نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ برگزار شد

  0
  101
  نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار

  نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران صبح امروز (10 اردیبهشت ماه) در اتحادیه چاپخانه داران تهران برگزار شد.

   

  نشست خبری مراسم آیین سپاس چهره های ماندگار با حضور مدیر کل ارشاد 

  به گزارش خبرنگار چاپ و نشر آنلاین نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران با حضور علی‌ اکبر ابراهیمی، مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت ارشاد، احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران و رئیس کمیته اجرایی آیین سپاس چهره های ماندگار، علی طارمی نایب رئیس کمیته اجرایی آیین سپاس چهره های ماندگار، اسکندر خمسه پور رئیس هیئت امنا و رئیس انجمن پیشکسوتان صنعت چاپ ایران و مجید پریخواه دبیر اجرایی آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران برگزار شد.

  نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگارانتخاب چهره های برتر چاپ از سراسر کشور

  در ابتدای نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ مجید پریخواه، دبیر اجرایی ضمن خیرمقدم به اصحاب رسانه اظهار داشت: آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ به صورت صنفی برگزار می شود اما وزیر ارشاد و مدیرکل دفتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از روز نخست حامی این برنامه بودند. ما با هماهنگی و راهنمایی های وزارتخانه کار را پیش بردیم و تا مرحله اجرایی رساندیم.

  وی تصریح کرد: هنگامی که در این مراسم سخن از صنعت چاپ به میان می آید منظور صنعت چاپ و صنایع وابسته به آن مانند بسته بندی و نشر است. انتخاب چهره های برگزیده از سراسر کشور ملاک بوده و تنها به تهران اختصاص ندارد.

   

  بخش خصوصی حامی برگزار کنندگان

  اسکندر خمسه پور در ادامه نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ اظهار داشت: تقدیر از پیشکسوتان، بزرگان و کارآفرینان صنعت چاپ برای نخستین بار در ایران توسط بخش خصوصی انجام می شود. از تمام کسانی که برای به ثمر نشستن این مراسم از ما حمایت کرده و یاری رساندند، تشکر می کنم.

  نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگاروزارت ارشاد، حامی معنوی مراسم

  علی اکبر ابراهیمی نیز در ادامه نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران ضمن تبریک به صنف چاپ به دلیل حصول نتیجه برای تلاش دو ساله به منظور برگزاری مراسم پاسداشت چهره های ماندگار این صنعت اظهار داشت: به هیئت امنا، انجمن و اتحادیه های صنفی تبریک می گویم و امیدوارم که در 20 اردیبهشت ماه شاهد برگزاری مراسم خوبی باشیم که در خور شأن و جایگاه این صنعت معظم باشد.

  وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار در رابطه با نقش وزارت ارشاد برای برگزاری این مراسم گفت: موسسه طراح این مراسم در سال 1397 به دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کرد. در این زمینه دیدگاه وزارت ارشاد براساس وسعت و شرایط کار این بود که آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران به صورت کاملا صنفی برگزار شود.

  ابراهیمی افزود: در نهایت این پروژه در سال 1398 شروع شد و وزارت ارشاد اسلامی به عنوان حامی معنوی و اداری برگزار کنندگان این مراسم همواره در کنارشان قرار داشت و اکنون نیز در خدمت آنها خواهیم بود.

  وی با بیان اینکه پیشکسوتان و مفاخر این صنعت سرمایه های گرانبهای فکری و معنوی کشور هستند، اظهار داشت: جایگاه والای این عزیزان تکلیف بزرگی را بر دوش دفتر چاپ و اتحادیه های سراسر کشور به منظور برنامه ریزی برای انتقال تجربیاتشان به جوانان خواهد گذاشت. ما در وزارت ارشاد تلاشمان بر این است که این موضوع را با جدیت بیشتری پیش از گذشته پیگیری کنیم.

   

  تجلیل از 100 چهره برتر صنعت چاپ

  در ادامه نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران و رئیس کمیته اجرایی این مراسم اظهار داشت: این نشست به منظور معرفی خط مشی و برنامه های پیش رو در آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ است. در این مراسم از 100 چهره برتر این صنعت تجلیل و قدر دانی خواهد شد.

  وی در نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار  ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی صنعت چاپ کشور در طول این دو سال همواره حامی ما برای برگزاری این مراسم بوده است. بدون همدلی وزیر ارشاد و مدیر کل دفتر چاپ و نشر ما نمی توانستیم به کار خود ادامه بدهیم.

  نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگاربهانه ای برای تهیه تاریخ شفاهی صنعت چاپ 

  علی طارمی پیشکسوت صنعت چاپ و نایب رئیس کمیته اجرایی در ادامه نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ضمن ابراز خوشحالی از به ثمر نشستن تلاش دو ساله برگزار کنندگان این مراسم بیان داشت: این مراسم در روز 20 اردیبهشت در هتل اسیپناس پالاس برگزار خواهد شد.

  وی با بیان اینکه ایده اصلی برگزاری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ در سال 1398 توسط مجید پریخواه و محمد رسولی با وزارت ارشاد و سپس اتحادیه چاپخانه داران تهران مطرح شد، ادامه داد: پایان قرن چهاردهم و آغاز قرن پانزدهم دلیل خوبی برای تهیه تاریخ شفاهی یکصد ساله صنعت چاپ بود تا به این واسطه همکاران به ویژه نسل جوان صنعت چاپ را با آنچه در قرن گذشته بر شکل گیری و تحولات صنعت چاپ گذشته آشنا سازیم.

  طارمی در ادامه سخنان خود در نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ گفت: پس از آن با حدود 60 نفر از بزرگان صنعت چاپ در رابطه با نحوه برنامه ریزی مشورت و پس از آن هیئت امنا، کمیته اجرایی، خزانه داری و دبیرخانه مراسم تشکیل شد.

  به گفته نایب رئیس کمیته اجرایی مراسم آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ این مراسم برای نخستین بار توسط اعضای صنعت چاپ برگزار می شود و تمام کارهای آن از مسائل مالی تا برنامه ریزی و محتوا بر دوش اهالی این صنف بوده است. وی ادامه داد: هفده چاپخانه و موسسه چاپی بزرگ از حامیان مالی این پرژوه هستند که جای تقدیر دارد. بدنه چاپ باید بدانند که دیگران چه نقشی در بزگراری این رویداد مهم داشته و دارند.

   

  الگو سازی برای نسل جوان صنعت چاپ 

  طارمی در رابطه با اهداف برگزاری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران در نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار اظهار داشت: نخستین هدف تقدیر از بزرگان صنعت چاپ در صد سال اخیر بود که می تواند برای نسل جوان موجب شناخت و الگوسازی از این عزیزان شود. چرا که این افراد تنها یک نام نیستند بلکه جریانی بودند که با کوشش های خود موفق شدند صنعت چاپ را به جایگاه کنونی خود برسانند.

  تهیه بیوگرافی و مستند سازی از زندگی 100 چهره برتر صنعت چاپ در قرن گذشته و جمع آوری تجربیات آن ها به عنوان منبعی جامع و کامل برای نسل آینده از دیگر اهداف برگزاری این مراسم است که طارمی در نشست خبری نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ از آن یاد کرد.

  به گفته طارمی برای دستیابی به اهداف ذکر شده هیئت اجرایی آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایجاد شد که در راستای نیل به این اهداف برنامه هایی تدوین شد. وی در توضیح بیشتر برنامه های تدوین شده اظهار داشت: تهیه 100 فیلم از 100 چهره ماندگار صنعت چاپ با مدت زمان بین 15 تا 20 دقیقه یکی از اقداماتی بود که انجام شد. تدوین و بازبینی فیلم ها به پایان رسیده است و در مراسم پایانی در خدمت علاقمندان قرار خواهد گرفت.

  وی افزود: جمع آوری این فیلم ها کار بسیار دشواری بود چرا که تعدادی از این بزرگان در قید حیات نیستند و ما مجبور شدیم از روایات آشنایان و افرادی که از این بزرگان اطلاع داشتند برای تهیه فیلم ها استفاده کنیم.

  نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگاررونمایی از کتاب در روز ملی صنعت چاپ 

  پیشکسوت صنعت چاپ در نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار ادامه داد: دومین برنامه در کنار ساخت فیلم، گرداوری کتابی در رابطه با بزرگان صنعت چاپ بود که این کتاب از سه بخش تشکیل شده است. بخش نخست این کتاب به مرور تاریخچه چاپ از ابتدای تمدن بشریت تا امروز و ورود چاپ به ایران و سیر تحول آن همچنین شرایط امروز ایران می پردازد.

  بخش دوم تصاویر و بخش سوم هم مربوط به بیوگرافی بزرگان صنعت چاپ ایران است. از آنجا که دسترسی به بیوگرافی این افراد کار طاقت فرسا و سختی است هنوز به اتمام نرسیده و کار تالیف آن همچنان ادامه دارد. گفتنی است این کتاب در مراسم دیگری تحت عنوان روز ملی صنعت چاپ رونمایی خواهد شد.

  طارمی در ادامه نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ در رابطه با نحوه انتخاب بزرگان صنعت چاپ گفت: برای انتخاب 100 چهره ابتدا معنای پیشکسوت، نوآور و کارآفرین را تعریف کردیم. در گام دوم معیارها و امتیازگذاری ها انجام شد و در گام سوم نیز به شناسایی افراد مورد ارزیابی پرداختیم.

  وی در ادامه نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار افزود: در ابتدا حدود چهارصد نفر از بزرگان صنعت چاپ طیق معیارها و ارزش گذاری های یاد شده شناسایی شدند و اسامی آنها به صورت جداگانه برای امتیاز دهی در خدمت هیئت امنا قرار داده شد. سپس صد نفری که بیشترین امتیاز را داشتند در سه گروه مفاخر، پیشکسوتان و برگزیدگان طبقه بندی شدند.

  طارمی تصریح کرد: مفاخر یعنی افرادی که مانند خورشید در صنعت چاپ می درخشند و منشأ کارها و اتفاقات بزرگی در صنعت چاپ بوده اند مانند مرحوم نوریانی بنیان گذار شرکت نوریانی که صنعتی شدن چاپ مرهون این انسان بزرگوار است. پیشکسوتان هم همان بزرگان صنعت چاپ در صد سال اخیر هستند که باز صنعت چاپ بر روی دوش آن ها بوده است.

  نایب رئیس کمیته اجرایی این مراسم در ادامه نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ خاطرنشان کرد: گروه برگزیدگان شامل نوآوران و کارآفرنانی هستند که در صنعت چاپ سرمایه گذاری و شرکت های بزرگ و دانش بنیانی را تاسیس کردند که از یک سو منشأ کارآفرینی شدند و از سوی دیگر وابستگی صنعت چاپ ایران را به خارج از کشور کم کردند.

  بیشتر بخوانید: نشست کمیته اجرایی آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ برگزار شد

   

  حضور ارکستر فلارمونیک تهران در آیین سپاس 

   در ادامه محمد رسولی از طراحان اولیه آیین سپاس چهره‌های ماندگار صنعت چاپ ایران و کارگردان فیلم‌های این مراسم نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ اظهار داشت: این مراسم همزمان با افتتاحیه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار می شود که اتفاق مبارک و خجسته ای است.

  وی ادامه داد: یکی از برنامه های این مراسم بخش یک ترک موسیقی با آهنگسازی فردین خلعتبری از شناخته شدگان عرصه موسیقی کشور و با ترانه ای از عبدالجبار کاکایی است. همچنین ارکستر فلارمونیک تهران که متشکل از 70 نفر هستند با رهبری فردین خلعتبری به اجرای موسیقی خواهند پرداخت.

  رسولی در ادامه نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ خاطرنشان کرد: از دیگر اتفاقات خجسته در این مراسم رونمایی از دو کتاب رباعیات حکیم عمر خیام با خط نگاری و خوشنویسی کابلی و جلد هفتم از مجموعه آثار برگزیده استاد محمود فرشچیان است که هر دو اثر توسط خانه فرهنگ و هنر گویا انجام شده است.

  گفتنی است در پایان نشست خبری نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران از پوستر، لوح تقدیر و تندیس، فیلم 100 چهره ماندگار صنعت چاپ و قرآن نفیس به عنوان یادبود مراسم به برگزیدگان رونمایی شد. قرآن نفیس 16 رنگ برای اهدا به 100 چهره ماندگار پیش‌بینی شده است، هر جزء این قرآن در 20 صفحه است و تذهیب خاص و ویژه‌ای برای آن طراحی شده است.

  مطلب قبلی پیشرفت درصنعت چاپ استان خراسان جنوبی
  مطلب بعدیمشتریان سختگیر را کنار بگذارید

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شانزده + چهار =