توزیع کاغذ و برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

  0
  62
  اتحادیه ناشران

  توجه مسئولان به مسئله کاغذ در بحبوحه برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در جدیدترین خبرش در زمینه کاغذ اعلام کرد با همکاری سازمان تعزیرات و دادگستری هرمزگان، حدود هزار و ۲۰۰ تن کاغذ برای توزیع بین ناشران در اختیار وزارت ارشاد قرار گرفت.

  این محموله از پرونده‌های سال ۱۳۹۸ در زمینه احتکار کاغذ است و کاغذ‌های تحویل داده شده در روز‌های پیش رو میان ناشران توزیع می‌شود. سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

  در اینجا این سوال مطرح می‌شود که توزیع کاغذ در ایام نزدیک به روز‌های برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می‌تواند گرهی از مشکلات ناشران در زمینه تهیه کاغذ مورد نیازشان برای انتشار کتاب‌های جدید باز کند یا نه. این مسئله از آنجا اهمیت دارد که بخشی از ناشران کتاب هایشان را با کاغذ دولتی منتشر می‌کنند.

  برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتابتوزیع کاغذ در برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بی ثمر است

  مدیرمسئول انتشارات آریترین می‌گوید: در دو سه سال گذشته به دلیل نبود مدیریت تغییری در بازار کاغذ ایجاد نشد.

  به گفته او به تازگی مشکلات کاغذ بررسی می‌شود؛ با این حال نظارت دقیق و کاربردی وزارت ارشاد و ساماندهی دقیق در این زمینه دیده نمی‌شود. کاغذی که در بازه زمانی کنونی که به ایام برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نزدیک می‌شویم، میان ناشران توزیع شود نمی‌تواند به انتشار کتاب هایشان کمک کند و شاید پس از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بتواند جلوی بازار کاذب کاغذ را بگیرد.

  کاغذ در شهرستان‌ها توزیع نمی‌شود

  بنا به گفته جلال صابری نژاد باید در زمینه توزیع کاغذ میان ناشران سرعت عمل داشته باشند تا ناشران دولتی بتوانند در این بازه زمانی کتاب هایشان را منتشر کنند. ناشران بخش خصوصی کمتر برای دریافت کاغذ به وزارت ارشاد مراجعه می‌کنند و بیشتر کتاب هایشان را با قیمت کاغذ در بازار آزاد تهیه می‌کنند. از سوی دیگر معممولا کاغذ در شهرستان‌ها توزیع نمی‌شود و باید کاغذ مورد نیازشان را از تهران تهیه کنند. این مسئله هم به کیفیت کاغذ بستگی دارد.

  برخی چاپخانه‌ها فقط از کاغذ خارجی برای انتشار کتاب هایشان استفاده می‌کنند. این کار را برای تهیه کاغذ سخت می‌کند. میزان تهیه کاغذ به شمارگان کتاب و درصد تولید ناشران بستگی دارد. معمولا این ناشران خصوصی هستند که کاغذشان را از بازار آزاد تهیه می‌کنند از همین رو سرعت عمل بیشتری برای انتشار کتاب هایشان دارند.

  بیشتر بخوانید: نمایشگاه فیزیکی و مجازی مکمل یکدیگر

  برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاببی اطلاعی ناشران از نحوه تخصیص کاغذ

  مدیرمسئول انتشارات تایماز هم گفت: طبیعتا تحویل هزار و ۲۰۰ تن کاغذ و اختصاص کاغذ به ناشران حرکتی است که در انتشار کتاب‌های ناشران تاثیر می‌گذارد. مهمترین قسمت این روند، تخصیص آن به ناشران است و اینکه بین تمام ناشران توزیع می‌شود یا نه؟

  توزیع کاغذ یکی از مسائل مطرح در زمینه انتشار کتاب است. این مشکل قبلا هم در صنعت نشر وجود داشته و همچنان ادامه دارد. اینکه چه ناشری چه میزان کاغذ دریافت می‌کند، هنوز مشخص نیست.

  برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

  کاغذ در شهرستان‌ها توزیع نمی‌شود

  بنا به گفته مجید باشعور اختصاص کاغذ به ناشران کمک می‌کند به شرط اینکه به ناشران خاصی تعلق نگیرد. همه ناشران می‌دانند قرار بر این است که کاغذ به آن‌ها برای انتشار کتاب هایشان داده شود اما ناشران در جریان جزئیات اختصاص کاغذ به خود نیستند. طبیعتا زمانی که قیمت کاغذ پایین باشد، ناشر می‌تواند کتابش را با قیمت پایین تری عرضه کند، اما این مسئله تاثیر چندانی در قیمت کتاب نمی‌گذارد.برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

  احتمالا کاغذ‌هایی که به تازگی در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می‌گیرد، به انتشار کتاب برایسی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کمکی نمی‌کند. چون تازه کاغذ به ناشران اختصاص داده می‌شود تا زمانی که این کاغذ پخش شود و در اختیار ناشران قرار بگیرد زمان می‌برد. پس در این میان باید تخصیص کاغذ عادلانه باشد.برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 × دو =