آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپ؛ یک صنف، یک خانواده

  0
  162
  آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپ

  آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپ در شامگاه پنجشنبه 10 شهریورماه با حضور جمعی از مسئولان، پیشکسوتان و فعالان صنعت معظم چاپ در سالن اجتماعات موسسه اطلاعات برگزار شد.

  معرفی توانمندی‌ها و دستاوردها و نیازها

  در ابتدای آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپ بیژن گلستانیان، فعال صنعت چاپ ضمن خیرمقدم به مدعوین، گفت: مراسم امشب به مناسبت تجلیل و بزرگداشت صنعت چاپ است. صنعتی که با نقاشی روی دیواره ‌ها حداقل از ۷۰ هزار سال قبل شروع شده و امروز به چنان جایگاه رفیعی رسیده که جز صنایع پایه محسوب می ‌شود و ثمرات آن قابل رویت است. 

  وی ادامه داد: مسلما مسئولان و متولیان برگزاری این جشنواره در فرصتی اندک نمی‌توانند آنچه در شأن این صنعت بزرگ است را معرفی کنند اما امیدواریم از همین فرصت کوتاه در محضر شما بزرگان بیشترین بهره را برای معرفی توانمندی‌ها و دستاوردها و نیازهای صنعت چاپ ببریم.

  آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپتاسیس خانه نوآوری چاپ

  در ادامه آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپ پرویز کرمی، مشاور علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس مرکز فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق اظهار داشت: من به عنوان مصرف کننده چاپ معتقدم چاپ یکی از شاخه‌های صنایع فرهنگی است.

  رئیس مرکز فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق افزود: صنایع خلاق دو هزار و ۷۰۰ میلیارد گردش مالی در سطح جهان دارد و ۵۰ میلیون اشتغال مستقیم ایجاد کرده است. سهم ایران از این گردش مالی با داشتن یک درصد از جمعیت جهان و یک درصد از خاک قابل سکونت جهان تنها یک درصد این مبلغ است که باید بیشتر شود.

  کرمی ادامه داد: چالش بزرگ ایران اقتصاد نفتی و واردات محور و عدم توفیق در تولید ایران ساخت است.

  مشاور علمی و فناوری ریاست جمهوری مشکل صنعت چاپ را در حوزه تجهیزات و مواد اولیه برشمرد که قوانین و بروکراسی دولت مانع رشد صنعت چاپ در بخش خصوصی شده است.

  کرمی افزود: شرکت‌های دانش بنیان مرجع خوبی برای رشد هستند که در این زمینه قانون استفاده از تسهیلات دانش بنیان وجود دارد.

  وی تصریح کرد: همچنین طرح کلان ملی دولت به عنوان حامی و سیاست‌گذار و رفع کننده نیاز کشور برای تولید وجود دارد. شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند وارد این حوزه شوند.

  رئیس مرکز فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق در این رابطه به اتحادیه چاپخانه داران تهران پیشنهاد تاسیس مرکز نوآوری چاپ یا خانه نوآوری چاپ را ارائه کرد و بیان داشت: یک چالش مهم دیگر صنعت چاپ بخش دیجیتال است که امیدوارم با تشکیل این مرکز قدمی برای رفع آن برداشته شود و ما در معاونت علمی از این موضوع حمایت خواهیم کرد.

  آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپعملکرد اتحادیه چاپخانه داران تهران

  پس از سخنان پرویز کرمی، مشاور علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس مرکز فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق کلیپی از عملکرد اتحادیه چاپخانه داران تهران اعم از تشکیل کارگروه ها، جلسات متعدد، برگزاری کارگاه های آموزشی و مدیریتی، عقد قراردادهای مختلف بین صنعت و دانشکده ها و بانک ها  و غیره  در یک سال گذشته پخش شد و به سمع و نظر  حاضران در آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپ رسید.

  در ادامه آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپ در کلیپی کوتاه به معرفی اسپانسرهای این مراسم  که شامل مجموعه صفرتا 100، مجتمع چاپ و بسته بندی هودیس پارس، شرکت کارینا پارس و مجتمع چاپ نقش الماس بود پرداختند.

   

  کمک ظرفیت های صنعت چاپ به صادرات فرهنگی

  محمدرضا بهمنی معاون فرهنگی بین الملل سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان داشت: ما موضوع صادرات فرهنگی را در دستور کار سازمان قرار داده ایم؛ چرا که معتقدیم یکی از راه های تاثیرگذاری فرهنگی توسعه صادرات فرهنگی است. بی شک صادرات خدمات چاپ می تواند به صادرات فرهنگی کمک کند، ما باید ظرفیت صادرات مان را به کشورهای همسایه در منطقه معرفی کنیم و این کار را از طریق رایزن های فرهنگی انجام دهیم.

  وی در ادامه افزود: ما ۶۰ رایزن فرهنگی در کشورهای مختلف به همین منظور داریم، در همین راستا نیز باید محتواهای در خور و شایسته ای تدارک ببینیم.

  بهمنی همچنین بیان داشت: صنعت چاپ و بسته بندی می تواند ظرفیت شتاب دهندگی در صادرات فرهنگی ایجاد کند؛ به این معنا که محصولات فرهنگی مان را در یک بسته بندی شایسته عرضه کنیم. ما آمادگی این را داریم تا ظرفیت های استارت آپی لازم برای این بخش را فراهم کنیم. ظرفیت های صنعت چاپ باید به کمک صادرات فرهنگی بیاید.

  پس از سخنرانی دکتر محمدرضا بهمنی، معاون فرهنگی بین الملل سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی فیلمی که به معرفی متخصص فنی و تعمیرکار پیشکسوت نمونه، سرمایه گزار نمونه، بانوی پیشکسوت صنعت چاپ، اشتغال آفرین و صادرکننده نمونه و در انتها کارگران نمونه صنعت چاپ به نمایش گذاشته شد.

   

  حل مشکلات صنعت چاپ با همگرایی دولت

  در ادامه آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپ سید محمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور با گرامی داشت یاد و خاطره حجت الاسلام محمود دعایی بیان داشت: در حال حاضر همگرایی در دولت ایجاد شده است که می تواند فرصت خوبی برای حل مشکلات صنعت چاپ کشور باشد.

  وی افزود: در چند سال اخیر مراکز صنعتی بسیاری به کمک عزم و اراده دولت احیا شده است؛ و امیدوار هستیم که با کمک شما فعالان صنعت چاپ شاهد رشد این بخش نیز باشیم.

  حسینی در ادامه اظهار داشت: همه چیز در دنیای جدید با صنعت چاپ گره خورده است، این صنعت حوزه ای پیشرو است؛ بنابر این ما باید با کمک شرکت های دانش بنیان صنعت چاپ را به جایگاه شایسته اش نزدیک کنیم تا در منطقه حرف های جدیدی برای گفتن داشته باشد.

  حسینی افزود: این دولت، دولتی تحولگرا است؛ تمامی وازتخانه های این دولت آماده هستند تا در تمامی بخش ها به کمک صنعت چاپ بشتابند. انتظاراتی که دارید را بیان کنید، دولت و مجلس حمایت های لازم را به عمل خواهد آورد.

  وی با مهم خواندن امر آموزش در صنعت چاپ بیان داشت: در این حوزه دیگر نمی توان به صورت سنتی عمل کرد، از کارگاه های آموزشی که در این زمینه برپا کرده اید بسیار سپاسگزار هستیم و امیدواریم که شاهد تاثیرات مثبت آن در آینده نه چندان دور باشیم.

  حسینی در پایان اظهار داشت: روزی که به  نام صنعت چاپ، نام گذاری شده فرصتی است مغتنم تا نگاهی به کارنامه گذشته ما داشته باشیم و برنامه های جدیدی برای آینده تدوین کنیم.

  بیشتر بخوانید:آیین نکوداشت روز ملی صنعت چاپ؛ جشنواره ای برای همه رسته ها

   

  تقدیرهای آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپ

  در انتهای مراسم آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپ؛ ابتدا از خانواده محترم مرحوم حجت الاسلام دعایی تقدیر صورت گرفت، سپس در بخش یک عمر تلاش و تاثیرگذاری در صنعت چاپ از مهرشاد گلستانیان (چاپ ایران زمین)، در بخش بانوی نمونه پیشکسوت از مولود مهتاب خواه، در بخش پیشکسوت نمونه از هادی گل‌بخش (چاپ زرین)، در بخش اشتغال آفرین نمونه از بهمن بیاضیان (چاپ پلات)، در بخش سرمایه گذار نمونه از محمود پیشعلی (چاپخانه فرارنگ آریا)، در بخش صادرکننده نمونه از امیر هومن محمدی (چاپخانه هودیس پارس)، در بخش شرکت برگزیده دانش بنیان صنعت چاپ از محمد دلیری (شرکت خانه چاپ چکاوک)، پیشکسوت متخصص فنی و تعمیرکار از مرتضی خاتون آبادی، در بخش بهترین برنامه اجرایی اتحادیه از الهام نرجه پور روابط عمومی اتحادیه چاپخانه داران تهران با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

  همچنین از نورالله محمد دوستی، سیدمحسن موسوی، داوود الهیاری، سید محمد طلایی زواره، محرم محمدزاده ، رضا اشکیور، محمد جهانگیری به عنوان کارگران نمونه چاپ تجلیل به عمل آمد.

  آیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپآیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپآیین پاسداشت روز ملی صنعت چاپ

  مطلب قبلیدیدار محمد حاذق نژاد با هیئت مدیره شرکت تعاونی لیتوگراف
  مطلب بعدیصدور مجوزهای صنعت چاپ به صورت الکترونیکی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × 2 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.