نوسازی ناوگان فرسوده چاپ در برنامه شورای راهبردی

  گفت و گو با علی مغانی رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان

  0
  76
  مغانی نوسازی ناوگان فرسوده چاپ

  عضو شورای راهبردی صنعت چاپ از ورود این شورا به موضوع نوسازی ناوگان فرسوده چاپ خبر داد و گفت:‌ چاره‌ای نداریم جز اینکه به نوسازی و تعویض برخی قطعات بپردازیم.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم‌، 11 شهریور ماه در تقویم جمهوری اسلامی به نام روز ملی صنعت چاپ نام‌گذاری شده است،‌ صنعتی که به دلیل پیوند نزدیکی که با فرهنگ دارد،‌ در ایران چندان به عنوان یک صنعت شناخته شده نیست‌؛ در حالیکه سایر صنایع وابستگی تنگاتنگی با آن دارند.

  صنعت چاپ در ایران در سال‌ های اخیر پیشرفت‌ های زیادی داشته است،‌ اما برخی مسائل از جمله شیوع کرونا،‌ افزایش نرخ ارز و فرسودگی دستگاه‌ ها از سرعت رشد و حرکت آن به سمت توسعه کاسته است.

  در وضعیت فعلی عمده متخصصان این صنعت،‌ فرسودگی ناوگان چاپ را به عنوان یک دغدغه برمی‌شمارند،‌ که به دلیل هزینه‌ های بالای خریداری دستگاه‌ها و تجهیز اتفاق افتاده است. موضوعی که علی مغانی رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان نیز از آن به عنوان یک چالش جدی پیش روی این صنعت نام می‌برد و در عین حال از طرح جدید نوسازی ناوگان فرسوده چاپ خبر می‌دهد.

  چاپخانه تماشا نوسازی ناوگان فرسوده چاپروز ملی صنعت چاپ در مشهد

  وی با اشاره به برگزاری مراسم روز ملی صنعت چاپ در 21 مهر ماه در مشهد با اشاره به مشکلاتی که این صنعت با آن دست و پنجه نرم می‌ کند، گفت:‌ تا زمانی که قیمت ارز ثابت نشود تولید در هیچ صنعتی به ثبات نمی‌ رسد.

  وی ادامه داد:‌ از آنجا که 99.9 درصد مواد اولیه چاپ وارداتی است، قطعات و ماشین آلات وارداتی است،‌ مسلماً فعالیت در این صنعت وابسته به نرخ ارز است،‌ این نوسانات بازار ارز در سال‌ های گذشته موجب شده که این صنعت با مشکلاتی مواجه شود و نتوان تعرفه مشخصی برای خدمات چاپ در نظر گرفت.

  عضو شورای راهبردی صنعت چاپ تصریح کرد:‌ شواهد و قرائن بر این است که دولت سیزدهم تلاش می‌ کند، کار را به نتیجه‌ ای برساند، وزیر و معاون فرهنگی دغدغه این را دارند که مشکلات چاپ بر طرف شود که جای قدردانی و امیدواری دارد‌، اما من امیدوارم که با همین رویه، تلاش و سرعت به مابقی مسائل نیز برسیم.

  وی با اشاره به آمار اعلام شده مبنی بر واردات 163 هزار تن محصول چاپی در سال 1400 می‌گوید:‌  به نظرمن بخش زیادی از این محصولات کارتن‌های 5 لایه باشد که ما تولید نمی‌کنیم. این کارتن‌ها هم حجم زیادی دارند و هم وزن زیاد. 90 درصد این آمار متعلق به این محصولات است،‌ چون ما در ایران این اندازه واردات محصول چاپی نداریم. مگر نوع خاصی که در کشور قابل انجام نباشد، ما در بحث لیبل و … به اندازه کافی ظرفیت کار و چاپ داریم.

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان بار دیگر بر مواد اولیه تأکید کرد و گفت: بحث مواد اولیه بحث اساسی است، که اگر نتوانیم دسترسی آسان و مشخصی به لحاظ قیمت به آن داشته باشیم‌،  واردات رفته رفته بیشتر خواهد شد.

   

  نیاز صنعت؛ بازسازی و نوسازی ناوگان فرسوده چاپ

  وی بخش دیگری از نیاز صنعت چاپ را بازسازی و نوسازی ناوگان فرسوده چاپ می‌داند و ادامه داد:‌ مهم ترین دغدغه و چالش ما بازسازی و نوسازی ناوگان فرسوده چاپ است‌، با توجه به قیمت ارز اگر ما بخواهیم ماشین‌آلات وارد کنیم، مقرون به صرفه نخواهد بود‌، یک ماشین چاپ 250 هزار یورو قیمت دارد. بنابراین باید بخشی از ماشین‌آلات داخل کشور را نوسازی و بازسازی کرد. این بحث در شورای راهبردی صنعت چاپ مطرح شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

  بیشتر بخوانید: آژیر خطر فرسودگی ناوگان صنعت چاپ ایران به صدا در آمد

  این فعال صنف چاپ افزود:‌ در چند سال گذشته هیچ اقدامی برای نوسازی ناوگان فرسوده چاپ انجام نشده است،‌ حتی یک قطعه برای ماشین‌ آلات چاپ وارد نشده است.

  مغانی تصریح کرد:‌ یکی از راهکارهای پیشنهادی این است که با توجه به نیاز صنعت چاپ به واردات مواد اولیه،‌ ترتیبی اتخاذ شود که اهالی چاپ برای واردات هزینه گمرکی نپردازند،‌ در قبالش کالایی را صادر کنند،‌ به عبارت دیگر تهاتر انجام شود. ما این ایده را داده‌ایم و منتظریم تا اعلام نتیجه شود.

  نوسازی ناوگان فرسوده چاپ

  مطلب قبلیهودیس؛ ادامه راه افتخار
  مطلب بعدینسخه الکترونیک مجله چاپ و نشر شماره 215

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  16 − 9 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.