کاهش حجم واردات محصولات چاپی با دسترس قرار دادن مواد اولیه

  گفت و گو با رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ

  0
  70
  واردات محصولات چاپی دوره آموزشی بازاریابی صادراتی

  واردات محصولات چاپی نتیجه فرسودگی ناوگان چاپ

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ، افزایش واردات محصولات چاپی را نتیجه فرسودگی ناوگان چاپ و کمبود مواد اولیه دانست.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم، بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ،  با اشاره به آمار منتشر شده از سوی اداره کل امور چاپ وزارت ارشاد درباره صادرات و واردات محصولات چاپی در سال 1400 گفت:‌ واردات 162 هزار تُن محصول چاپی در سال 1400 رقم بالایی است و باید مشخص شود که چه نوع کالاهایی به کشور وارد شده است.

  وی ادامه داد: در سال‌های اخیر صنعت چاپ در تولید محصولات چاپی تا اندازه‌ای خودکفا شده است اما در تولید برخی از بسته‌‌ بندی ‌های مواد غذایی از جمله تتراپک ‌ها هنوز نیازمند واردات هستیم، اما حجم آن به این رقم نمی‌رسد.

  واردات محصولات چاپی مواد اولیه صنعت چاپ

  عابدینی ادامه داد: مسائل اقتصادی و دشواری در واردات کالاهای چاپی ممکن است ممکن است منجر به عدم تولید محصولات چاپی در سال 1400 شده باشد،‌ در نتیجه تولیدکننده‌ ها نیازمند واردات شده‌اند. این در حالی است که اگر موارد اولیه در دسترس باشد،‌ حجم واردات محصولات چاپی بسیار بسیار کمتر از این رقم خواهد بود.

  وی کمبود مواد اولیه و دسترسی دشوار به مواد اولیه مرغوب را موجب زیان‌دهی در حوزه صادرات نیز دانست و گفت:‌ اگر مواد اولیه در دسترس باشد، صادرات محصولات چاپی ایران تا چهار برابر می‌تواند رشد داشته باشد. با توجه به اینکه ما کیفیت لازم در مواد اولیه در دسترس نداریم، بسته‌ بندی صادراتی کاهش پیدا می‌ کند.

  به گفته عابدینی مشکلات و موانع صنعت چاپ را از همه نظر در تنگنا قرار داده است،‌ هم از نظر تأمین مواد اولیه مشکل وجود دارد و هم نوسازی و تجهیز چاپخانه ‌ها به بحران جدی مبدل شده است.

  وی با اشاره به فرسودگی ناوگان صنعت چاپ ادامه می‌دهد:‌ در ابتدای دهه 90 ناوگان صنعت چاپ تا اندازه‌ ای به روز رسانی شد اما متأسفانه با گذشت زمان باز هم دچار چالش شده ‌ایم‌، با توجه به هزینه‌‌ های سنگین نرخ ارز برای واردات ماشین ‌آلات چاپخانه ‌ها به تنهایی امکان واردات را ندارند‌.

  بیشتر بخوانید: توسعه بازار صادراتی محصولات و خدمات چاپی با بهره مندی از توانمندی ها

  واردات محصولات چاپی محصولات چاپیعابدین ادامه داد: از سوی دیگر تسهیلاتی نیز در اختیار نیست که بتوان با کمک آن‌ها نوسازی را انجام داد. در نتیجه فرسودگی ناوگان موجب شده تا از استاندارد و کیفیت محصولات چاپی دور شویم، این موجب می‌شود تا در نهایت نتوانیم یکسری از نیازهای داخلی را تأمین کنیم در نتیجه تولیدکننده به واردات رو می‌ آورد و حجم واردات محصولات چاپی رو به افزایش می‌ گذارد. صنعت چاپ داخلی نیز رفته رفته از صحنه رقابت خارج می‌ شود.

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ گفت: صنعت چاپ صنعت استراتژیکی برای صادرات به شمار می ‌آید،‌ اگر نیازهای این صنعت به درستی تامین شود،‌ در صادرات دیگر محصولات نیز موفق ‌تر عمل خواهیم کرد. بدیهی است که اگر صنعت چاپ تقویت نشود،‌ نمی ‌تواند در بازارهای بین ‌المللی کالای خوب رقابتی تولید کند.

  مطلب قبلیتصویب حداقل حقوق گمرکی برای واردات ماشین آلات چاپ
  مطلب بعدیتامین کاغذ کتاب‌های درسی در کشور

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو × یک =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.