قزوین یکی از پایگاه های اصلی چاپ در کشور

  گفت و گو با محمد حسین اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

  0
  66
  پایگاه های اصلی چاپ در کشور

  قزوین یکی از پایگاه های اصلی چاپ در کشور نیازمند توجه و حمایت

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان درباره جایگاه صنعت چاپ استان گفت: قزوین از مراکز و پایگاه های اصلی چاپ در کشور شناخته می ‌شود و مجموعه ‌های بزرگی از چاپ و نشر در استان وجود دارد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین محمد حسین اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان درباره جایگاه صنعت چاپ استان گفت: قزوین از مراکز و پایگاه های اصلی چاپ در کشور شناخته می ‌شود و مجموعه ‌های بزرگی از چاپ و نشر در استان وجود دارد؛ اما در طول سال ‌های اخیر تحریم‌ ها فشار زیادی را به این صنعت فرهنگی وارد کرده و تأمین بسیاری از مواد مصرفی و قطعات یدکی مورد نیاز چاپخانه ‌ها که باید از خارج وارد می‌شد با مشکل مواجه شده است. پایگاه های اصلی چاپ در کشور

  اسماعیلی درباره حمایت ‌های صورت گرفته از صنعت چاپ عنوان کرد: کرونا مشکلات چاپخانه ‌داران را دو چندان کرد و دولت سعی کرد با بسته ‌های حمایتی و تسهیلات بانکی بخشی از این آسیب ‌ها را جبران کند که البته در برابر آسیب‌ های وارد شده چیز قابل توجهی نیست، در این راستا در سال 99 در مجموع 13 میلیارد و 372 میلون تومان وام با سود 12 درصد به 62 واحد چاپی استان پرداخت شده است و سعی داریم در سال جاری پیگیری کرده و این میزان را افزایش دهیم.

  وی با بیان اینکه برای برخورد با مراکز غیرمجاز جلسات متعددی  با ارگان ‌های متولی برگزار شده و در مواردی هم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با آن واحدها برخورد و مکاتبه داشته بیان کرد: اتحادیه چاپخانه ‌داران با اتحادیه عرضه محصولات فرهنگی ادغام شده و ما پیگیر اتحادیه تخصصی و مستقل هستیم و مذاکرات جدی را انجام داده ‌ایم و با داشتن اتحادیه استانی و مخصوص صنعت چاپ قطعا نظارت ‌ها نیز تقویت خواهد شد.

  این مسئول درباره وجود واسطه‌ ها در صنعت چاپ اظهار کرد: اگر وجود آن‌ ها دقیق، علمی و کارشناسی باشد مشکلی ندارد و در حال حاضر هم بسیاری از سفارشاتی که در استان انجام می ‌شود از سایر استان‌ ها گرفته شده و از این رو کلیت وجود واسطه ‌ها مشکلی ندارد؛ اما باتوجه به ظرفیت استان در جلسات شورای اداری تاکید خواهیم کرد که دستگاه ‌های اجرایی در سفارشات چاپی خود، چاپخانه ‌های استان را در اولویت قرار دهند.

  بیشتر بخوانید: گرانی نا معقول مواد اولیه صنعت چاپ

  اسماعیلی افزود: استان قزوین سال گذشته با صدور 216 مجوز برای صادرات محصولات فرهنگی، چاپ و بسته ‌بندی و صادرات 2 هزار و 74 تن محصول به افغانستان، عراق، ارمنستان و چند کشور دیگر استان برتر در این زمینه شناخته شد، طی نیمه نخست سال جاری نیز 91 مجوز صادر شده و 2 هزار و 253 تن محصول صادر شده که نسبت به سال قبل افزایش قابل توجهی داشته است. پایگاه های اصلی چاپ در کشور

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  4 × پنج =