تسهیلات کاغذ دولتی و وعده هایی که محقق نشد

  0
  72
  تسهیلات کاغذ دولتی

  به گفته معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه ناشرانی که فعالیت خوب فرهنگی داشته باشند، می‌توانند از تسهیلات کاغذ دولتی بهره‌مند شوند. با این وجود کاغذ هنوز به برخی ناشران فعال کشور هنوز اختصاص داده نشده است.

   

  پییگیری مداوم ناشران برای دریافت تسهیلات کاغذ دولتی

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پیش از این یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تخصیص و تسهیلات کاغذ دولتی به ناشران گفته بود: کارگروهی که برای کاغذ در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده است، همچنان تقاضای ناشران برای دریافت کاغذ را بررسی می‌کند.

  وی ادامه داد: کارگروه کاغذ در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کاغذ مورد نیاز ناشران را براساس فعالیت فرهنگی شان و عملکردی که دوره قبل در زمینه گرفتن کاغذ داشتند، بررسی می‌کند. این کارگروه بر اساس گزارش‌های واصله درباره اینکه ناشران از کاغذ به درستی استفاده کرده اند یا نه، حواله دریافت کاغذ را صادر می‌کنند. اتحادیه تعاونی‌های ناشران وظیفه تحویل کاغذ را در این میان به عهده دارد.

  معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اینکه تسهیلات کاغذ دولتی به همه ناشران تعلق می‌گیرد یا خیر، ابراز کرد: در دوره کنونی هم حتماً ناشران فعال‌تر در زمینه فرهنگی از کاغذ دولتی بهره‌مند می‌شوند، نه ناشرانی که فعالیت دارند، اما به دریافت کاغذ دولتی نیاز ندارند. به عبارت دیگر همه ناشرانی که فعالیت خوب فرهنگی داشته باشند، می‌توانند از تسهیلات کاغذ دولتی بهره‌مند شوند.

   

  تصویب درخواست ۱۰۹ ناشر برای دریافت کاغذ

  این درحالی است که حسین عابدینی، مدیرمسئول انتشارات سفیراردهال در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره تخصیص کاغذ به ناشران بیان کرد: وزارت ارشاد اعلام کرده است که به ۱۰۹ ناشر کاغذ اختصاص می‌یابد. این تنها یک خبر است ،کاغذ را در اختیار طیفی خاصی از ناشران قرار دادند و انتشارات سفیراردهال نامش در میان ناشران دریافت کننده کاغذ نبود. باوجود اینکه تا پیش از این تمام کاغذ‌هایی که از اتحادیه ناشران و کتابفروشان دریافت کرده است در قالب کتاب منتشر شدند.

  وی ادامه داد: انتشارات سفیراردهال هیچ گونه کتاب ضد ارزشی منتشر نمی‌کند. در کارنامه انتشارات ما می‌توان عنوان کتابی را دید که تفسیر شاعرانه‌ای از قرآن است. علاوه بر آن در زمینه دریافت وام هم با مشکل روبه رو شدیم. به ما وام تسهیلات کرونایی تعلق نگرفت و به ناشرانی ۱۲۰ میلیون وام با بهره چهاردرصد دادند که توان باز پراخت وام را نداشتند و خودم ضامن این ناشران برای دریافت وامشان شدم.

  مدیر مسئول انتشارات سفیراردهال ادامه داد: انتشارات سفیراردهال مجبور شد از وام ۸۰ میلیونی با سود ۱۸ درصد استفاده کند. این درحالی است که هم اکنون برای پرداخت حقوق کارکنان انتشاراتی با مشکل مواجه شدیم.

   

  دریافت کاغذ مقطعی است

  احمد دولت آبادی، مدیرمسئول انتشارات نگارتابان با اشاره به اینکه اکثر ناشران برای دریافت کاغذ در سامانه وزارت ارشاد ثبت نام کردند اظهار داشت: وزارت ارشاد تسهیلات کاغذ دولتی را به صورت مقطعی در اختیار ناشران قرار می‌دهند.

  وی ادامه داد: انتشارات نگار تابان هم از جمله انتشاراتی‌هایی بود که برای دریافت تسهیلات کاغذ دولتی در سامانه وزارت ارشاد ثبت نام کرد. هنوز کاغذ مورد نیازمان را از این وزارتخانه دریافت نکردیم. با دو سه ناشر فعال دیگر هم صحبت کردم، برخی از آن‌ها حتی سال گذشته در سامانه دریافت کاغذ ثبت نام کردند. امیدوارم تا چند روز آینده و  پیش از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران کاغذ در اختیار ناشران  قرار بگیرد.

  بیشتر بخوانید: مدیرعامل جدید شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران معرفی شد

  مدیرمسئول انتشارات نگارتابان با اشاره به اینکه براساس خبری که اعلام کره بودند؛ کاغذ نوبتی در اختیار ناشران قرار می‌گیرد اظهار کرد: معلوم نیست چه زمانی کاغذ در اختیار تمام ناشران قرار بگیرد. بنابر گفته وزارت ارشاد تاکنون در مجموع به ۲۲۰ تا ۲۳۰ ناشر کاغذ دادند. انتشارات نگارتابان هم به وعده مسئولان اکتفا کرده است و به وعده شان بدبین نیستیم. امید است ناشرانی که واقعا استحقاق آن را داشته باشند، به حقشان برسند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  20 + 3 =