استقرار 120 واحد چاپی در شهرک چاپ و نشر مشهد

  گفت و گو با علی مغانی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان رضوی

  0
  68
  شهرک چاپ و نشر مشهد

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان رضوی گفت: بیش از 60 درصد شهرک چاپ و نشر مشهد تکمیل شده است، قرار است 120 واحد چاپی فعال در رسته‌های مختلف در این شهرک مستقر شوند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ علی مغانی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان رضوی با اشاره به وضعیت شهرک چاپ و نشر مشهد، گفت: تاکنون بیش از 60 درصد شهرک چاپ و نشر مشهد شامل ساخت ساختمان‌ ها به پایان رسیده و برای حدود 35 درصد چاپخانه‌ ها ماشین‌ آلات نصب و تکمیل شده است.

   وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که گریبان اهالی چاپ و نشر مشهد را گرفته این است که ماشین‌ هایی که چاپخانه‌ ها در داخل شهر داشتن، اغلب قدیمی هستند و نوسازی و بازسازی نشده‌اند.

  مغانی با بیان اینکه واحدهای چاپی جدید در شهرک چاپ و نشر مشهد نیازمند ماشین‌آلات و دستگاه‌های به‌روز است، عنوان کرد: به دلیل گسترده بودن فضای واحدها در این شهرک، امکان افزایش ظرفیت دستگاه‌ ها برای چاپخانه‌ ها وجود دارد اما با توجه به شرایطی که در بخش اعتبارات وجود دارد، این موضوع به سختی محقق می‌شود.

   وی در این زمینه توضیح داد: ماشین چاپ چهار رنگ تا چند سال پیش حدود دو میلیارد تومان قیمت داشت اما الان به بیش از 10 میلیارد تومان رسیده است که بازپرداخت‌های بانکی آن بسیار سنگین است و به بازپرداخت‌های طولانی مدت نیاز داریم.

   مغانی با اشاره به ملاقات با معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: معاون فرهنگی در این دیدار، قول مساعدت و همکاری دادند تا اعتباراتی برای این بخش اختصاص داده شود تا چاپخانه‌ داران بتوانند برای نوسازی ناوگان صنعت چاپ خود اقدام کنند.

   وی با بیان اینکه خراسان رضوی در سال گذشته بیش از 1500 میلیارد تومان صادرات کالاهای چاپی داشته است، افزود: این رقم در حوزه صادرات کالاهای غیرنفتی بسیار قابل توجه است و در مقایسه با سایر کالاهای صادراتی ارزش بسیار زیادی دارد.

  شهرک چاپ و نشر مشهدشهرک چاپ و نشر مشهد؛ قطب صنعت چاپ منطقه

   رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان رضوی با اشاره به اهمیت شهرک چاپ و نشر مشهد، گفت: این شهرک می‌تواند به عنوان قطب صنعت چاپ منطقه به‌شمار آید زیرا خراسان رضوی با پنج کشور هم‌مرز است و جذب سفارش کالاهای چاپی به راحتی از این کشورها امکان‌پذیر است.

  مغانی همچنین با طرح این موضوع که قرار است 128 واحد در شهرک چاپ و نشر مشهد مستقر شوند، عنوان کرد: این شهرک در فاز چهار شهرک صنعتی طوس قرار دارد، بخش عمده‌ای از کارهای چاپی قرار است در این شهرک ساماندهی شود و طی پنج سال اخیر تلاش‌ های زیادی برای آماده‌ سازی و خیابان‌ سازی ان مکان انجام شده است.

  بیشتر بخوانید: بررسی مسائل و مشکلات صنعت چاپ استان خراسان جنوبی

  شهرک چاپ و نشر مشهدمغانی تاکید کرد: در این زمینه امیدواریم ارگان‌ های دولتی در تعامل با یکدیگر برنامه‌ریزی‌ هایی انجام بدهند تا برخی از موانع ساده مثل تامین و خرید ماشین‌آلات و دستگاه‌های چاپ یا نوسازی این دستگاه‌ها با استفاده از اعتبارات بانکی برطرف شود.

   به گفته وی، قرار است به زودی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به خراسان رضوی سفر داشته باشد و از شهرک، روند فعالیت و چگونگی انجام کار آن بازدید کند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  11 + شانزده =