ایجاد تشکل‌ برای ارتقا صنعت چاپ لرستان

  گفت و گو با عبدالحسین رشنو رئیس پیشین اتحادیه چاپخانه داران استان لرستان

  0
  86
  صنعت چاپ لرستان

  صنعت چاپ به سمت بسته بندی متمایل شده است، این تغییری بود که از تهران آغاز شده است و در حال حاضر به استان های دیگر نیز راه پیدا کرده است و ما از آن ناگزیر هستیم؛ برای ایجاد این تغییر نیز ما نیازمند تسهیلات جدید و به روزرسانی هستیم که با اندکی کمک های دولتی امکانش فراهم می شود.صنعت چاپ لرستان نیز نیازمند تغییرات است.

  عبدالحسین رشنو رئیس پیشین اتحادیه چاپخانه داران استان لرستان و رئیس مجمع کنونی صنعت چاپ استان است؛ وی که هم اکنون دارای مدرک دکتری رشته مکانیک است، تزهای ارشد و دکتری خود را در بخش مربوط به صنعت چاپ تکمیل کرده و همواره بر امر آموزش تاکید داشته و دارد. این فعال حوزه چاپ در همین رابطه دروسی را در دانشگاه و در بخش چاپ تدریس می کند که می تواند راهگشایی جوانانی باشد که در این رسته فعالیت می کنند و یا خواهان ورود به این حوزه هستند.صنعت چاپ لرستان

  صنعت چاپ لرستانمدیر چاپخانه رشنو درباره وضعیت صنعت چاپ استان لرستان به چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ لرستان مانند وضعیت همه استان های کشور با بحران روبرو است. یکی از این مشکلات که دست و پای همه چاپخانه داران استان لرستان را به نوعی بسته است، مشکل مالیات بر ارزش افزوده است. مذاکراتی زیادی در این رابطه انجام شده و امید است برای حذف آن اقدامات لازم صورت بگیرد.

  وی در همین رابطه افزود: مالیات بر ارزش افزوده معضلی است که شاید برای چاپخانه های بزرگ چندان مسئله ای نباشد اما برای چاپخانه های شهرستان ها بسیار سنگین است و مجموعه های چاپی بسیاری در همین رابطه مجبور به تعطیل کردن شدند.

  رشنو اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات چاپخانه ها موضوع بیمه تامین اجتماعی است؛ در بخشنامه جدید سازمان تامین اجتماعی چاپخانه هایی که جابجا شدند یا تازه تاسیس هستند معافیت حق بیمه کارفرما شاملشان نمی‌شود. از سال 65 تا کنون که چاپخانه ها از معافیت استفاده می کردند، صنعت چاپ توانست نفسی تازه کند؛ که با تغییر قانون از مواهب این قانون محروم شدند.

  صنعت چاپ لرستان

  صنعت چاپ لرستان و لزوم ایجاد تغییر

  رئیس مجمع چاپخانه داران استان لرستان در ادامه  افزود: چندی است که صنعت چاپ به سمت بسته بندی متمایل شده است، این تغییری بود که از تهران آغاز شده است و در حال حاضر به استان های دیگر نیز راه پیدا کرده است و ما از آن ناگزیر هستیم؛ برای ایجاد این تغییر نیز ما نیازمند تسهیلات جدید و به روزرسانی هستیم که با اندکی کمک های دولتی امکانش فراهم می شود.صنعت چاپ لرستان نیز نیازمند تغییر است.

  وی درباره  چگونگی وضعیت سفارش های استان اظهار داشت: بیرون رفتن سفارش ها از استان وجود دارد؛ اما اگر مسئله به روزرسانی ،  پیگیری شود مسلما سفارش ها در خود استان انجام می پذیرد و دیگر نیازی به برون سپاری نخواهد بود؛ وقتی هزینه های حمل و نقل حذف شود قیمت های خود استان به صرفه تر خواهد بود.

  بیشتر بدانید:تجلیل از خانواده شهدا در بیست ‌و ‌یکمین جشنواره ملی صنعت چاپ

  رئیس مجمع چاپخانه داران استان لرستان افزود: چندین سال پیش بنده رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان لرستان بودم اما متاسفانه به دلیل مشغله های فردی زیادی که داشتم مجبور شدم از سمتم کناره گیری کنم؛ و چند وقت بعد نیز اتحادیه به دلایلی منحل شد. اتحادیه شرایط خاص خود را دارد و یک نیروی تمام وقت و کاملا آزاد طلب می کند؛ ولی زمانی که تشکلی با قدرت اجرایی شکل بگیرد بسیاری از مشکلات با حضور این تشکل حل خواهد شد. باید یک تشکل کشوری و به تبع آن تشکل استانی به وجود بیاید. بنده تجربه حضور در هر دوی این ساختارها را داشته ام و باید بگویم تشکل ها به مراتب می توانند موثرتر از اتحادیه عمل کنند.

  وی در پایان تصریح کرد:  من همیشه گفته ام صنعت چاپ یک صنعت مادر است و شما در هر صنفی از نجاری، آهنگری، پزشکی، خودروسازی، الکترونیک و … رد پای این صنعت را مشاهده می کنید؛ بنابر این هیچگاه از بین نخواهد رفت اما به شرط آنکه چاپخانه داران از فرصت های خود به خوبی استفاده کنند و دولتمردان ما نیز تسهیلات صحیح و اصولی به این صنعت مهم و هم کاره اختصاص دهند.صنعت چاپ لرستان

  مطلب قبلیتجلیل از خانواده شهدا در بیست ‌و ‌یکمین جشنواره ملی صنعت چاپ
  مطلب بعدینگاه به انجمن ناشران آموزشی باید نگاهی مثبت و علمی باشد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  ده + هجده =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.