دیدار از چاپخانه داران و پیشکسوتان صنعت چاپ استان قزوین 

  0
  98
  صنعت چاپ استان قزوین 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین عصر پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ چاپخانه داران، فعالان و پیشکسوتان صنعت چاپ استان قزوین به منظور تبادل اندیشه، بهبود شرایط کار و رفع موانع تولید با محمد حسین فائزی دیدار کردند.

  صنعت چاپ استان قزوین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در این نشست گفت: نقش صنعت چاپ در رونق فرهنگی یک نقش ویژه و اساسی است. اگر این حلقه ی فرهنگی بر قرار و بر مدار نباشد سایر بخش های مرتبط را تحت الشعاع قرار داده و دچار رکود می کند.

   وی اظهار کرد: دستور کار وزارت ارشاد بر دو محور استوار است؛ نخست تقویت گروههای مردمی در حوزه فرهنگی، دوم تقویت گروه های خصوصی در حوزه اقتصاد و ما به عنوان دستگاه متولی، سهم خود را در تقویت همه گروه ها پرداخت خواهیم کرد.

  فائزی با اشاره به مشکلات حوزه آموزش درصنعت چاپ استان قزوین  گفت: مذاکرات اولیه برای پیاده سازی آموزش در همه ی شاخه های فرهنگی هنری را انجام داده ایم و آمادگی کامل برای اجرا وجود دارد. به همین روی از متخصصین و صاحبنظران چاپ در استان می خواهم سرفصل نویسی مباحث را با دقت و تکیه بر اصول و فنون انجام دهند تا در اسرع وقت به صورت فشرده بتوانیم مباحث کاربردی این حوزه را آموزش داده نیروی انسانی جدید و جوان را وارد بازار کار کنیم.

  او با اشاره به یکی از مشکلات جدی صنعت چاپ استان قزوین گفت: توانمندی های صنعت چاپ چرا در معرض دید و نمایش عمومی قرار داده نمی شود؟ این یک مشکل جدی است که هرچه زودتر باید مرتفع گردد و در این مسیر از اهرم های تبلیغی مثل راه اندازی سایت، بهره مندی از فضای مجازی و سایر امکانات موجود بایست بهره برد و این بخش را تقویت کرد.صنعت چاپ استان قزوین 

  این مقام فرهنگی استان قزوین در راستای حمایت از چاپخانه‌داران اظهار کرد: با واحدهای غیر قانونی و متخلف به شدت و حدّت برخورد کرده و نظارت در این بخش را دقت و سرعت بیشتری خواهیم داد.صنعت چاپ استان قزوین 

  صنعت چاپ استان قزوین و رسته بسته بندی

  فائزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بسته‌بندی به عنوان یکی از پرجاذبه و پرطرفدارترین بخش صنعت چاپ گفت: شما باید تلاش کنید سهم عمده ای از صنعت بسته‌بندی داخل و خارج از کشور را به استان بکشانید. یقینا این کار شدنی است و البته اصول حرفه‌ای و جنبه رقابتی اش باید رعایت شود تا ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور، اقتصاد این بخش از صنعت چاپ را پویاتر کنید.

  در ابتدای این نشست چاپخانه‌داران از مشکلات حوزه کاری خود سخن گفتند و خواستند اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برخی مشکلات که جنبه اداری دارند را با مذاکره و مکاتبه حل کنند.

  سید عبدالعظیم موسوی صادر کننده برتر کشوری محصولات چاپی و تقدیر شده در بیست و یکمین جشنواره صنعت چاپ کشور از سوی وزیر ارشاد هم در این نشست گفت: بحث هویتی و اتحادیه‌ ای در حال حاضر بزرگترین مشکل صنفی چاپخانه‌داران استان و کشور است.صنعت چاپ استان قزوین 

   وی پیشنهاد تاسیس انجمن مستقل چاپ برای استان قزوین را ارائه کرد و در نهایت موافقت شد اقدامات لازم برای تاسیس شرکت تعاونی چاپخانه‌داران استان را انجام دهند تا بتوانند از طریق قانونی مشکلات خرید قطعه، کاغذ و ملزومات مربوط به حوزه چاپ را مرتفع نمایند.

  گفتنی است فرسودگی دستگاه های چاپ، تامین و آموزش پرسنل، پرداخت تسهیلات برای نوسازی ناوگان و جلوگیری از سفارشات چاپی ادارات استان قزوین به سایر استان ها از جمله دغدغه‌ها و مشکلات چاپخانه‌داران بود که مقرر شد از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری و به مرور حل شوند.

  بیشتر بخوانید: حمایت ارشاد از فعالان مطبوعاتی خواهان تاسیس چاپخانه

  مطلب قبلیافزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد کارگران
  مطلب بعدیافزایش یارانه کاغذ در سال آینده

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 × یک =