صنعت چاپ زنجان در سراشیبی

  نگاهی به وضعیت صنعت چاپ استان زنجان

  0
  67
  صنعت چاپ زنجان

  مدیر چاپ افست سه‌‌پاس معتقد است؛ تنها کاری که دولت برای کمک به صنعت چاپ زنجان انجام می‌دهد اختصاص وام‌ هایی است که شرایط بازپرداختشان بسیار مشکل است و نه ‌تنها کمکی به تولیدکنندگان نمی ‌کنند بلکه آنان را به سمت ورشکستگی سوق می‌دهند.

  جواد انصاری، مدیر چاپ افست سه‌‌پاس درباره وضعیت صنعت چاپ زنجان به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: زنجان به دلیل داشتن معدن روی و فلزات معمولاً شغل‌ هایی دارد که در همین زمینه نیز فعال هستند و به دلیل نداشتن کارخانه‌های تولیدی در حوزه چاپ و بسته ‌بندی چندان قوی نیست. با توجه به مشکلاتی که شرایط تحریم‌ها و کرونا برای کشور به وجود آورده است کار این چاپخانه‌ ها سخت‌تر از گذشته شده، به‌طوری‌که چند چاپخانه خوب و بنام این استان مجبور به تعطیل کردن مجموعه‌ های خود شده‌اند.

   وی یکی از مهم‌ترین مشکلات مربوط به صنعت چاپ استان زنجان را نداشتن ماشین‌های چاپی به‌روز عنوان کرد و بیان داشت: در پی گران شدن قیمت ارز، تجهیزات و دستگاه‌ های چاپی به‌روز نیز به‌صورت سرسام‌آوری گران شده است به‌طوری‌که تهیه این ماشین ‌آلات برای چاپخانه‌داران امکان‌پذیر نیست. ما می‌توانیم از شهرستان ‌هایی مانند ابهر و مناطق دیگر کار بگیریم اما تجهیزات لازم برای انجام سفارش‌ های دریافتی را نداریم.

  بیشتر بخوانید: تغییر زمینه کار چاپ استان زنجان

  صنعت چاپ زنجانبرون‌سپاری کار و تضعیف صنعت چاپ زنجان

  انصاری همچنین درباره برون‌سپاری کارهای چاپی استان زنجان اظهار داشت: همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردم ما در صنعت چاپ زنجان با مشکل کمبود ماشین‌آلات به‌روز برای ادامه کار روبرو هستیم و از طرف دیگر با شکستن قیمت‌ ها از سوی همکاران چاپخانه‌دار دیگر این مسئله بغرنج‌تر شده است.

  وی ادامه داد: برای مثال یکی از بانک‌های استان زنجان هست که تمام ‌کارهای چاپی خود را به چاپخانه‌ای در استان تبریز می‌سپارد و دلیل این موضوع هم این است که قیمت‌های آن‌ها کمتر از قیمت‌های زنجان است اما متأسفانه این مطلب در نظر گرفته نمی‌شود که کار با چه کیفتی انجام ‌شده است. از سویی خیلی از کارهای چاپی نیز وجود دارد که چون ما دستگاه موردنیازش را نداشته‌ایم نمی‌توانستیم آن‌ها را انجام دهیم.

  مدیر چاپ افست سه‌سپاس در ادامه افزود: جالب اینجاست که اگر ما بخواهیم از کمک‌های دولتی استفاده کنیم مشکل حادتر می‌شود. تنها کاری که دولت برای کمک به صنعت چاپ زنجان انجام می‌دهد اختصاص وام‌ هایی است که شرایط بازپرداختشان بسیار مشکل است و نه ‌تنها کمکی به تولیدکنندگان نمی ‌کنند بلکه آنان را به سمت ورشکستگی سوق می‌دهند.

  انصاری در پایان درباره‌ آینده صنعت چاپ زنجان بیان داشت: از 23 چاپخانه‌ای که در این استان وجود دارد تنها دو یا سه چاپخانه به‌خوبی کار می‌ کنند؛ چاپخانه‌ های دیگر با انواع و اقسام مشکلات اقتصادی درگیر هستند، از تهیه مواد اولیه تا پرداخت هزینه‌ های جاری و در نهایت با این تفاسیر نمی‌توان آینده امیدوارکننده‌ای برای صنعت چاپ استان زنجان پیش‌بینی کرد.

  مطلب قبلیتوزیع ۹ هزار تن کاغذ دولتی بعد از ترخیص از گمرک
  مطلب بعدیطرح تنفس جنگل نباید مانع تولید کارخانجات چوب و کاغذ شود

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 + نوزده =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.