بازگرداندن صنعت چاپ استان البرز به دوران اوج

  گفت و گو با حمیدرضا صمدی، عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه چاپخانه‌داران کرج

  0
  53
  صنعت چاپ استان البرز

  صنعت چاپ استان البرز به دلیل وجود کارخانه‌های فراوانی که در شهرستان‌هایش وجود دارد از پتانسیل‌ بالایی برای رشد و پیشرفت برخوردار است و می‌تواند در زمینه‌ی ایجاد اشتغال کارهای بزرگی انجام دهد.

  حمیدرضا صمدی، عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه چاپخانه‌داران کرج و یکی از فعالان صنعت چاپ استان البرز است، این عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه چاپخانه‌داران کرج درباره وضعیت صنعت چاپ استان البرز به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ در استان البرز با مشکلات متعددی مواجه است البته باید گفت که عمده این مشکلات به وضعیت کلی اقتصادی کشور ما بازمی‌گردد و تنها به صنعت چاپ مربوط نمی‌شود.

  صنعت چاپ استان البرزوی در ادامه افزود: نبود نقدینگی لازم یکی از بزرگ‌ترین مشکلات فعالان این صنعت به شمار می‌رود؛ همان‌طور که می‌دانید مدت‌هاست که کشور ما با عدم ثبات در نرخ همه‌ی اجناس مواجه شده و تورم افسارگسیخته توان کار را از تولیدکنندگان ربوده است؛ صنف چاپ نیز به‌شدت با مسئله‌ی عدم ثبات قیمت مواد اولیه مواجه است، برای مثال شما یک‌بند کاغذ را امروز 600 هزار تومان خریده‌اید و مجبورید هفته‌ی بعد همان کاغذ را 650 هزار تومان خریداری کنید. به دلایلی که عرض کردم چاپخانه‌داران باید میزان بالایی سرمایه در گردش داشته باشند تا بتوانند مواد موردنیاز خود از قبیل مرکب، کاغذ و… را برای حداقل شش ماه تهیه کنند تا از گزند بی‌ثباتی قیمت‌ها تا حدودی در امان بمانند و این مهم نیز تنها با حمایت‌های دولتی میسر است که جای خالی آن همواره وجود دارد.

   

  بیشتر بخوانید: بخشنامه ای برای معافیت مالیات بر ارزش افزوده خدمات چاپ

  صنعت چاپ استان البرز و مشکل مالیات بر ارزش افزوده

  مدیر چاپخانه همگام نیکان ادامه داد: یکی دیگر از دغدغه‌های مهم چاپخانه‌های استان البرز به مالیات بر ارزش‌افزوده بازمی‌گردد، اکثر چاپخانه‌ها بدهی‌های سنگین مالیاتی دارند و همین موضوع نفس اکثر چاپخانه‌داران را گرفته است.

  عضو هیئت‌رئیسه اتحادیه چاپخانه‌داران کرج اظهار داشت: صنعت چاپ استان البرز به دلیل وجود کارخانه‌های فراوانی که در شهرستان‌هایش وجود دارد از پتانسیل‌ بالایی برای رشد و پیشرفت برخوردار است و می‌تواند در زمینه‌ی ایجاد اشتغال کارهای بزرگی انجام دهد؛ اما این صنعت با مشکلات زیادی مواجه است. یکی دیگر از این مسائل بیرون رفتن سفارش‌های چاپی از استان است. سامانه‌ای وجود دارد که کارهای چاپی را در آن به مناقصه می‌گذارند و هر چاپخانه‌ای که قیمت کمتری نسبت به سایر همکارانش ارائه کند می‌تواند کار را بگیرد. این موضوع باعث شده کارهای زیادی از استان خارج و به شهرهای دیگری فرستاده شود، مطلبی که عرض کردم ضربه‌ی بزرگی به این بخش وارد کرده است و با وجود جلسات متعددی که در این خصوص با وزارت ارشاد و استانداری داشتیم هنوز نتوانسته‌ایم این معضل را حل کنیم.

  صنعت چاپ استان البرز 

  وی در پایان افزود: صنعت چاپ در کشورهای پیشرفته جزو پنج صنعت برتر محسوب می‌شود و از همین رو از توجه و تسهیلات ویژه‌ای بهره‌مند است اما در ایران این صنعت با یک بحران اساسی مواجه است. برای بازگرداندن صنعت چاپ به دوره اوج خود ما نیاز به همکاری و همدلی تمام ارگان‌های دولتی داریم. حداقل کار ممکنی که دولت می‌تواند انجام دهد حذف مالیات بر ارزش‌افزوده برای این صنعت است، دولت این مالیات را از دوش صنف طلافروشان برداشته است، کاغذ که اساسی‌ترین کالای صنعت چاپ است نیز از پرداخت این نوع مالیات معاف شده‌ و به‌جاست تا برای پایدار نگه‌داشتن چرخه‌ی تولید در این بخش این بار از دوش چاپخانه‌داران نیز برداشته شود.

  صنعت چاپ استان البرزصنعت چاپ استان البرز

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک × دو =