کارگاه های کوچک چاپ مازندران در معرض خطر تعطیلی

  0
  63
  کارگاه های کوچک چاپ

  کارگاه های کوچک چاپ در مازندران همانند خیلی از کارگاه های کوچک دیگر در معرض خطر تعطیلی قرار دارد. رئیس کارگروه رفع مشکلات صنعت چاپ مازندران از آسیب رسانی حق بیمه ۳۰ درصدی به کارگاه های کوچک چاپ خبر داد. 

  آسیب رسانی حق بیمه ۳۰ درصدی به کارگاه های کوچک چاپ

  علی زارع؛ رئیس کارگروه رفع مشکلات صنعت چاپ مازندران در رابطه با این مشکل با بیان اینکه از سال ۶۱ طبق مصوبه دولت، برای حمایت از کارگروه های کوچک، مقرر کرد ۱۰ درصد پایه حقوق به عنوان بیمه از سوی کارفرما به تامین اجتماعی واریز شود، افزود: مابقی حق بیمه را دولت به عنوان حمایت از کارگاه‌ های کوچک پرداخت می کرد.

  وی اظهار داشت: از مهرماه سال قبل، تامین اجتماعی با این بهانه که دولت بدهی زیادی به این سازمان دارد، مقرر کرد در کارگاه های کوچک و تازه تاسیس ۳۰ درصد پایه حقوق هر کارگر به عنوان حق بیمه از سوی کارفرما پرداخت شود و این مسئله فشار زیادی به بخش خصوصی و کارگاه ها به ویژه کارگاه های کوچک چاپ وارد کرده است.

  وی ادامه داد: متقاضیان و بانیان تاسیس کارگاه های کوچک به دلیل بالابودن حق بیمه که مبنای آن ۳۰ درصد پایه حقوق کارگران است، رغبتی برای ایجاد ندارند واین مسئله با اشتغال زایی و حمایت از تولید منافات دارد.

  زارع ادامه داد: همچنین طبق مصوبه جدید اگر کارفرمای کارگاهی از جمله کارگاه های کوچک براثر فوت و یا جابجایی تغییر کند، حق بیمه کارگاه برپایه ۳۰ درصد محاسبه می شود و این مسئله بسیاری از کارگاه‌ های کوچک را ورشکست کرده است و یا اقدام به تعطیلی می کنند.

  این فعال صنعت چاپ یادآور شد: کارگران کارگاه ها قشر آسیب پذیری هستند و به دلیل مشکلات تامین اجتماعی، برخی کارفرمایان از بیمه کارگران اجتناب می کنند.

  وی با اظهار اینکه حق بیمه ۳۰ درصدی به کارگاه‌ های کوچک از جمله کارگاه‌ های کوچک در صنعت چاپ  فشار زیادی وارد می کند، افزود: این درحالی است که مجلس دولت را مکلف کرد تا نسبت به واگذاری اموال دولتی برای تامین کسری معافیت پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی تا میزان پنج کارگر اقدام کند اما متاسفانه همچنان زیربار مجلس نرفته است.

  بیشتر بخوانید: بوکان میزبان دهمین جشنواره صنعت ملی چاپ آذربایجان غربی

  زارع با اظهار اینکه حق بیمه تامین اجتماعی سبب ورشکستگی شمار زیادی از کارگاه‌ های کوچک شده است، گفت: این مسئله سبب شده تا کارفرمایان رغبتی برای تولید نداشته باشند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پانزده + هفت =