ارتقا صنعت چاپ خراسان جنوبی در گرو تسهیلات دولتی

  گفت و گو با غلامرضا جعفر پور مقدم رئیس اتحادیه چاپخانه داران و عکاسان  شهرستان بیرجند

  0
  100
  صنعت چاپ خراسان جنوبی

  صنعت چاپ خراسان جنوبی با انواع و اقسام مشکلات روبرو است به همین دلیل نیز در حال حاضر در یک رکود نسبی فرو رفته است؛ با این حال ما امیدوار هستیم دولت بتواند با پشتیبانی و حمایت های لازم صنعت چاپ این استان را از رکود برهاند.

  غلامرضا جعفر پور مقدم رئیس اتحادیه چاپخانه داران و عکاسان  شهرستان بیرجند است، وی درباره وضعیت صنعت چاپ خراسان جنوبی به  خبرنگار چاپ و نشر آنلاین اظهار گفت: صنعت چاپ از آن نوع حوز ه های تولیدی است که همواره مورد نیاز تمامی صنایع است؛ از همین رو هیچگاه تعطیل نخواهد شد. صنعت چاپ قلب تپنده تولید است.

  وی در ادامه افزود: در دنیای کنونی به دلیل تغییراتی که به واسطه تکنولوژی های روز رخ داده است شاهد تغییرات عمده ای در این حوزه کاری هستیم. اتوماسیون شدن ادارات باعث شده بخش اعظمی از کارهای چاپی چاخانه داران حذف شود، دفاتر بیمه نیز که دیگر تولید نمی شوند بخش بزرگی از سفارشات این حوزه به شمار می آمدند، با اینهمه درست است که بخشی از کارهای صنعت چاپ در این زمینه ها حذف شده است؛ اما زمینه های کاری دیگری نیز به واسطه همین رشد تکنولوژی به حوزه چاپ وارد شده اند. صنعت بسته بندی یکی از این زمینه هاست.

  صنعت چاپ خراسان جنوبیجعفرپورمقدم در ادامه اظهار داشت: این روزها رسته بسته بندی بسیار فعال است؛ اما برای اینکه ما بتوانیم در این بخش گام های موثر و محکم برداریم نیاز به سرمایه گذاری داریم. چاپخانه داران باید بتوانند دستگاه های به روز و جدیدی برای رقابت در بازار این حوزه تهیه کنند و این امرحمایت مسئولان را می طلبد. کمترین کاری که مسئولان می توانند برای ارتقا صنعت چاپ خراسان جنوبی بردارند دادن تسهیلات دولتی به چاپخانه داران برای به روز کردن چاپخانه هایشان است. وام هایی با سود کمتر و فرصت پرداخت معقول و طولانی.

  وی در ادامه یکی از مهمترین مشکلات صنعت چاپ خراسان جنوبی را نبود سرمایه در گردش کافی دانست و بیان داشت: چاپخانه داران این روزها با انواع و اقسام مشکلات روبرو هستند، تهیه مواد اولیه که این روزها به سختی می توان با قیمت مناسب به آن دسترسی پیدا کرد یکی دیگر از مشکلات اساسی آن ها است، بیشتر مواد اولیه این حوزه وارداتی است و به شدت تحت تاثیر نوسانات بازار ارز قرار دارد.  کاغذ که یکی از مهمترین مواد اولیه مورد نیاز صنعت چاپ خراسان جنوبی است که قیمتش روز به روز در حال افزایش است و استان ما نیز امکان دسترسی مستقیم به این ماده اولیه ضروری را ندارد؛ به همین دلیل چاپخانه داران  مجبور هستند تا کاغذ را از تهران وارد کنند و این موضوع علاوه بر هزینه های محیر العقول کاغذ، قیمت حمل و نقل را هم به قیمت تمام شده اضافه می کند.

  صنعت چاپ خراسان جنوبی

  جعفرپورمقدم با تاکید بر اهمیت کمک های دولتی به صنعت چاپ افزود: اگر مسئولان دولتی بتوانند با ارائه تسهیلات مناسب سرمایه در گردش لازم را برای چاپخانه ها فراهم کنند می توان به حل بخشی از مشکلات این حوزه امیدوار شد و زمینه لازم برای رقابت میان آن ها را نیز فراهم کرد.

  صنعت چاپ خراسان جنوبی

  صنعت چاپ خراسان جنوبی در رکود

  وی درباره چگونگی سفارشات استان خراسان جنوبی اظهار داشت: برخی از چاپخانه های استان به قدری قوی هستند که علاوه بر انجام کارهای داخلی قادر هستند سفارشاتی نیز از بیرون استان دریافت کنند؛ برای مثال چاپخانه به روز و بسیار مجهز گلرو در استان ما چیزی در حدود 80 درصد سفارش هایش را از سایر استان ها دریافت می کند؛ و این درحالی است که بعضی از چاپخانه ها تنها قادرند که نشریات داخلی خود را پوشش دهند. بخشی از سفارش ها نیز از استان خارج می شوند و الزامی برای انجام آن ها در داخل خود استان از سوی مسئولان اعمال نشده است.

  بیشتر بخوانید: فراخوان ایجاد شهرک صنفی صحافان مهر ماه از سوی اتحادیه اعلام می شود

  رئیس اتحادیه عکاسان و چاپخانه داران شهرستان بیرجند بیان داشت: صنعت چاپ متکی به خلاقیت و نوآوری است. اینجا مهارت چاپخانه داران و حمایت های دولتی برای به روزرسانی و استفاده از تکنولوژی روز با یکدیگر گره خورده است.

  صنعت چاپ خراسان جنوبیجعفر پورمقدم افزود: استان خراسان جنوبی از کشاورزی و صنعت به آن صورت که باید چندان بهره ای نبرده است؛ به همین دلیل چاپخانه های فعال زیادی در این منطقه نداریم. در سطح استان 10 چاپخانه افست وجود دارد که از بین آن ها 4 چاپخانه فعال است. 60 چاپخانه دیجیتال نیز در استان هستند که 4 تاشان فعال اند.

  وی  درباره اقدامات اتحادیه در سال های گذشته اظهار داشت:  اتحادیه هر سال روز 11 شهریور ماه، روز بزرگداشت صنعت چاپ را در استان جشن می گیرد و از چاپخانه داران نمونه و پیش کسوت تقدیر به عمل می آورد. بازدید هایی نیز معمولا جهت دیدار از چاپخانه ها هر سال توسط اتحادیه و با حضور مسئولان انجام می گیرد. انجام کارهای اداری چاپخانه داران نیز معمولا از وظایف اتحادیه به حساب می آید. صنعت چاپ خراسان جنوبی

  جعفرپور مقدم در پایان عنوان کرد: صنعت چاپ خراسان جنوبی با انواع و اقسام مشکلات روبرو است به همین دلیل نیز در حال حاضر در یک رکود نسبی فرو رفته است؛ با این حال ما امیدوار هستیم دولت بتواند با پشتیبانی و حمایت های لازم صنعت چاپ این استان را از رکود برهاند.

  مطلب قبلیمعافیت مالیاتی حقوق و دستمزد در سال جاری
  مطلب بعدیکشف کاغذ های احتکار شده و کاهش قیمت کاغذ در بازار

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هشت + 4 =