بازار ملزومات چاپ با خود تحریمی مواجه است

  گفت و گو با مدیر عامل بازرگانی احسان

  0
  59
  بازار ملزومات چاپ

   پدیده‌ای که ما در کشورمان با آن روبرو هستیم خود تحریمی است؛ به این معنا که مسئولان ما با توجه به مشکلات فراوانی که این روزها به دلیل تحریم‌ها و رکود اقتصادی گریبان صنایع مختلف کشور را گرفته است قوانین بسیار سخت و دست و پاگیری را وضع کرده‌اند که امکان هرگونه فعالیتی را از فعالان اقتصادی سلب کرده است. عملکرد دولتمردان به ضرر اقتصاد کشور تمام‌شده است.بازار ملزومات چاپ 

  سعید خردجو مدیرعامل شرکت بازرگانی احسان است. مجموعه وی واردکننده و عرضه‌کننده انواع ملزومات چاپ است. وی درباره وضعیت این روزهای بازار ملزومات چاپ به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: امروز کار کردن در این حوزه بسیار مشکل شده است. دوندگی‌های بسیار و حاشیه سود پایین در این بازار یکی از مهم‌ترین مشکلات فعالان این بخش است. وضعیت به‌گونه‌ای شده که اگر کسی کارش تجارت است ترجیح می‌دهد به این حوزه ورود نکند چراکه سختی‌های کار و سود پایین آن توجیه اقتصادی ندارد.

  بازار ملزومات چاپ وجود اجناس تقلبی در بازار ملزومات چاپ

  وی در ادامه یکی از مهم‌ترین چالش‌های بازار ملزومات چاپ را وجود اجناس تقلبی عنوان کرد و اظهار داشت: ما به‌عنوان واردکننده با دوندگی‌های بسیار زیاد جنس وارد می‌کنیم؛ اما یکسری از افراد در این بازار فعالیت می‌کنند که اجناس باکیفیت پایین را با لیبل های اجناس خارجی به مشتری عرضه می‌کنند و به‌تبع چون باقیمت پایین‌تری کار می‌کنند اجناسشان فروش می‌رود. این موضوع هم به ضرر بازار ملزومات چاپ تمام می‌شود و هم به ضرر صنعت چاپ کل کشور. زمانی که شما مواد اولیه بی‌کیفیت را به‌جای جنس اصلی عرضه می‌کنید کیفیت کل کارهای چاپ کشور پایین می‌آید و به‌این‌ترتیب ما قدرت رقابت با کالاهای چاپی کشورهای دیگر را از دست خواهیم داد.بازار ملزومات چاپ

  خردجو افزایش قیمت در بازار ملزومات چاپ را حتمی دانست و بیان داشت: آغاز سال جدید همراه با افزایش قیمت 10 الی 15 درصدی بود. قیمت‌های حال حاضر نیز در ماه آینده قطعاً جهش خواهد داشت؛ چراکه هنوز بارهای جدید از کشورهای دیگر وارد بازار نشده است. کالاهای وارداتی جدید نیز موجی از افزایش قیمت‌ها را به همراه خواهد داشت؛ پایه‌های قیمت 180 الی 190 تومان است و مطمئناً ماه بعد باقیمت پایه 280 هزار تومان روبرو خواهیم شد. با زمزمه‌های افزایش قیمت سوخت و حمل‌ونقل نیز 10 درصد دیگر افزایش قیمت روی قیمت پایه 280 هزار تومان قابل پیش‌بینی است. بازار ملزومات چاپ

  مدیرعامل بازرگانی احسان اظهار داشت: پدیده‌ای که ما در کشورمان با آن روبرو هستیم خود تحریمی است؛ به این معنا که مسئولان ما با توجه به مشکلات فراوانی که این روزها به دلیل تحریم‌ها و رکود اقتصادی گریبان صنایع مختلف کشور را گرفته است قوانین بسیار سخت و دست و پاگیری را وضع کرده‌اند که امکان هرگونه فعالیتی را از فعالان اقتصادی سلب کرده است. عملکرد دولتمردان به ضرر اقتصاد کشور تمام‌شده است.

  وی در ادامه افزود: ما به‌عنوان تاجر باید بتوانیم اعتبار خود را در برابر کارخانه‌های خارجی که با آن‌ها دادوستد می‌کنیم حفظ کنیم؛ زمانی که من قول می‌دهم در فلان تاریخ تصفیه خواهم کرد اما بنا به دلایل محدودیت‌هایی که توسط قوانین دست‌وپا گیر دولتی برایم ایجادشده است نمی‌توانم پول حواله کنم، نزد مشتری خارجی بی‌اعتبار خواهم شد و به‌تبع آن نیز دیگر با من معامله نخواهند کرد.

  این موضوع باعث می‌شود ما نتوانیم مواد اولیه باکیفیت در اختیار چاپخانه‌داران ما قرار دهیم و با این حجم از رقابت جهانی نمی‌توانیم با این کیفیت حرفی برای گفتن در بازارهای جهانی داشته باشیم؛ اگر بخواهیم به‌این‌ترتیب پیش برویم نه‌تنها بازارهای جهانی بلکه بازارهای منطقه را نیز از دست خواهیم داد. زمانی ترکیه در برابر ایران حرفی برای گفتن نداشت اما هم‌اکنون بازارهای منطقه را در دست دارد و ایران را از صحنه رقابت حذف کرده است؛ اگر بخواهیم به‌این‌ترتیب پیش برویم به‌زودی در برابر عراق هم قادر به ایستادگی نخواهیم بود.

  بیشتر بخوانید: پیگیری مشکلات شهرک چاپ و نشر شهاب قم توسط استانداری

  خردجود بیان داشت: یکی از کارخانه‌های خارجی که من با آن‌ها کار می‌کردم با دیدن مشکلات بنده برای دادوستد به‌عنوان یک بازرگان گفت؛ کشور شما با وضع قوانین دست‌وپا گیر بیشتر از آمریکا کمر به تحریم خودش بسته است. مسئله خود تحریمی یکی از اساسی‌ترین مشکلات تجارتی جهانی ما است که اگر مسئولان امر همچنان به آن ادامه دهند به‌زودی شاهد از بین رفتن صنعت چاپ کشور خواهیم بود.

  وی اظهار داشت: صنعت چاپ نیازمند به‌روزرسانی است؛ قوانین ما ضعیف و ناکارآمد است. کیفیت کالاهای ما که روزی قابلیت به دست آوردن بازارهای منطقه را داشت روز به روز بی‌کیفیت‌تر می‌شود و اگر به‌موقع به حل این مشکلات اقدام نشود تمام اعتبار خود را در جهان و منطقه از دست خواهیم داد.

  مطلب قبلیکتاب «نگرشی بر تکنولوژی فرآیندهای مواد پلاستیکی» منتشر شد
  مطلب بعدیتبادل اطلاعات در چهارمین همایش ملی دانش و نوآوری در صنعت چوب و کاغذ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هفده + 20 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.