ایجاد تعاونی و اتحادیه دو نیاز مبرم چاپ استان یزد

  0
  49
  چاپ استان یزد

  تعاونی‌ها می‌توانند مواد اولیه را با قیمت مناسبی از عمده‌فروشان تهیه کنند و در اختیار چاپخانه‌داران قرار دهند. بنده نیز می‌توانم ارتباط چاپ استان یزد را با تاجران کاغذ و مقوا، مرکب و دیگر مواد مصرفی میسر کنم تا بتوانند با قیمت‌های بسیار کمتر از بازار آزاد مواد مورد نیازشان را تأمین کنند.

  غلامرضا شجاع نماینده تشکل‌های صنعت چاپ و مصرف‌کنندگان کاغذ و مقوای استان‌های کشور و مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران درباره‌ وضعیت چاپ استان یزد به خبرنگار چاپ و نشر گفت: صنعت چاپ استان یزد با مشکلات گوناگونی دسته و پنجه نرم می‌کند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عدم وجود اتحادیه‌ای مستقل برای صنف چاپ اشاره کرد.

  در حال حاضر صنف معظم چاپ استان یزد زیر نظر اتحادیه فروشندگان لوازم و التحریر کار می‌کند و هیچ‌کدام از اعضای هیئت‌مدیره این اتحادیه نیز از صنف چاپخانه‌داران نیستند. به نظر بنده این موضوع سبب ضعیف‌تر شدن این حوزه می‌شود.

  وی در ادامه بیان داشت: یکسری از استان‌های کشور هستند که آن‌ها نیز در صنف چاپ از داشتن اتحادیه محروم هستند اما تشکل و انجمنی دارند که می‌توانند با حضور در آن به بیان مشکلات و مطالبات خود بپردازند و سعی در حل آن کنند.

  چاپ استان یزد بدنه‌ی صنعت چاپ استان یزد آن‌چنان که باید به دنبال تشکیل اتحادیه نیست؛ بنده با شناختی که از مدیرکل استان یزد دارم می‌دانم که اگر خود چاپخانه‌داران در این زمینه همت کنند می‌توانند روی کمک و حمایت‌های ایشان حساب کنند.

  بیشتر بخوانید:

  ارزان فروشی خدمات چاپی، نوعی خود زنی است

  شناسایی واحدهای متخلف چاپی توسط بازرسان اتحادیه

  ایجاد تعاونی برای چاپ استان یزد

  غلامرضا شجاع همچنین افزود: برای تشکیل یک اتحادیه قوی نیاز داریم تا تعداد چاپخانه‌ها به حد نصاب برسد اما برای تشکیل تعاونی تنها وجود 7 عضو کافی است؛ در حال حاضر یکی دیگر از مسائلی که چاپ استان یزد با آن درگیر است مشکل تهیه مواد اولیه است.

  مواد مصرفی همچون کاغذ، مرکب و زینک به دلیل مسئله ارز به‌شدت گران شده است و چاپخانه‌داران به‌سختی می‌توانند نیازهای خود را در این حوزه برطرف کنند. وجود یک تعاونی خوب در این استان می‌تواند حلال خوبی برای این مشکل باشد.

  تعاونی‌ها می‌توانند مواد اولیه را با قیمت مناسبی از عمده‌فروشان تهیه کنند و در اختیار چاپخانه‌داران قرار دهند. بنده نیز می‌توانم ارتباط آن‌ها را با تاجران کاغذ و مقوا، مرکب و دیگر مواد مصرفی میسر کنم تا بتوانند با قیمت‌های بسیار کمتر از بازار آزاد مواد مورد نیازشان را تأمین کنند.

  چاپ استان یزدشجاع بیان داشت: از طرفی می‌توان هماهنگی‌های لازم را به عمل آورد تا بارهایی که به بندرعباس می‌رسند یک‌راست به استان یزد فرستاده شوند تا از دوباره‌کاری و صرف هزینه مجدد برای حمل بار مواد اولیه مورد نیاز جلوگیری به عمل آید.

  وی کمبود نیروی کار آموزش‌دیده و بامهارت را نیز یکی دیگر از مشکلات صنعت چاپ استان یزد دانست و بیان داشت: در این استان ما با فقر آموزشی در زمینه‌ی صنعت چاپ مواجه هستیم که باید با برگزاری یکسری کلاس‌های آموزشی به برطرف کردن این ضعف بزرگ اقدام کرد. از سویی ماشین‌آلات چاپ استان یزدنیز فرسوده شده و نیاز مبرم به ‌نوسازی و به‌روزرسانی دارند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  بیست − 9 =