نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران برگزار شد

  0
  200
  نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران

  صبح امروز 29 دی ماه، نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران در محل سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با حضور محمد خراسانی زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، علی اکبر ابراهیمی مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت ارشاد و به همت دو اتحادیه چاپخانه داران تهران و اتحادیه لیتوگرافان برگزار شد.

  رفع چالش های صنعت چاپ استان تهران

  نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران

  محمد خراسانی‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران که با هدف تشویق، تقدیر و معرفی افراد فعال حوزه چاپ استان برگزار شد، با بیان اینکه این گردهمایی بهانه‌ای است برای رسیدن به نتیجه‌ای سازنده اظهار داشت: خروجی مراسم امروز می‌تواند معطوف به ایستادن در نقطه‌ای شود که به اشتراکات برای رفع چالش‌های صنعت چاپ استان برسیم.

  وی با اشاره به چالش‌های صنعت چاپ استان تهران افزود: در شهرستان‌های استان مسئله چاپ و نشر باید با نگاه استانی دیده و وحدت رویه برای رفع چالش‌های این صنعت حفظ شود.

  خراسانی زاده با تأکید بر اینکه باید همه ظرفیت‌ها برای شهرستان‌ها عدالت محور شود، ادامه داد: ابتدا این وحدت و یکدلی باید در میان خود اهالی چاپ به وجود بیاید.

  وی با اشاره به رویکرد دولت مردمی اضافه کرد: اگر این اتحاد و وحدت رویه حفظ شود همه موارد مرتبط به خود صنف به مجموعه صنف و نشر سپرده می‌شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌هایی که به‌نوعی باید به این حوزه ورود کنند در نقش پشتیبان عمل می‌کنند.

  خراسانی زاده اضافه کرد: در این رهگذر مکان چاپ و نشر، نظارت و کنترل بر واحدهایی که فعالیت نمی‌کنند، مقابله با تخلف‌هایی که در حوزه چاپ اتفاق می‌افتد و به‌طورکلی همه سازوکارها باید به خود واحدها سپرده شود.

  وی یادآورد شد: اگر شما فعالان این حوزه به جمع‌بندی و اتحاد و وحدت رویه برسید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز از جایگاه قانونی خود با اقتدار از فعالان این صنف پشتیبانی می‌کند.

   

  سیاست حمایتی از اصناف و اتحادیه ها

  نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهرانسرهنگ نادر مرادی، رئیس پلیس اداره اماکن استان تهران نیز در نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران با تاکید بر اینکه سیاست ما در اصناف و اتحادیه ها حمایتی است، اظهار داشت: در هر کشور و جامعه بحث امنیت مهم ترین مسئله است چرا که هیچ صنعت و صنفی بدون امنیت قادر به فعالیت نیست.

  مرادی با تاکید بر اینکه صنعت چاپ، پشتیبان و تکمیل کننده امنیت در هر جامعه است اضافه کرد: در خصوص آموزش، رشد و فرهنگ و بالندگی هرجامعه، صنعت چاپ نقش پشتیبان دارد.

  وی با بیان اینکه امنیت روانی جامعه به صنعت چاپ باز می گردد، بیان داشت: تنها هدف ما در همه بازرسی ها تامین امنیت و آرامش در این حوزه است، چرا که هر موردی که چاپ می شود، جنبه روانی به دنبال دارد.

  مرادی همچنین به چاپ اقلام ضد فرهنگی و چاپ برند های خارجی بر تولیدات داخلی که در بازرسی ها مشاهده شده است، تاکید کرد: همه واحدها در این صنف باید تاییدیه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای چاپ داشته باشند.

   

  پیگیری مطالبات با تشکیل اتحادیه استانی صنعت چاپ

  نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهراناحمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران نیز در نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران تشکیل اتحادیه استانی را یک مسئله مهم خواند و گفت: با تشکیل این اتحادیه‌ها باید همه واحدهای چاپی شهرستان‌های تابعه استان تهران پوشش داده شود.

  ابوالحسنی ادامه داد: نبود این اتحادیه موجب شده تا واحدهای شهرستان ذیل اتحادیه‌های غیر صنفی فعالیت کنند و اتحاد و وحدت رویه‌ای برای پیگیری مطالبات وجود نداشته باشد.

  وی یکی از مزیت‌های مهم تشکیل اتحادیه استانی را افزایش قدرت اتحادیه در پیگیری مطالبات خواند و افزود: مشکلات صادرات باید حل شود زیرا تا زمانی که نتوانیم بازار منطقه را در دست بگیریم، نمی‌توانیم به اهداف برسیم.

  ابوالحسنی همچنین با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده بیان داشت: ماشین‌آلات ما در صنعت چاپ به روز است؛ بنابراین با همدلی و اتحاد، رسیدن به اهداف در این حوزه میسر می‌شود.

  صنعت چاپ قلب تپنده سایر صنایع

  نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران

  مجتبی معراج محمدی، رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران هم در نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران با بیان اینکه صنعت چاپ قلب تپنده دیگر صنایع است گفت: از مدیران و مسئولان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهم تشکیل شورای سیاست‌گذاری صنعت چاپ تسریع شود، چراکه در این شورا می‌توان برای این حوزه به درستی تصمیم‌گیری کرد.

  معراج محمدی با اشاره به اینکه در صنعت چاپ می‌توان از دیگر صنایع حمایت کرد ادامه داد: اگر هدف یکی است باید مسیر هم یکی باشد و با کنار گذاشتن تفرقه‌ها با همان سلحشوری اول انقلاب پیش برویم و جامعه را بسازیم.

   

  بیشتر بخوانید: نخستین آیین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران برگزار می شود 

  تهران پایتخت چاپ ایران است

  نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران

  ابراهیمی با اشاره به ظرفیت‌های واحد‌های چاپی استان تهران گفت: با توجه به شرایط و ظرفیت‌های چاپ استان تهران، باید گفت، تهران پایتخت چاپ ایران است. با درک همه ویژگی‌های صنعت چاپ تهران ستاد برگزاری بیست و یکمین دوره جشنواره ملی صنعت نشر، تصمیم گرفت تا جشنواره استانی نخستین بار در تهران برگزار شود بنابراین این مناسبت در تقویم اجرای جشنواره ملی قرار گرفت. اختتامیه بیست‌و‌یکمین دوره صنعت چاپ با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در اسفند‌ماه برگزار خواهد شد.

   وی درباره رویکرد‌های دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه رویکرد را پیگیری می‌کند. نخست هدایت، نظارت و حمایت بر حوزه چاپ؛ دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، غریبانه، چراغ خاموش و البته موتور روشن دغدغه‌مندانه پیگیر رفع مشکل فعالان ین صنعت بزرگ و ارزشمند چاپ است.

   ابراهیمی درباره اقدامات مدیریتی انجام شده در حوزه چاپ و نشر افزود: تنظیم سند تحول صنعت چاپ کشور، با تأیید و موافقت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال پیگیری است. تحول اجتناب‌ناپذیر است باید تحول را تجربه کنیم. واقعیت این است که نسبت به صنعت چاپ سال‌هاست که غفلت شده، راه نجات از غفلت گذشته، همدلی و همراهی و همکاری همه فعالان این حوزه است. با وجود همه مشکلات و چالش‌های موجود، تدوین سند تحول صنعت چاپ را در اولویت قرار داده‌ایم و در 45 روز اخیر طرح یا به عبارت دیگر پروپوزال آن به پایان رسیده است و به صورت مکتوب در اختیار روسای اتحادیه‌های سراسر کشور، مدیران کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها ارسال خواهد شد. سند تحول صنعت چاپ، سنگ بنای تحول این حوزه است.

   مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر با اشاره به دومین محور فعالیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: دومین رویکرد دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه تهیه آمار‌ دقیق در حوزه صنعت چاپ از سراسر کشور است؛ بنابراین بنا داریم آمار‌‌گیری صنعت چاپ کل کشور را با همکاری اتحادیه‌های سراسر کشور با محوریت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شود. برای ارجای این طرح ضمن بهره‌مندی از نظرات اتحادیه‌های تخصصی شاخص‌های مختلفی تعریف شده است.

   مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه به مقوله آموزش توجه ویژه شده است، بیان کرد: در حوزه آموزش مباحث مختلفی از‌جمله بحث سرمایه‌گذاری، تأمین اعتبار برای سرمایه‌گذاری و توسعه است. در دوره جدید به بازنگری همه دوره‌‌های آموزشی صنعت چاپ توجه شده است؛ بنابراین از صاحب‌نظران بهره‌مند شدیم و در مواد آموزشی مرتبط با مباحث فنی بر اساس اقتضائات و نیاز روز جامعه صنعت چاپ تدوین شده است. در حوزه محتوایی نیز اخیراً اتفاقات قابل‌توجهی را شاهد بودیم و دوره‌‌های آموزشی محتوایی که در گذشته وجود نداشته لحاظ، مصوب و برای دایره نوسازی و تحول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شده تا در تقویم اجرایی آموزش‌های ضمن خدمت و صنفی صنعت چاپ قرار بگیرد.

   ابراهیمی افزود: اخیراً بخشنامه‌ای به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها ابلاغ شده درباره برگزاری دوره‌های آموزشی فنی به اقتضاء شناخت اتحادیه‌های مربوطه به تناسب ظرفیت‌های استانی. نزدیک به 10 استان‌، دوره‌های آموزشی را اعلام کرده‌اند.

   وی درباره نظارت بر تولید محتوای محصولات چاپی گفت: مشکلات و دغدغه‌های مختلفی در حوزه تولید وجود دارد و نیازمند نظارت‌هایی است و در این حوزه نیز روسای اتحادیه‌های سراسر کشور را می‌‌طلبیم. یکی از سیاست‌های وزارت فرهنگ و فرهنگ و ارشاد اسلامی نظارت محتوایی بر تولیدات محصولات چاپی است. پیش‌تر با تخصیص اعتبار به ادارات کل استان‌ها، نظارت را انجام می‌دادند. با پیگیری‌های انجام شده، تدوین آئین‌نامه نظارت بر محصولات چاپی در سراسر کشور بود و البته صادرات و واردات این محصولات؛ علاوه ‌بر این آئین‌نامه نظارت بر محصولات فرهنگی هنری کشور با تولی‌گری دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین و ابلاغ شده است. سال جاری شاهد افزایش 75 درصدی بودجه نظارت بر محصولات چاپی بودیم که این موضوع به ادارات کل استان‌ها نیز اعلام شده است؛ بنابراین ادارات کل با همکاری اتحادیه برای نظارت بر محصولات چاپی اقدام خواهند کرد.

   مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اعتقاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بسته در چاپخانه‌های متخلف و یا نظارت بر واحد‌های چاپی نیست. نظارت را بر مبنای رعایت شأن اعتبار چاپخانه‌های تلقی می‌کنیم. مشکل اساسی، تفکر و طرح ایجابی برای تولید محتوای چاپی است که متأسفانه این موضوع مغفول مانده. چاپخانه‌دار، مسئول انجام سفارش است اما متأسفانه دفتر امور چاپ و دستگاه‌های متناظر نسب به تفکر طراحی و محتوایی که از سوی صاحب کالا تولید می‌شود، بی‌توجه هستیم.

   ابراهیمی با بیان اینکه درخواست سفارش‌دهنده از سوی هر یک از واحد‌‌های چاپی به واحد‌های چاپی‌ دیگری ارجاع و در نهایت تولید می‌شود، خطاب به مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران افزود: تقاضا داریم نشست‌های مشترکی برگزار کنیم و به‌عنوان متناظرین ـ دفتر امور چاپ و نشر ارشاد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ کنار اتحادیه‌ها ابتدا از تولید تفکری که مغایر با مقررات و قوانین است پیشگیری کنیم. قانون به صراحت به مسئولان دولتی تذکر داده است اگر شخصی حقیقی و یا حقوقی از رعایت قوانین تبلیغاتی کشور تخطی کند، با همکاری نیروی انتظامی می‌توانیم تا پلمب واحد چاپی پیش‌ برویم؛ اما به‌نظر می‌رسد دیواری کوتاه‌تر از واحد چاپی نیست؛ بنابراین استدعا می‌کنم هم واحد چاپی دیده شود و هم تولید‌کننده را.

   وی با بیان این مطلب که یکی از دغدغه‌های جدی در حوزه محتوایی است، ادامه داد: آمادگی بحث و بررسی با حضور همه فعالان این عرصه و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها هستیم. به همان نسبت که واحد‌های چاپی در تولید محصولات چاپ دخیل است سفارش‌دهندگان نیز دخیل هستند. در طی 10 سال فعالیت در حوزه چاپ و نشر، بی‌تردید انسان‌های شریف، علاقه‌مند، فرهیخته و فرهنگی این حوزه حاضر نیستند چاپخانه خود را با لیبل و لفاف خارجی از قاعده قانونی بی‌اعتبار کنند. امیدواریم با همدلی و همراهی آنچه را که موجب صنعت چاپ است را برای همدیگر بخواهیم و به‌دوراز اختلاف و چالش‌ها و نامهربانی می‌توانیم آینده درخشانی برای صنعت چاپ بسازیم.

   

   

  تقدیر از فعالان حوزه چاپ در نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران

  در نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران که با هدف تشویق، تقدیر و معرفی افراد فعال حوزه چاپ استان برگزار شد، از مریم صفری (مدیرعامل شرکت صفرتاصد تجارت ایرانیان)، امیرهوشنگ بغدادی (مدیرعامل شرکت مایرمنهوف)، امیرحسین رازقی (مدیر چاپ فرآرنگ آریا)، کامران کریمی آستانه (مدیر چاپخانه برجیس)، ساشا بکاریان (مدیر چاپخانه یاران پارس آرین)، هانی حنضلی زاده (مدیر چاپ نقش رنگ روناس)، مجید رضا اسماعیل زاده (مدیرعامل چاپ کیانچاپ فاروج)، علی ملک محمدی (مدیر چاپ لیبل من)، پرویز محمدی (مدیر چاپ مشعل آزادی)، علی نباتچیان (مدیر شرکت چاپ خودکار)، محمد اسمعیل قاضی (شرکت چاپ آریایی)، جلیل بختیاری (مدیر چاپ تقویم)، مهدی حاجیلو (مدیر چاپ نقش الماس)، رحیم نادری (مدیر چاپ 22 بهمن)، محمد اسماعیل کهن (مدیر چاپ دیجیتال کهن)، غلامرضا دیرمینا (مدیر لیتوگرافی نگارین پرتو)، رحمان آذری (مدیر چاپ کویر سبز) و مجتبی کریمی (مدیر چاپ مهر مبین) با اهدای تندیس و لوح سپاس تقدیر به عمل آمد.

  نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهراننخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهراننخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهراننخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهراننخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهراننخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهراننخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهراننخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهراننخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهراننخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهراننخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران

  نخستین آئین بزرگداشت اهالی صنعت چاپ تهران

  مطلب قبلیسرانجام طرح ملی کردن اینترنت
  مطلب بعدیدومین دوره کارگاه های آموزشی صنعت چاپ در آذربایجان غربی برگزار می شود

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک × سه =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.