توسعه صادرات غیر نفتی با کمک صادرکنندگان صنعت چاپ

  0
  77
  صادرکنندگان صنعت چاپ

   رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ سه شنبه 24 اسفندماه در یک نشست خبری که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، به بیان اقدامات اتحادیه صادرکنندگان در سالی که گذشت اشاره و به تشریح برنامه های آتی این مرکز پرداخت. این نشست با حضور هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ همراه بود.

  صادرکنندگان صنعت چاپرسالت اجتماعی اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ

  بابک عابدین رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ضمن تبریک سال نو به تمامی اعضای صنعت چاپ، درباره اقدامات انجام شده در اتحادیه به خبرنگاران گفت: ما در شروع سال 1400 صندوق  مهر اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ را به کمک تعدادی از اعضا و خیرین محترم  راه اندازی کردیم. کمک های اتحادیه در سه فقره انجام شد. مبلغ 70 میلیون  تومان از طریق ارگان های مربوط به افرادی که نیازمند بودند اهدا شد. این کارها در راستای مسئولیت اجتماعی اتحادیه انجام شد.

  عابدین افزود: یکی دیگر از اقدامات اتحادیه در جهت انجام این رسالت اجتماعی فرستادن سه هزار جلد کتاب با عنوان «چگونه به یک مصدوم کمک کنیم » به مناطق حادثه خیز بود؛ که به کمک بسیج اصناف و بازاریان کشور به انجام رسید.

  کارت بازرگانی 5 ساله برای اعضا

  وی در ادامه اظهار داشت: یکی از اقدامات ما در سال گذشته مکاتبه و پیگیری برای دریافت کارت بازرگانی 5 ساله برای اعضا بود؛ با توجه به اصالتی که اتحادیه ما در زمینه صادرات و واردات  دارد، متوجه شدیم که اعضا مجبور هستند وقت زیادی را صرف تمدید مجدد کارت بازرگانی کنند. عده ای از اعضا پروانه بهره برداری دارند و عده ای نیز پروانه تولیدی صنفی. پروانه های تولیدی صنفی مبحث کاری آنان را به سمت وزارت صمت می برد که باعث می شود امکانات ویژه صنعتی این وزارت خانه به آنان تعلق بگیرد؛ با توجه به بخش نامه ای که چند سال پیش صادر شد و به موجب آن فعالیت های صنعتی این حوزه به وزرات صمت محول شد ما در صدد هستیم تا پیگیری های لازم را با هماهنگی اتاق بازرگانی انجام داده و در سال جدید شاهد دریافت کارت بازرگانی 5 ساله برای اعضا باشیم.

  برگزاری 12 دوره آموزش آنلاین

  عابدین با اشاره به برگزاری 12 دوره آموزشی آنلاین از طریق سامانه اینستاگرام اتحادیه صادرکنندگان ایران افزود: همانطور که می دانید شیوع بیماری کرونا باعث شد تا پای فضای مجازی به بخش آموزش بیشتر گشوده شود. اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ  نیز شرایطی را فراهم ساخت تا اساتید این حوزه بتوانند آموزشهای لازم را به کمک فضای مجازی در اختیار فعالان و علاقه مندان صنعت چاپ  قرار بدهند. آخرین برنامه ما در این بخش نیز با موضوع( روش نگهداری ماشین آلات و پیش گیری از مشکلات برقی و الکترونیکی در زمان تعطیلی چاپخانه ها ) به انجام رسید.

  آموزش قوانین بین المللی تجارت توسط اساتید

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ اظهار داشت: همانطور که می دانید قوانین بین المللی در زمینه صادرات و تجارت هر ساله با تغییراتی همراه است؛ در همین راستا نیز اتحادیه صادرکنندگان هر ساله برنامه ای درباره به روزرسانی اطلاعات اعضای خود دراین زمینه را دارد. به همین دلیل نیز اتحادیه برگزاری چهارمین دوره تجارت بین الملل، واردات و صادرات و قوانین مربوط را در برنامه های امسال خود داشت که با حضور رئیس اداره بازرگانی خارجی وزارت صمت دکتر رضایی ثمرین همراه بود و نتایج بسیار خوبی نیز داشت.

  برگزاری کارگاه های آموزشی

  عابدین در ادامه از برگزاری اولین دوره آموزشی کارگاهی بسته بندی های انعطاف پذیر خبر داد و افزود: ما توانستیم با کمک مجموعه سلطان چاپ اولین دوره آموزش های کارگاهی را برگزار کنیم؛ در این دوره تمامی مراحل تولیدی این حوزه یعنی چاپ، پیش از چاپ و پس از چاپ به اعضای شرکت کننده به صورت کاملا ملموس توضیح داده شد. هدف از برگزاری این کارگاه ها آشتی دادن آموزه های صرفا دانشگاهی با مراحل مملوس صنعت چاپ است؛ همچنین در این دوره فرآیند بازاریابی و چگونگی حفظ مشتری  به علاقه مندان کار در این حوزه به صورت کاملا تجربی نشان داده شد؛ به این صورت که چگونه می توانند با کمک گرفتن از شیوه های نوین در بخش فروش موفق عمل کنند و با مشتریان ارتباط بهتری برقرار کنند.

  وی در همین رابطه اظهار داشت: یکی از کارهای اتحادیه صادرکنندگان ایجاد فرصت های شغلی برای اعضای شرکت کننده در این کارگاه ها بود؛ به این طریق که این عزیزان تقاضای خود را به سلطان چاپ ارائه داده و بعد از گزینش امکان استخدامشان فراهم می شود. این متقاضیان همچنین می توانند درخواست های خود را به اتحادیه صادرکنندگان نیز بفرستند تا امکان فعالیت آن ها  در مجموعه های دیگر نیز فراهم شود.

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ افزود: یکی از برنامه های اصلی ما در سال آینده برگزاری این دوره های آموزشی کارگاهی در زمینه چاپ افست و بسته بندی های جعبه ای و چاپ لبیل خواهد بود؛ یکی از چاپخانه های فعال در حوزه لیبل نیز قول همکاری در این مورد را به اتحادیه صادرکنندگان داده است. بعد از تعطیلات عید نوروز ثبت نام توسط روابط عمومی اتحادیه انجام خواهد شد. برگزاری دوره های کارگاهی در حوزه های کارتن و تولید بسته بندی های کارتنی چند لایه نیز در الویت برنامه های بعدی ما خواهند بود.

  وی همچنین اظهار داشت: برگزاری کارگاهی فرآیند تولید مواد اولیه صنعت چاپ همچون مرکب، کاغذ و مقوا نیز از مواردی است که به آن پرداخته خواهد شد. بخش دانشگاهی به نوعی از صنعت چاپ دور مانده و سعی ما این است که با برگزاری دوره های کارگاهی  این دو را به هم نزدیک کنیم.

  حضور ایران در نمایشگاه چاپ و بسته بندی دبی و امارات

  عابدین از حضور اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ در نمایشگاه چاپ و بسته بندی دبی و امارات خبر داد و افزود: ما پنج دوره به صورت پاویون در نمایشگاه چاپ و بسته بندی دبی و امارات حضور داشتیم؛ اما برگزاری این نمایشگاه یک دوره به دلیل شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاد. با مکاتباتی که انجام دادیم  توانستیم مکان بسیار خوبی برای حضور پاویون ایران فراهم کنیم. فرآیند ثبت نام انجام شده است و قرار داد نیز به زودی منعقد خواهد شد. متقاضیانی نیز در بخش های مختلف تولید لیبل، چاپ، چاپ امنیتی، تولید سلفون های حرارتی، تولید کاغذ های پشت چسب دار تا این لحظه ثبت نام کرده اند. فضاهای 12 مجموعه تا کنون مشخص شده است، 8غرفه ثبت نام شده اند  و تکلیف  4 مورد از شرکت کنندگان نیز به زودی مشخص خواهد شد.

   بیشتر بخوانید: نشست بررسی عملکرد تعاونی لیتوگرافان برگزار شد

  اطلاع رسانی دیجیتالی

  وی همچنین اظهار داشت: یکی دیگر از کارهایی که اتحادیه در این خصوص انجام داده هماهنگی با اتاق های بازرگانی کشورهای بغداد، اربیل، هرات، کابل، ارمنستان، آذربایجان، قطر، عمان، ترکیه و سوریه است. با مجموعه پاپنا نیز هماهنگی های لازم برای اطلاع رسانی  دیجیتالی را انجام داده ایم. پاپنا با 3 زبان عربی، فارسی و انگلیسی اطلاعات شرکت هایی که در این آوردگاه حضور پیدا خواهند کرد را به دیگر شرکت کنندگان و نهاد های مربوط خواهد رساند. این نمایشگاه سوم تا شش خردادماه برگزار خواهد شد ؛ از همین رو کارهای مربوط به ثبت نام در فروردین ماه تکمیل خواهد شد.

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ  افزود: هدف اصلی ما توسعه صادرات غیر نفتی در بخش صنایع بسته بندی است و از همین رو تمام تلاش مان را می کنیم تا بتوانیم در چنین فرصت هایی بازار هدف را شناسایی و قابلیت های تولیدی مان را در سطح منطقه و بین الملی معرفی کنیم. این ششمین حضور پاویون صنعت چاپ ایران در نمایشگاه چاپ و بسته بندی امارات و دبی است.

  وی با بیان این‌‌که امکان توسعه فعالیت‌های صادراتی برای صنعت چاپ وجود دارد، گفت: طی سال‌های اخیر توانسته‌ایم فعالیت‌های تولید لیبل را در کشور توسعه دهیم به‌طوری که اکنون واردات لیبل به کشور متوقف شده است و واردات فقط به‌صورت محدود برای برخی لیبل‌های خاص انجام می‌شود.

  عابدین با اظهار امیدواری درباره ریشه کن شدن بیماری کرونا در سال جدید اظهار داشت: اتحادیه در سال 1400 همچنان به توزیع ماسک رایگان دربین اعضای خود ادامه می داد.

  وی همچنین از امضای تفاهم نامه ای با مرکز تجاری ایران در امارات خبر داد و افزود: این مرکز به ما امکان خواهد داد تا یک پکیج خدماتی کامل به اعضا شرکت کننده در این آوردگاه ارائه دهیم.

  تقدیر از صادرکنندگان برتر صنعت چاپ

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران بیان داشت: اتحادیه در شورای بیست و یکمین جشنواره صنعت چاپ که توسط وزرات ارشاد برگزار شد حضور داشت؛ در این شورا وظیفه انتخاب پیشکسوتان و برگزیدگان بخش صادرات حوزه چاپ با توجه به چهارچوب های وزارت ارشاد به ما سپرده شد؛ در زمینه معرفی صادرکننده برتر براساس چارچوب‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توانستیم فردی را انتخاب کنیم که در سال 1399 بیش از 138 مورد صادرات داشته است. تولید کننده برتر ماشین آلات صنعت چاپ در کشور نیز در این جشنواره موردتقدیر قرار گرفت که جزو افتخارات اتحادیه محسوب می شود.

  صادرکنندگان صنعت چاپ

  صادرکنندگان صنعت چاپ

  برگزاری جلسات متعدد کارگروه ها

  عابدین همچنین از برگزاری جلسات کارگروه های لبیل، تولیدکنندگان بسته های انعطاف پذیر و تولید کنندگان بسته های سلولزی در اتحادیه خبر داد و افزود: این جلسات با هدف هماهنگی، ارتباط مستقیم با اعضا و رفع موانع و مشکلات هر کدام از کار گروه ها انجام شد. تمام موارد مطرح شده توسط اعضا و هیئت مدیره مورد پیگیری قرار خواهند گرفت.

  قول وزارت ارشاد برای کمک به امر صادرات

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ اظهار داشت: زمانی که مدیرکل وزارت ارشاد اسلامی به این سمت منصوب شدند با ایشان جلسه ای داشتیم؛ بر مبنای مذاکرات بیان شده ایشان نظر بسیار مثبتی برای توسعه امر صادرات داشتند و قول همه نوع همکاری را نیز در این بخش به ما دادند؛ در عمل هم ایشان نشان دادند که از هیچ اقدامی در این باره کوتاهی نخواهند کرد.

  عابدین با اشاره به فعالیت این اتحادیه از سال 1385 نیز گفت: در ابتدای فعالیت حدود 20 چاپخانه‌دار در اتحادیه عضویت داشتند که اکنون به بیش از 200 عضو رسیده است و طی دو سال اخیر حدود 27 واحد به اتحادیه افزوده شده‌اند.

  صادرکنندگان صنعت چاپ

  ایجاد شهرک های صنعتی

  عابدین بیان داشت: یکی از تلاش های ما در راستای ایجاد شهرک های ویژه صنایع چاپ و بسته بندی با رویکرد صادرات است. مکان های زیادی را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانیم محلی را پیدا کنیم که شرایط احداث چنین شهرکی را داشته باشد و توانستیم در استان مرکزی یکی دو منطقه خوب پیدا کنیم. با استانداری مرکزی مکاتباتی داشتیم و به صورت جدی پیگیری های لازم را به عمل خواهیم آورد تا در سال جدید بتوانیم این شهرک را ایجاد کنیم.

  وی در پایان ضمن تشکر از مجموعه اتاق های بازرگانی به خصوص اتاق بازرگانی تهران جهت حمایت ها و پشتیبانی های  بی وقفه شان؛ از هیئت مدیره های سابق اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران نیز به دلیل خدمات ارزنده شان تشکر ویژه ای به عمل آورد.

  صادر کنندگان صنعت چاپ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  4 × دو =