی پیش روی صنعت چاپ در کشور نداشته باشیم.

  صنعت چاپنیازمند تجمیع چاپخانه‌های کوچک کرمانشاه هستیم

  رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه شمای کلی صنعت چاپ در کرمانشاه نیز مشابه کشور است، عنوان کرد: اگرچه این صنعت در کرمانشاه قدمت قابل توجهی دارد اما اکنون در حوزه تبلیغات و نشریات با چالش‌هایی مواجهیم و تنها در بخش صنعت بسته بندی برخی از واحدهای استان شرایط بهتری دارند.

  کاشفی از دو مشکل مهم صنعت چاپ در کرمانشاه یاد کرد که شامل کمبود نیروی فنی و متخصص و همچنین جای خالی سرمایه‌گذاری در این بخش است.

  وی از راهکارهایی که می‌تواند به کمک صنعت چاپ بیاید و برای برون رفت این صنعت از مشکلات گره گشا باشد هم یاد کرد و گفت: اولین راهکار آموزش مدیران چاپخانه‌ها و اپراتورها بر اساس روش های روز است.

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران کرمانشاه مجهز شدن چاپخانه‌ها به تکنولوژی روز را راهکار دیگری برشمرد که البته در شرایط کنونی و با حجم عظیم سرمایه‌گذاری میلیاردی مورد نیاز برای تهیه دستگاه‌ها برای اکثر این واحدها توجیه اقتصادی ندارد.

  بیشتر بخوانید: پیام تبریک علی‌اکبر ابراهیمی به‌ مناسبت روز ملی صنعت چاپ

  کاشفی با تاکید بر اینکه با این وضعیت تجمیع چاپخانه‌های کوچک کرمانشاه در قالب یک شرکت بزرگ بهترین راهکار به نظر می‌رسد، خاطرنشان کرد: با این روند هم با تمرکز امکانات امکان افزایش تولید وجود دارد و هم وقتی که کار جمعی باشد امکان حرکت به سمت سرمایه‌گذاری های بزرگ خصوصا حوزه بسته بندی نیز فراهم خواهد شد.

  وی گفت: اگر به این سمت حرکت نکنیم، با رویه کنونی ممکن است شاهد تعطیلی و رکود تدریجی تعداد دیگر از چاپخانه‌های کرمانشاه که برخی از آنها قدمت زیادی هم دارند، باشیم.

  مطلب قبلیبررسی فرصت‌ ها و چالش‌ های صادرات محصولات چاپی و غیرنفتی
  مطلب بعدیبیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ تهران؛ درخششی دوباره

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج + 10 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.